Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trpín

Obec Trpín leží na hranici Čech a Moravy, v nejjižnějším výběžku Pardubického kraje, v nadmořské výšce 620 m n. m. Krajina má typický vysočinský charakter, okolní kopce porostlé smíšenými lesy dosahují nadmořské výšky 700 m a jsou dominantou blízkého okolí. Součástí obce je místní část Hlásnice. V území pramení Kavinský potok, který je pravostranným přítokem Křetínky.

Trocha historie
První zmínka o existenci obce pochází z roku 1012, v souvislosti s bitvou mezi knížetem Oldřichem a polským vojevůdcem Boleslavem Chrabrým. Další významná skutečnost je datována rokem 1349, kdy byl kostel sv. Václava přidělen litomyšlskému biskupství. Obcí procházela známá Trstenická stezka, důležitá obchodní spojnice mezi Čechy a Moravou. Nedaleko Hlásnice je významné poutní místo zvané „Majdalenka“, s kaplí sv. Máří Magdaleny. V lokalitě „Na šancích“ se dochovaly obranné záseky, které bránily švédským vojskům vpádu na Moravu. Ucelený pohled na historii obce poskytuje kniha Dějiny Trpína a okolí a publikace Trpín – Hlásnice, esej o dvou obcích na českomoravském pomezí.

Jak se u nás žije
V Trpíně a v Hlásnici žije 440 obyvatel, mnoho domů je využíváno k rekreačním účelům. Výraznou dominantou obce je kostel sv. Václava s barokní zvonicí a hřbitovem. V Hlásnici je kaple zasvěcena sv. Máří Magdaleně. V obci je zdravotní středisko, pošta, knihovna, mateřská škola, prodejny potravin a smíšeného zboží, pohostinství, řeznictví, kadeřnictví,krejčovství,opravy vozidel, šicích strojů, zednictví, topenářství, autodoprava a další profese, které mohou obyvatelé využívat. Zemědělskou půdu obhospodařují soukromí zemědělci a AGRO VYSOČINA, a. s., která v obci poskytuje nejvíc pracovních příležitostí.

Ke kulturnímu vyžití slouží rekonstruovaný kulturní dům a opravené výletiště. Po celém okolí je známé trpínské „Kácení máje“. Kdo rád sportuje, může navštívit víceúčelové hřiště na míčové hry.

V rámci programu „Kultura evropského venkova“, má naše obec přátelské vztahy s maďarskou obcí Palkonya.

V roce 2005 se u nás uskutečnilo III. setkání rodáků, spojené s oslavami 120. výročí založení hasičského sboru v Trpíně.

Obě obce jsou plynofikovány a mají společné vodovody. Opravují se vozovky a veřejná prostranství. Obec byla v roce 2003 vyhlášena Vesnicí roku v Pardubickém kraji v Programu obnovy venkova. Obec používá od roku 2001 svoje symboly – znak a prapor.

Turistické cíle
Významnými turistickými místy v blízkém okolí jsou město Polička, hrad Svojanov a Vírská přehrada.
Obcí prochází turistické stezky a cyklotrasa č. 5085, na které je vybudováno turistické odpočívadlo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obcecr.cz/trpin/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA