Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trštěnice

Historie
Obec Trstěnice je bohatá též svojí historií. Ve starých záznamech najdeme zmínku o založení obce,o vývoji názvu obce od prastarého Střenice až po současný název, o který se zasloužil  v roce 1893 tehdejší učitel Jaroslav Klika,také například o poddanských povinnostech vůdči vrchnosti.V 17. století byli poddaní povinováni robotou Fridrichovu dvoru /dnes Pohodlí/a ke kuchini Litomyšlského zámku dodávkou 86 fůr dřeva.Také doba selských bouří a období   násilné rekatolizace či morové epidemie po roce1643 zasáhla neblaze do osudu Střenice.

Nalezneme i mnoho záznamů pamětníků novodobých dějin.Dočteme se také o zakládání šenků, hospod, zbudování rybníka, ale také že roku1900 byl založen Sokol a o 20 let pozdeji Orel. Tyto spolky byly však v roce 1953 zrušeny. Za druhé světové války naše obec zůstala česká, ale byla obklopena obcemi německými. K tomu, aby se lidé dostali do Litomyšle nebo do Svitav, museli mít pasy tzv. "Grenzausweis",  protože hranice byla pečlivě označena a hlídána. Pro válečné účely byl z kostela zabaven zvon, ale následně byl vrácen v nepoškozeném stavu. Na kótě 462 m n. m. byla postavena rozhledna "Háryška" pro snadnější zaměřování. Nyní je na tomto místě triangulační bod, ale v mapách je toto místo vedeno v původním označení.

Současnost
Obec Trstěnice se nachází ve Východočeském kraji v okrese Svitavy ve středu rovnostranného trojúhelníka, jehož vrcholy tvoří tři známá města - Litomyšl, Polička, Svitavy.

Zvykem je označovat ji jako Trstěnice u Litomyšle, neboť je ještě Trstěnice u Znojma a u Chebu. Ta naše leží v nadmořské výšce 410 - 450 m nad mořem. V obci trvale žije 473 obyvatel, z toho je 66 dětí do patnácti let. Počet domů trvale obydlených je 158. Obcí protéká, respektive kdysi protékala, říčka (nebo snad řeka) Loučná. Díky této říčce je Trstěnice rozprostřena v údolí po obou stranách řečiště. Obcí prochází silnice, která spojuje výše zmíněná města a také vede přes Vysoký les směrem na Dolní Újezd.

Díky opravdu pěkné okolní krajině je částí obce vedena cykloturistická trasa, po které jezdí v letních a podzimních měsících velké množství cykloturistů. Dominantou obce je věž u kostela, která je vidět z dalekého okolí. Podobná věž je postavena také v Hronově. Obec je rájem chalupářů. Mnozí zde tráví celé léto a podzim. Díky převážné většině z nich, jsou dříve opuštěné chalupy obydleny alespoň částečně, a co je nejdůležitější, jsou udržovány v dobrém stavu (mnohdy v perfektním), což velmi pomohlo vzhledu obce jako takové. Také vztahy chalupářů s mnohými místními obyvateli jsou velice přátelské. Někteří chalupáři se natolik integrovali do obce, že takřka splynuli s domácím obyvatelstvem.

K Trstěnici patří také divadlo. Hrálo se zde za starých časů a v posledních letech se tato tradice znovu obnovila. Byl založen divadelní soubor "VOJNARKA", který vede režisér Áda Hurych. Obnovilo se také tancování besedy. Jejich činnost je podporována obecním úřadem, který započal s přípravami na stavbu krytého pódia v přírodním sportovním a nyní snad i kulturním areálu za základní školou.  Mělo by sloužit pro kulturní a společenské akce v letním a podzimním období. V obci se také sportuje. Sokol byl založen již v roce 1900 a roku 1922 vzniká spolek Orel. V nedávné době několik mladých nadšenců začalo trénovat a tuto sezónu postoupili a hrají ve třetí třídě okresního přeboru mužů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=40&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA