Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nezdice na Šumavě

Těsně na přelomu 14.století - přesně rokem 1396 se začíná naplňovat historie obce. Od tohoto roku je možno v análech nalézt první zmínku o obci Nezdice. Dávno je tomu co příroda vyhnětla v  krajině rozsáhlou mísu, jejíž jihozápadní okraj tvoří lesnaté vrchy Javorníka, Ždánova a Sedla. Tyto svahy kulatých kopců jsou jedním ze sloupů Čech, vystavených v dávných prahorách, kdy se formovala první pohoří z ruly, svoru, vyvřelé žuly a krystalického vápence. V hojných křemenných žílách se objevilo místy i zlato. Tyto trpytící se kapičky kovu byly oním magnetem, co vábil v dávných dobách človeka do hlubokých pralesu Šumavy.

Památky a turistické zajímavosti

Kašperk
Zřícenina hradu, který byl postaven v letech 1356-61 stavitelem Vítem Hedvábným. Za panování Karla VI. měl sloužit k ochraně hranic a obchodní cesty z Pasova do Čech a byl správním střediskem krajiny.

Strašínský kostel
Na návrší Hůrka zde stojí svými základy od ranného křestanství. První písemné zmínky již od roku 1254. Obec Nezdice patří ke strašínskému kostelu farností.

Sedlo
Zalesněný vrch, také zvané Sedlo rytířské, nejvýše položené hradište. Zde stanuli v mladší době železné - asi před 2500 roky příslušníci větve keltského kmene a nejstarší jeho kmeti se rozhodli vybudovat zde opevněné sídlo. Byl to kmen velikého keltského národa, který postupoval podél řeky Otavy až k jejímu hornímu toku. Na svoji ochranu vybudovali na temeni Sedla dřevené hradište, které obehnali mohutným kamenným valem. Dnes tu nalezneme již jen stopy dlouhých zdí, které před tisíciletími byly ochranou tehdejších osídlenců. Pevnost zde byla udržována po dobu více než jednoho tisíciletí. Po Keltech přišli Římané a konečně 6.-10. století Slované, kteří sem postupovali z vnitrozemí stejnou cestou jako jejich předchůdci. Celá staletí uplynula, než si lidé proklestili cestu podél potoka proti vode až na svahy Ždánova a vystaveli si v lesním stínu první chatrče, kolem nichž se kupily další doškové střechy nezděné vesničky - dnešních Nezdic.

Dnes k obci Nezdice patří ješte obce Ostružno a Pohorsko. Do obce je autobusové spojení ze 17 km vzdálené Sušice. Ve vzdálenosti asi 28 km je další velké město Strakonice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.nezdice.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA