Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černíkov

V půvabně zvlněné krajině Šumavského podhůří v mírně svažitém terénu se v nadmořské výšce 500 m na úpatí vrchu Malého Kouřimu rozkládá obec Černíkov. Žije tu 324 obyvatel, a to včetně k ní patřících částí Nevděk, Rudoltice, Slavíkovice a Vílov. Samotný Černíkov má 147 obyvatel. Je přiřazen pod rozšířenou obec a obec s pověřeným úřadem Klatovy. Do základní školy dojíždějí děti do Kolovče, Kdyně nebo do Klatov, do mateřské školy do sousedního Úsilova nebo podle zaměstnání rodičů i do jiných míst. Během školního roku jezdí autobus do Kolovče, pravidelně zajišťuje autobusová doprava spojení s Kdyní, Domažlicemi a Klatovy. Nejbližší železniční stanice je ve Kdyni. Farností patří Černíkov a Rudoltice do Poleně, Vílov, Slavíkovice a Nevděk do Slavíkovic. Ve Slavíkovicích provozuje obec hřbitov.

Historie
První písemná zmínka o Černíkovu pochází z roku 1379. V Berním rejstříku Plzeňského kraje je uvedeno v latině crnikonis, pincernae imperatricis. Hovoří se tu o Černíkovi, číšníkovi české královny Johany Bavorské, manželky Václava IV., po kterém ves, jejíž část vlastnil, byla údajně pojmenována. V dokumentech z následujících let se uvádějí další podoby názvu vsi: Czrnyekow, Czarnykow, Czernykow. Ze 16. století je doložen lidový název Černejkov.

Obec Černíkov je položena na úpatí vrchu Malého Kouřimi a vzdálena asi 7 km severovýchodně od Kdyně. První zmínky o vsi se vztahují k roku 1379. V 15. století se na zdejší tvrzi vyskytují vladykové z Čiremperka, přičemž Čiremperk je patrně pouze módně upravený název Černíkova. Při vpádu bavorských vojsk v zimě roku 1473 byl Černíkov se sousedním Úsilovem vypálen bavorským vojskem jako odveta za obdobné aktivity českých rytířů na bavorském území. Černíkovská tvrz, která stávala u návesního rybníčka v místech pozdějšího pivovaru, je naposledy zmiňována jako pustá roku 1592. Pod Černíkov správou spadají vsi Slavíkovice, Nevděk, Vílov a Rudoltice. V historicky nejvýznamnějších Slavíkovicích stojí empírový kostelík sv. Josefa a patrový srub chráněný jako významná památka lidové architektury. V blízkosti Rudoltic se nacházejí poslední stopy sejpů, které upomínají na středověké rýžování zlata. Nejpůvabnější pohledy na Slavíkovice a větší část okolí Černíkova se otevírají ze strání pod vískou Nevděk.

Ubytování v Černíkově zajišťuje penzion Podhoran. Táboření a kempování s možností koupání je možné na koupališti Úžlebec vzdáleném asi 1 km od Černíkova. Okolní kopcovitá krajina se zříceninami hradů a četnými výhledy je vhodná k letní rekreaci i cykloturistice.

Autokemp koupaliště Úžlebec
Autokemp "Koupaliště Úžlebec" se nachází 7 km severovýchodně od Kdyně v Pošumaví na rozhraní okresů Domažlice a Klatovy (Domažlice 18 km, Klatovy 16 km) a 17 km od státních hranic se SRN. Přístupové cesty do kempu jsou značeny. Kemp se nachází v nadmořské výšce 491 m. Rozloha 2,3 ha, z toho 0,8 ha vodní plochy. Povrch travnatý s mladými stromy. Přístupová cesta je asfaltová, celý kemp je oplocen a osvětlen. Ubytovat se tu mohou jak návštěvníci s obytnými přívěsy, tak se stany.

K dispozici je 20 elektrických přípojek. Kapacita 20 karavanů a 20 stanů. Dále je možnost pobytu ve čtyřech chatkách po čtyřech lůžkách. Kemp je dále vybaven sociálním zařízením (WC, sprchy), u vodní plochy plážovou sprchou. K dispozici je stánek s občerstvením, volejbalové hřiště, stolní tenis, dětské pískové hřiště, taneční lení parket a pravidelnými tanečními zábavami, dětská skluzavka do vody, vodní tobogán pro děti i dospělé dlouhý 48 m.

Turistické zajímavosti a památky

Pozůstatky hradu Ruchomperk
Na Velkém Kouřimu (641 m) se dají rozpoznat pozůstatky po hradu Ruchomperk, který tu byl podle archeologického výzkumu prováděného v roce 1989 pravděpodobně vybudován koncem 12. století. Byl to nejspíše majetek člena rodu Drslaviců, postavený na místě pravěkého opevnění. V 15. století byl hrad už pustý. V blízkosti Černíkova se na skalnatém návrší zachovaly zbytky hradu Pušperka, zbudovaného ve 2. pol. 13. st. Také tento hrad, sídlo držitelů mnohých majetků v okolí, byl dobyt a pobořen v 15. století.

Hájovna Stará Ves
Necelé 2 km od Černíkova stojí hájovna Stará Ves. Její název je snad připomínkou zaniklé středověké osady Babice. Poprvé byla tato lokalita připomínána v pramenech v roce 1233, její zánik je spojován s bavorskými vpády v 15. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.cernikov.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA