Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chanovice

Historie
Vývoj názvu lokality:  v historických pramenech 2. poloviny  14. století se několikrát vyskytuje tvar "Chanovicz". Ze 16. století známe i další varianty, např.: Chanovice, Chanowicze, Chanowie.  Jméno Chanovice znamená ves lidí Chánových.

Historie sídla: první známou písemnou zprávu o Chanovicích bychom našli v církevních soupisech z let 1352 - 1405 o vybírání papežských desátků. Záznamy hovoří i o zdejším farním kostele. Podle celkového charakteru stavby kostela a podle zbytku starého portálu, který dnes můžeme vidět na fasádě, lze vznik kostela posunout v čase zpět do druhé čtvrtiny 13. století.
Na přelomu 13. a 14. století se původní šlechtické sídlo nalézá na místě dnešního zámku.
Od roku 1468 se majiteli panství stávají páni z Dlouhé Vsi. Volfgang, sídlící zde od roku 1505, se již píše Chanovský.

V letech 1554 - 1598 držel Chanovice Adam Chanovský. Patrně někdy za jeho vlády přestalo k bydlení vyhovovat pozdně gotické sídlo a hrad byl upravován do renesanční podoby. Je to také nejspíše doba, kdy vznikl zámecký pivovar.

Posledním majitelem z rodu Chanovských byl Václav Josef, který prodal zámek roku 1717 Ferdinandu Rumerskirchovi. V kupní smlouvě je mimo jiné zmínka o chanovickém pokladu. Jestliže bude nalezen, náleží jeho polovina ještě Chanovským, druhá pak novému vlastníkovi.
S novým pánem prodělává panství velké změny. Je postavena barokní sýpka, přestavuje se fara, škola, kostel. Nejpozději v této době získává zámek jednotnou siluetu. Barokní přestavba usiluje v souladu s duchem doby o souměrnost a pohodlí. Provádějí se úpravy interiérů. Zámecký pivovar je kolem roku 1750 v provozu a produkuje 150 hl piva ročně. V roce 1781 poničil mnohé velký požár. A znovu se přestavuje a opravuje. Právě tehdy získává zámek svůj současný vzhled stejně jako hospodářské budovy, kostel i fara. Okolí zámku je upraveno do podoby anglického parku.

Závěr 18. století znamenal pro zámek časté střídání majitelů. Až konečně roku 1809 koupil zámek plzeňský obchodník Jan Becher. Nechal opravit střechu, upravit interiéry, opravit stropy, zaklenout chodby v patře. Jeho syn pak vybuduje cukrovar v Újezdě, zaslouží se i o úpravy zámeckého parku, načež zděděné sídlo prodá v srpnu roku 1871 Eduardu rytíři Daubkovi.

Daubkové bohatě vybavili zámek rozmanitým mobiliářem a stáli také za četnými opravami kostela.
V roce 1889 se panství dostává do majetku Isidora Schmiedla. Jeho dcera se provdala za rytíře Goldegga, a tak se tento rod stává dalším držitelem zámku.

Po válce se zámek jako německý majetek stal konfiskátem. Roku 1947 je tu zřízena měšťanská škola a jako škola slouží dosud. Stále více se však uplatňuje také jako přirozené kulturní centrum obce i širšího regionu.

Po reorganizaci státní správy v roce 1850 se Chanovice staly obcí horažďovického okresu, v letech 1869 - 1950 jsou součástí okresu Strakonice, v letech 1950 - 1960 znovu náleží pod Horažďovice, od roku 1961 jsou obcí v okrese Klatovy.

Památky a turistické zajímavosti

Zámecký areál a Záchranná expozice lidové architektury v Chanovicích
Zámecký areál je na místě původní tvrze z konce 13. století. Tvrz byla přestavěna v 18. století na barokní zámek s využitím a zachováním starších konstrukcí a prostor. Ve zrestaurovaných sklepeních je stálá expozice pošumavských lidových řemesel. Další prostory jsou využívány pro společenské a výstavní akce.

Areál je dotvářen rozsáhlým hospodářským dvorem, který probíhá rekonstrukcí. Opravené prostory jsou využívány pro expozici hraček 19. a 20. století. Další využití je pro stálé potřeby v obci – tělocvična, učebna, byty. Prostory uzavírá kostel s románským původem. Vše je obklopeno parkem anglického typu, na jehož hranici stojí barokní špýchar.

Nad zámeckým areálem vzniká v rámci dobrovolných pracovně naučných pobytů záchranný skanzen lidové architektury jihozápadních Čech. Nyní přeneseno osm roubených objektů. Starší část vesnice je navržena k vyhlášení na památkovou zónu. Chanovicko se vyznačuje krásnou přírodou – lesy, kopce, rybníky, louky.

Příroda

Pojem kultura nebývá zvykem v první chvíli spojovat s hlínou, zemí, krajinou. I když možná tad na Chanovicku ná to při vzájemném setkání napadne. nemohou nás neoslovit všechny ty křížky na kamenných podstavcích uprostřed pole, při starých cestách i současných silnicích. Kostel, který je zdaleka vidět, malá kaplička u pramene zázračné vody na lesní cestě od Újezda, velké kameny balancující na špičce a pokoušející zákony fyziky. Sady uprostřed pastvin daleko od lidských sídel, rybníky s okolními porosty stromů a keřů a rozlehlými plochami pastvin a mokrých luk. Tady je možné se setkat s množstvím chráněných rostlin - jako upolínem evropským, různými vstavači, vachtou ...

Kvalitu zachovaných přírodních útvarů dokládá množství vyhlášených a registrace tvz. významncýh krajinných prvků. V bezprostřením okolí Chanovic je to "Remíz V Březinách" pří cestě do Dobrotic, který je tvořen různokvětým porostem dubů, olší, a osik s příměsí břízy a Jívy, v podrostu a při okrajích keři trnek, šípkové růže a černého bezu.

Zvláštní postavení má zámecký park v Chanovicích. Kromě svého přírodního významu je i dokladem kulturní vyspělosti majitelů chanovického panství a jejich vztahu k zahradní architektuře.

Chráněným územím s klasifikací "přírodní park" by si zasloužila vyhlasit rozsáhlá oblast mezi Chanovicemi, novou Vsí, Kotouní, Černicemi, Defurovými lažany a Újezdem. Jsou tu zachovalé ekosystémy smýšených lesů, polí, luk a rybníků s charakteristickým zastoupením rostlin a živočichů

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.chanovice.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA