Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrušovany

Ves se poprvé připomíná v r. 1266, pozdější zaznamenané zprávy jsou z období let 1380 až 1387, v souvislosti se zdejším farním kostelem. V té době obec vlastnili Lobkovitzové, od roku 1739 byla vlastníkem chomutovská obec. Z té doby se traduje přestavba renesanční tvrze na barokní zámek, k němuž byly, v 19. století, přistaveny hospodářské části. Rozvoj sídla úzce souvisel s rozmachem šlechtických statků na venkově. Gotický farní kostel v srdci návsi, byl v r. 1678, nahrazen barokním kostelem Sv. Bartoloměje. Žel, v r. 1965 byl zbourán z důvodu pokročilé devastace. Nedochovaly se ani ostatní významné církevní objekty.

Obec Hrušovany se rozkládá ve východní zemědělské části okresu Chomutov, v nadmořské výšce 300 m n. m., asi 2 km od státní silnice I. třídy - Chomutov - Praha - Spolková republika Německo. Obec Hrušovany má tři části - Hrušovany, Lažany a Vysočany. Svou dynamickou investiční výstavbou, pečlivou starostlivostí o výsadbu a údržbu zeleně, neskonalou péči o čistotu, se stala malebnou vesničkou severočeské oblasti, se všemi svými částmi.

Obec Hrušovany je typickou zemědělskou vesnicí, její kompoziční řešení má rysy kolonizačního schématu, s pravidelnou obdélníkovou návsí. Původní ráz centrální části obce se nezachoval  (kostel, obklopený hřbitovem mezi dvěma rybníky a zámek). Z návesních rybníků je zachován jižní, v podobě betonové požární nádrže, ostatní plochy vyplnila veřejná zeleň, o park kolem nádrže je permanentně pečováno, je hojně navštěvován dětmi, ale i dospělými občany.

Původní struktura sídla je patrná z komunikační sítě. V období 60. - 70. let zde došlo k rozsáhlým demolicím, avšak následně k nové výstavbě.

Demografický vývoj je sledován od roku 1850. Až do třicetileté války žilo ve zdejším kraji slovanské obyvatelstvo. Násilná rekatolizace způsobila rozhodující germanizaci této oblasti, od doby vysídlení Němců, v r. 46 (416 obyvatel), zde nebyla přítomna ani česká menšina. Proces dosídlení sem přivedl nejdříve obyvatele z vnitrozemí a posléze pak převažovali dosídlenci z Volyně. Nejvyšší počet obyvatel byl zaznamenán v r. 1880 - 693 obyvatele a od r. 1930, je zaznamenáván trvalý pokles, až do r. 1990. Počet se stabilizoval na 172 osoby, bydlící v Hrušovanech, celá obec pak čítá 243 obyvatele v roce 2001, dnes žije v obci 367 obyvatel.

Protože území celé obce Hrušovany v posledních 10 letech zkrásnělo, vlivem rozsáhlé investiční výstavby, starostlivostí o zeleň, čistotu vodních zdrojů, s radostí zaznamenáváme rostoucí zájem občanů o trvalý pobyt, o čemž svědčí žádosti o výstavbu rodinných domků, ale i žádosti o přidělení bytu.

Charakter zástavby původně tvořily zemědělské usedlosti ve formě uzavřených dvorů, které obklopovaly náves, obytné objekty byly vesměs jednopatrové, doplněné mohutnými hospodářskými staveními. Okraje obce lemovaly rodinné domky, se zahradami při komunikacích. Po již zmíněné poměrně rozsáhlé demolici zchátralých domků, v 60. - 70. letech, byly na zbořeništích vybudovány dvojdomky typu Okál, se zahradami a hospodářským zázemím. Řešení sedlovou střechou nepůsobí rušivě. Charakter místního prostředí poněkud narušují moderní objekty vojenského útvaru, jihozápadně od obce. Jednak objekty s bytovým fondem a objekty, sloužící vojenským účelům.

Forma staveb pro bydlení z období 70. let byla poněkud necitlivým zásahem do struktury sídla, avšak celkový obraz je příznivě ovlivněn vzrostlými stromy na návsi, plochami veřejné zeleně v centru obce a souvislé porosty podél polních cest, mezi a v prostoru strže pod obcí.

Dopravní obslužnost je zajišťována vícero způsoby. Železniční dopravou, na jižním okraji Hrušovan, ve vzdálenosti asi 1,5 km od obce. Trať č. 120 prochází údolím říčky Hutná (směr Chomutov - Praha). Zastávka je v obci Hořetice, kam naši občané docházejí.

V roce 2004 získala obec od státu areál bývalých kasáren v Hrušovanech. Zastupitelstvo obce se pak moudře rozhodlo využít tyto budovy k výstavbě bytových jednotek a to v několika etapách. V současné době je hotová 1. etapa, kde vzniklo celkem 29 nových bytů o velikostech 32 m2 - 92 m2. V současné době se dostavuje dalších 42 bytových jednotek.

Obec ale nemyslí jen na nájemní bydlení, ve svém územním plánu zastupitelstvo myslí i na individuální bytovou výstavbu a proto jsou na území obce Hrušovany a Lažany navrženy rozvojové zóny pro výstavbu zhruba 300 rodinných domků. Obec navíc vlastní několik parcel, díky kterému se daří průběžně uspokojovat požadavky jednotlivých stavebníků na získání pozemků.

Obec již několik let pravidelně investuje do vybavení místní mateřské školky a dnes je již možno říci, že MŠ v Hrušovanech je vybavena na špičkové úrovni.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-hrusovany.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA