Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vražné

Původní osídlení bylo asi slovanské. První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1258, kdy se (pod názvem Brasen) stahovala pod soudní pravomoc města Jevíčka. Pak se dostala k trnáveckému panství, u něhož je uváděna roku 1547.

Vražné bylo čistě zemědělská obec s převahou lesů v katastru. V blízkosti obce bývaly panské vápenky, v druhé polovině 19. století vápencový lom. V roce 1924 bylo v obci elektrárenské družstvo.

V roce 1854 mělo Vražné 180 obyvatel. 1880 – 183, 1900 – 187, 1921 – 209, 1930 – 182, 1950 – 154. I před druhou světovou válkou bylo obyvatelstvo převážně české s nepříliš početnou německou menšinou.

Obec byla přifařena do Chornic V roce 1890 zásluhou zámožného výměnkáře Libora Knota postavena kaple.

Až do roku 1819 byla ves přiškolena do Chornic. Po dlouhých provizoriích a sporech o vyučovací jazyk byla v roce 1888 s pomocí Ústřední matice školské postavena česká škola, v roce 1900 byla jednotřídní.

Nejsilnější politickou stranou zde byla strana agrární. Roku 1908 byla ve Vražném založena Národní jednota, v roce 1924 Domovina. V letech 1941 – 1945 byla obec u pol. okresu Litovel.

Pamětihodnost

Kaple sv. Cyrila a Metoděje
Dříve měla obec pouze věžovitou zvonici, která stála v jihozápadním rohu zahrady náležející k č. 8. Zvonice byla chatrná, proto se roku 1890 začala stavět nová kaple. Čistý náklad činil 2000 zl. V roce 1891 se zúčastnilo slavnosti svěcení velké množství lidí z celého okolí. Kaple byla zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději.

Současnost
Poprvé se připomíná Vrážné r. 1253. V současné době čítá obec 45 domů, 75 obyvatel, o víkendech se obec rozroste o chalupáře v počtu cca 20. Obec vlastní budovu /bývalá škola/, kde je umístěna OÚ kancelář, obecní knihovna, společenská místnost a obchod smíšeného zboží, dále se zde nachází kaple zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději.

Uprostřed obce máme vybudované víceúčelové hřiště a zábavný koutek. V posledních dvou letech jsme prováděli opravu budovy OÚ (fasáda, výměna oken za plastová, vnitřní stavební úpravy, které probíhají dosud.) Dále byla vyměněna okna a dveře v kapličce, kde také máme nový zvon sv. Cyrila a Metoděje. Do budoucna podle výše peněžních prostředků máme naplánovány úpravy okolí OÚ, návsi. Také hodláme pokračovat v opravě místních komunikací.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=32, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA