Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Údlice

Současnost
V katastru této vesničky na Chomutovsku se skrývá bohaté naleziště zkamenělých terciérních rostlin - Ráj paleontologů. Malá obec Údlice na Chomutovsku by se mohla stát turistickým magnetem, a to otevřením cesty do třetihor. V katastru vesničky se totiž skrývá bohaté naleziště zkamenělých terciérních rostlin. Už léta je tu nalézají studenti spolu s pedagogem a paleontologem z českolipské obecně prospěšné společnosti Polzenit Pavlem Rücklem.

Nálezy zatím představili nadšení paleontologové jen v kratičké výstavě, určené školám. „Pokud se nám podaří získat grant z chomutovského magistrátu, pak bychom rádi uspořádali větší výstavu pro veřejnost nebo otevřeli naučnou stezku naleziště pozůstatků květeny, vzdáleně příbuzné třetihornímu uhlí,“ řekl Právu.

Spousta nálezů na relativně malém území, včetně typických průvodců říčních toků, má jediné vysvětlení - na místě dnešních Údlic před 2 - 65 milióny let tekla řeka. Ústila do takzvaného Žateckého jezera, jehož dno postupně pokrývaly zbytky bujné třetihorní vegetace. Na území vládlo po dlouhé milióny let velmi teplé klima. Rostli tu příbuzní skořicovníků i palmy a magnólie.

V mladších třetihorách však přišlo ochlazení, které přineslo změnu vegetace, jež se pak velmi podobala té dnešní. Hlavním materiálem uhelných pánví byl patisovec červený, javor trojlaločný, olše a vrba. Paleontologové nyní v lokalitě nacházejí zkamenělé kmeny, listy i kořeny nebo květy a plody stromů dávné minulosti. Některé z nich by mohly být součástí nové stezky.

Zatímco paleontologové kolem Rückla získávají zkameněliny z pískovny, velké množství nálezů, často unikátních, poskytuje hnědouhelná těžba v severočeské pánvi. Poznatky shrnul před třemi lety do publikace Třetihorní rostliny severočeské hnědouhelné pánve kolektiv autorů.

Knihu považují odborníci za moderního paleontologického průvodce miocenní flórou. Charakterizuje například patisovcový močál, porosty tisovce, společenstva vodních rostlin či lužního lesa. Věnuje se také zdejším paleontologickým nalezištím v Břešťanech, Černovicích a dalším.

Odborný text je srozumitelný, takže knihu mohou bez problémů číst i amatérští přírodovědci. Dobrou představu o třetihorní krajině si mohou čtenáři udělat i ze sedmi rekonstrukčních olejomaleb jednoho z autorů, Karla Macha.

Historie
Počátky Údlic sahají nejméně do přelomu tisíciletí, kdy zde byla slovanská osada, ve 12. století patřilo zřejmě dnešní území teplickému klášteru benediktýnek. V historických pramenech jsou jako nejstarší držitelé Údlic uváděny bratři Bedřich a Jetřich ze Šumburku, kteří zde v roce 1295 vystavili listinu, kterou prodali, mimo jiné, také obec Otvice řádu německých rytířů. V polovině 14. století patřila obec Janu Haugwitzovi, roku 1446 zakoupili osadu Mikuláš a Jan z Lobkovic. Rod Lobkoviců držel Údlice až do konce 16. století. Za jejich éry byly povýšeny roku 1539 na město s různými výsadami.

V letech 1594 až 1606 se dostali Údlice do správy královské komory. 19. prosince 1605 zakoupil červenohrádecké panství, ke kterému patřili i Údlice a Přečáply, Adam Hrzán z Harrasova. Dějiny Údlic byly pak po téměř 250 let ovlivňovány majiteli panství Červený Hrádek. V roce 1790 se dostalo Údlicům významného privilegia, když dostaly regulovaný magistrát, čímž se obec dostala na úroveň svobodným královským městům. Magistrát mohl projednávat pozůstalosti vrchnostenských zaměstnanců, udělovat živnostenské oprávnění, dozírat na cechy a měl dohled nad zdejší židovskou komunitou. Od roku 1848 spadala obec pod správní pravomoc Chomutova, ovšem obyvatelé byli i nadále závislí na pracovní příležitosti dané červenohrádeckým panstvím.

Obec prožívala během své historie, tak jako celý okolní region, své světlé i stinné stránky. V roce 1620 přepadlo obec sto bavorských jezdců, kteří nejprve Údlice vydrancovali a pak zapálili kostel, dvůr i zámek. Jednou z nejhorších etap byla léta třicetileté války a drancování Švédy. V roce 1625 zde zemřelo na choleru 350 lidí. V roce 1654 bylo v Údlicích 17 pustých stavení. V průběhu 18. století se situace zkonsolidovala. Byly zde dobré podmínky pro zemědělství, později vznikly vedle drobných výrobců i menší průmyslové podniky (cukrovar, výroba kameninového zboží, šachta). V této době zde žilo přibližně 2000 obyvatel. V obci vznikla roku 1863 pošta, 1895 došlo k telefonnímu a telegrafnímu spojení s Chomutovem, působil zde obvodní lékař. Na počátku století byl konečně zřízen vodovod a v roce 1912 byla zavedena elektřina.

V období 1. republiky žili v Údlicích převážně Němci. Od třicátých let i zde probíhali národnostní boje, umocňované všeobecnou hospodářskou krizí. Po osvobození přišli do vsi čeští a slovenští osídlenci, kteří zahájili novodobou historii Údlic. V květnu 1945 byl sestaven první československý národní výbor, od července začalo školní vyučování a ke konci roku navštěvovalo místní školu již 112 žáků. V roce 1946 byla otevřena rolnická škola. V prosinci 1950 zde žilo 1182 obyvatel.

Život v obci se zkonsolidoval, rozvíjela se kultura, sport i školství. Hodnotit dějiny obce za posledních 50 let je velice obtížné. Obecní kronika má sice 6 vzorně vedených svazků, ale je v nich tolik údajů, mnohdy velice poplatných době, že je spíše na historicích dalších generací, aby sestavili fundovaně novodobé dějiny Údlic.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-udlice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA