Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vítějeves

Současnost
Malá obec táhnoucí se údolím potůčku "Korýtka" v nadm. výšce 470 m n. m. v lesnaté krajině východního okraje Českomoravské vrchoviny. V obci žije k 1. 1. 2003 393 trvale bydlících obyvatel, čísel popisných 214. Charakter zástavby: samostatně stojící zemědělské usedlosti a domky, promísené s novou zástavbou. Celá řada chalup je využívána k rekreačním účelům. Katastr obce leží částečně na území přírodního parku "Údolí Křetínky".

V obci se nachází základní škola, knihovna, pošta, zdravotní středisko, kadeřnictví, dvě prodejny smíšeného zboří, pohostinství. Nejbližší nemocnice ve Svitavách. Lze využít autobusové spojení do Brněnce, Svitav, Letovic i Poličky. Nejbližší vlaková zastávka v Mor. Chrastové, železniční stanice v Březové n. Svit. - trať Česká Třebová - Brno.

K dispozici je v obci fotbalový stadion TJ Sokol s běžeckou dráhou a tenisovými kurty (v rekonstrukci), dále pak sokolovna s celoročním využitím.

Terén v okolí obce je vhodný pro rekreaci, turistiku a rekreační sport. V blízkosti přehrada Křetínka a hrad Svojanov.

Historie
Současný název Vítějeves od roku 1923. Dříve Vítová, Vítoves, Vítějoves, Königsehinzendorf, zvaná též "královská". Obec je popisována v Palackého "Popisu království českého", kde se říká, že měla Vítějeves ve 13. stol. svého plebáta Víta. Pověst vypráví, že je Vítějeves rodištěm krále Václava II. Gotický kostel sv. Kateřiny, původně z větší části dřevěný, byl posupně přestavěn a nyní tvoří dominantu obce. Zděná chrámová loď se čtyřmi barokními okny přechází v presbytář s paprsčitou klenbou. Na západě přistavěna nejmladší třípatrová hranolová věž se střílnami. Oltář s obrazem patronky kostela sv. Kateřiny, zdobí původní chrámovou loď s freskami ze 13. stol.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brnenec.cz/%5Cplace.asp?place=10, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA