Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jirkov

Město Jirkov leží ve výšce kolem 300 m n. m. na úpatí Krušných hor na jihozápadním okraji Mostecké hnědouhlené pánve. Blízký Chomutov s Jirkovem sousedí na jihu a je od města oddělen pouze okružní silnicí. Centra obou měst jsou od sebe vzdálena 6 km. Na jihovýchod ve vzdálenosti 2 km od centra města leží obec Otvice, na sever od Jirkova je 3 km vzdálená Vysoká Pec. K městu katastrálně náleží obce Vinařice, Březenec, Červený Hrádek a Jindřišská.

Mikroregion je situován na frekventované trase železniční dopravy, Jirkov má dvě vlaková nádraží, jedno konečné na samostatné trati, druhá stanice je na koridoru Chomutov - Most. S vnitrozemím je město spojeno sítí autobusových linek dopravního podniku, kterým je spolu s Chomutovem zřizovatelem. Městy zřízený Dopravní podnik Chomutova a Jirkova v propojené aglomeraci provozuje také pravidelné linky autobusů a trolejbusů MHD.

Historické jádro Jirkova je obklopeno věncem několika sídlišť a městských částí. Mnohé původní části města již zanikly nebo splynuly s novými, například Horní Cech v oblasti dnešní Vinařické a Žižkovy ulice nebo čtvrť Na Bělidle v místech dnešních tenisových a volejbalových kurtů. V podvědomí obyvatel zůstává pouze Nový Březenec v západní části města, ačkoli toto pojmenování nese už jen jedna ulice v této lokalitě.

Moderních sídlišť je v Jirkově pět. Stavba prvního z nich, Osady (dříve Osada Julia Fučíka), byla zahájena v roce 1947, v pol. 50. let začaly růst Nové Ervěnice, poslední sídliště v Československu stavěné z cihel. Během první půle 70. let vyrostlo sídliště Vinařická I., počátkem 80. let se začala budovat sídliště Jirkov - střed a rozsáhlé komplexy panelových domů v oblasti nad přivaděčem vody, sídliště Vinařická II. Zde byl v roce 1993 dokončen poslední panelový dům. Dnes v Jirkově probíhá výstavba nových rodinných domů ve 4 koloniích.

Ve městě dnes žije nejvíce obyvatel v jeho historii. K 31. 12. 2004 v něm žilo 20 410 lidí. Spolu se spádovými obcemi Jirkov čítá k uvedenému datu 21 078 obyvatel.

Současnost
Současné město během posledních šedesáti let velmi změnilo tvář. Novodobý Jirkov totiž potkal stejný osud jako řadu měst v sudetoněmeckém pohraničí, když došlo k radikální obměně obyvatel po osvobození Československa. Skladbu obyvatelstva navíc měnily možnosti pracovního uplatnění a získání bytu. Ta do města zvláště v  80. a počátkem 90. let přilákala řadu lidí, kteří k novému domovu nezískali patriotický vztah. Projevuje se to nízkým zájmem o účast při volbách do obecního zastupitelstva i při spolupráci v řešení komunálních problémů.

Vývoj a podobu města navíc poznamenala industrializace zdejší oblasti se všemi jejími důsledky. Město a jeho obyvatelé byli často zasaženi smogovými kalamitami. Jirkov se velmi rychle rozrůstal na úkor zeleně i řady nenávratně zničených historických památek. Jen při výstavbě sídliště Jirkov-střed padlo za oběť 71 domů v historické části města.

Změny společenského ovzduší po listopadu 1989 přinesly pozitiva předně v oblasti životního prostředí. V Jirkově zcela zanikl průmysl, významnějším podnikem je jen pobočka firmy Perciosa, která nijak životní prostředí nezatěžuje. Posun nastal i z hlediska zatížení města automobilovou dopravou. Jirkov a Chomutov od roku 1995 zřídily hromadnou trolejbusovou dopravu obyvatel. Mimo Jirkov byl už koncem 80. let odkloněn hlavní tah automobilové dopravy po nové silnici č. 13.

Kultura
Druhou sférou, která zaznamenala výraznou polistopadovou změnu, je společenský a kulturní život. Jirkov je tak dnes pořádáním řady tradičních kulturních akcí dobře zapsán do podvědomí obyvatel České republiky. Rozmach zaznamenaly i sportovní kluby, které město reprezentují ve vysokých republikových soutěžích.

Dnešní Jirkov je z demografického hlediska jedním z nejmladších měst České republiky. Ve městě působí 15 školních zařízení. Aktivně činných je přes 60 zájmových organizací včetně sportovních klubů a základní umělecká škola, které významně ovlivňují společenskou atmosféru ve městě. O tradici mnoha společenských akcí pro širokou veřejnost se zasloužila i samotný městský úřad, v jehož majetku je od poloviny 90. let zámek Červený Hrádek, dnešní centrum kulturního dění v Jirkově. Město má 2 galerie, od roku 1991 městskou galerii a od roku 1996 galerii zámeckou. Řada kulturních akcí probíhá také v Kulturním domě Zdeňka Glückseliga v Nových Ervěnicích, v centru města se i přes všeobecný úpadek zájmu lidí daří provozu kina Květen. Pýchou města jsou špičková pěvecká tělesa úspěšná i v zahraničí: Jirkovský dětský sbor založený už v roce 1946, Ženský komorní sbor a smíšený sbor Vox cantabilis.

Sport
Rozvoj sportu je patrný především v aktivitě deseti klubů. Ženy a muži kuželkářského klubu působí v nejvyšších republikových ligách, slyšet je o úspěších extraligových kadetů volejbalového klubu. Ze čtyř fotbalových klubů vyniká Slovan Jirkov v I. A lize.  V oblastních volejbalových a fotbalových soutěžích je však dobře zapsána i škola v Krušnohorské ulici. Se sportovním vyžitím obyvatelstva však Jirkov spokojen být zatím nemůže.  Hřiště mají pouze školy a sportovní oddíly. Městské zastupitelstvo však koncem roku 2003 schválilo výstavbu nového sportovního areálu, který nabídne širokou paletu sportovního využití včetně atletiky. Ke volnočasovým aktivitám obyvatel slouží nově zrekonstruované  koupaliště na Červeném Hrádku koncipované jako sportovní areál zdraví.  S ohledem na počet obyvatel mikroregionu je dále využíván i nedaleký areál koupaliště Kamencového jezera u Chomutova, k zimním sportům lyžařské areály v Pyšné, Mezihoří i na Klínovci. V Jirkově a okolí jsou již řadu let užívány značené i neoficiální cyklostezky.

Významné kroky ke spolupráci se zahraničními partnery vedení města vykonalo už koncem 90. let a byly završeny úspěchem. O vzájemné spolupráci v oblasti sportu, kultury a o výměně zkušeností v komunální politice město v květnu 2002 podepsalo spolupráci se saským městem Brand-Erbisdorf. Obdobné partnerství Jirkovu nabídlo severoitalské městečko Solesino.

Ještě nedávno průmyslovými dopady velmi zatížená aglomerace je dnes v souladu s vládní koncepcí o ochraně a budování životního prostředí ozdravena. Díky naplněným záměrům města se tak Jirkov opět stává vyhledávaným turistickým cílem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jirkov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA