Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velhartice

Historie
Nejstarší zpráva o Velharticích je z roku 1318. Přibližně v této době byl postaven hrad, jehož majitelem byl Bušek z Vilhartic, komorník a přítel Karla IV. Osada vznikla již dříve při obchodní cestě z Bavor do vnitra Čech. Starší než hrad je i farní kostel Narození Panny Marie na náměstí, původně postavený v románském slohu.

Zakládací listina dalšího kostela sv. Maří Magdaleny (u hřbitova) z roku 1373 nazývá osadu městečkem, v této době je tu i škola. Po roce 1390 jsou majiteli Velhartic páni z Hradce (Jindřichova). Z nichž Menhart obdařil městečko r. 1444 prvním privilegiem (týkalo se „nápadů obúmrtních“). V tomto období byly na hradě ukrývány po několik let české korunovační klenoty.

Do roku 1506 je pánem na Velharticích Zdeněk Lev z Rožmitálu. Započal zde s dolováním stříbra a vymohl u krále pro městečko právo dvou výročních trhů. Za třicetileté války získal Velhartice císařský plukovník de Hoeff Huerta, který na hradě postavil renesanční palác a za poplatek odpustil měšťanům robotování. Koncem 18. století začali tu majitelé panství hrabata Desfours s výrobou papíru, roku 1865 vznikla další papírna. Roku 1869 byla zřízena pošta , roku 1882 postavil židovský podnikatel továrnu na kůže. V tomto období čítali Velhartice kolem 1100 obyvatel.

Obětí nacistické okupace se stalo všech 19 místních občanů – Židů. Dne 6.května 1945 bylo městečko osvobozeno americkou armádou. V poválečných letech odešlo mnoho rodin do pohraničí a počet obyvatel Velhartic tím citelně poklesl..T.č.mají Velhartice 460 obyvatel, s osadami, které byly k městečku přičleněny po roce 1976 pak kolem tisíce osob. Městečko především svojí polohou v předhůří Šumavy a romantickou scenérií hradu skýtá malebný pohled a je vyhledáváno turisty a letními hosty.

Turistické zajímavosti

Hory Matky Boží
V roce 2000 bylo v budově bývalé školy zřízeno místní muzeum, kde je zdokumentována historie městečka. Expozice připomíná svými exponáty, nejen hornictví, ale i dávná řemesla, ševcovskou tradici, domácí výrobu, drobnou zemědělskou výrobu, vybavení domácností, historii zdejšího kostela Jména Panny Marie, školy a spolků. V muzeu lze shlédnout videokazety o historii Hor Matky Boží, zakoupit pohlednice a drobné publikace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.velhartice.cz, na kterém najdete více informací.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA