Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sedliště

Asi 4 km severozápadním směrem od Litomyšle se v nadmořské výšce 335 m na trase silnice vedoucí z Litomyšle do Vysokého Mýta nachází obec Sedliště, v níž žije kolem 220 obyvatel.

Obcí protéká Malvařický potok, s nímž jsou spjaty nejstarší dějiny obce. Za vlády Slavníkovců byla na Malvařici pastevecká osada, která je dokladem nejstaršího osídlení obce. Po roce 1398 se Sedliště staly majetkem litomyšlského biskupství a tento stav trval až do roku 1421, kdy byla Litomyšl obsazena husity, a biskupství zaniklo. Roku 1508 se stali majiteli Sedlišť Kostkové z Postupic. Po nich následovali majitelé litomyšlského panství Pernštejnové, Trautmansdorfové a Valdštejnové. Roku 1848 správa Sedlišť vrchností litomyšlského zámku končí.

Dominantou obce je kaple archanděla Michaela pocházející z druhé poloviny 19. století. Kaple je architektonicky zajímavá především tím, že je kopií jednoho z křídel vatikánského chrámu sv. Petra.

Sbor dobrovolných hasičů, který se pravidelně zúčastňuje různých soutěží, zde byl založen roku 1883.
Sokol, který byl v Sedlištích založen roku 1926, zajišťuje převážnou část kulturně – sportovního vyžití. Mnohé jeho aktivity se staly již tradicí a účastní se jich  velká část místních obyvatel.

V obci převládá zemědělská výroba, kterou z největší části zajišťuje místní Zemědělské a obchodní družstvo. V obci provozuje své živnosti také několik drobných soukromých podnikatelů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=36&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA