Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrovice u Sušice

Petrovice - obec šumavského předhůří, rozprostírající se na okraji Přírodního parku Kochánov, je vhodným místem pro všechny obdivovatele krásné šumavské přírody. Blízkost Národního parku Šumava, ubytovací a stravovací možnosti, okolí vhodné pro turistiku i cykloturistiku, koupaliště a tenisové kurty, činí z obce ideální místo pro trávení letní dovolené.

Historie
Osidlování Petrovicka probíhalo asi v 11.-12.století n.l. V této době bylo pravděpodobně rýžováno zlato na potocích Kepelském, Pstružném a Kalném. Vznikla i tvrz na hradišti Hrnčíř a petrovický hrádek nebo tvrz na památném Vyšehradu.

Nejstarší část Petrovic, dolní náves, pochází z 12.-13. století a svědčí o slovanském původu. Asi 14 dřevěných domků bylo postaveno do tvaru podkovy, která se uzavírala na východní straně při cestě k Sušici. Na severozápadě se domky přimykaly ke kostelní hradební zdi.

První písemná zpráva o Petrovicích z roku 1319 uvádí, že na hradu petrovickém byl zajat rytíř Albert ze Schönsteina a dán do strakonického vězení. Písemná zpráva o Vojeticích je již z roku 1290.

Ve středověku se Petrovice rozrůstaly severním směrem při cestě do Kněžic, kde měli sídlo majitelé kněžického statku a kde byla až do roku 1589 fara.

V roce 1848 měly Petrovice 35 stavení s 239 obyvateli. Společně s okolními vesnicemi náleželi k panství kněžickému.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 patřily k obci Petrovice vesnice Vojetice, Chamutice, Trsice, Pařezí a Rovná.

Při reorganizaci státní správy v roce 1960 byly k obci Petrovice připojeny z obce Jiřičná osady Kojšice, Nová Víska a Jiřičná a z obce Maršovice osady Strunkov, Posobice a Františkova Ves.

K dalšímu rozšíření obce došlo v roce 1976 přičleněním Svojšic, Částkov, Maršovic, Žíkov a Břetětic z obce Svojšice.

V roce 1981 měla naše obec 820 obyvatel a po dvaceti letech v roce 2001 se počet snížil na 681. V současné době spravuje obec Petrovice 18 osad, k největším patří Svojšice, Jiřičná a Františkova Ves.
 
Památky a turistické zajímavosti
Dominantou Petrovic je kostel sv. Petra a Pavla ze 13.století s románskou věží a hradební zdí, stojící na místě bývalého románského hradu. Hradní kaple byla později upravena na farní kostel.

Kaplička na dolní návsi v Petrovicích u Sušice, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, byla postavena v 18. století. Čtyři lípy vysazené kolem ní o tom svědčily.

Při rozšiřování silnice přes Petrovice v létech 1959 – 1960 byly lípy poraženy a kaplička přestěhována k zahradě u čp. 24 (Matějků). Při jejím převážení zdivo popraskalo a musela být na novém místě opravena. Zde stála až do roku 2001.

Na podnět místního faráře P. V. Holého byla zásluhou obecního úřadu obnovena na původním místě těsně u silnice. Dne 24. června 2001 byla vysvěcena k poctě Jana Nepomuckého.
                                                                   kronikář obce  Josef  Koudelka

Kněžice
V Kněžicích, přilehlé části Petrovic, najdeme barokní zámek z 18. století, v minulých letech sloužící jako Domov důchodců.  Nový majitel, NB Kněžice s.r.o. (dánská společnost), chce po rekonstrukci objekt využít k rozvoji turistického ruchu v sušickém regionu.
 
Neobvyklé poutače - Svojšice
Netypické informační tabule ve Svojšicích vznikly z nápadu řezbáře Jana Brodila za podpory rodiny Valentovy, Obecního úřadu v Petrovicích u Sušice a farního úřadu sv. Václava v Sušici. Textovou část zpracoval Milan Pokorný.  Tabule, sloužící turistům, jsou zhotoveny v podobě dřevěných sloupků, kde se pod stříškou skrývá tabulka s nápisem. Upozorňují na místní kostel sv. Jana Křtitele a středověkou tvrz. Další poutač v místě bývalého rýžoviště zlata na Kalném potoku (viz. foto) je zaměřen ekologicky a obsahuje text známé Modlitby lesa k člověku. Dřevěné informační tabule ve Svojšicích upozorňují na zachovaný Kocíkův statek a na významného českého herce Tylovy družiny a prvního velkého českého komika Jana Kašku. Ten byl ve Svojšicích pohřben. Svojšické poutače originálností svého zpracování tvoří další z kuriozit našeho regionu.
                                                              
Vlčí jámy nad Vojeticemi
V lese u Vojetic  najdeme jako pozůstatek minulých dob zajímavé pasti na chytání vlků. Dodnes se jim říká "vlčí jámy".

Pasti jsou válcovitého tvaru, hluboké kolem 4 m a široké asi 1,5 m. Jsou vyzděny na sucho z lesního kamene. Byly vybudovány při stezkách, kudy zvěř probíhala. Otvor byl zakryt chvojí tak, aby splynul s terénem. Nad otvorem se pověsila návnada. Vlk, který do hluboké pasti spadl, se nedostal ven a zahynul.

Dvě takové staré pasti, ještě poměrně zachovalé, najdeme v lese poblíž  "Farmářské  stezky" asi jeden km od Vojetic.

Umrlčí prkna - Kochánov
Umrlčí prkna nad Kochánovem (7 km jihozápadně od Petrovic) dokládají velmi starý zvyk související s drsnou šumavskou zimou a izolovaností místních obyvatel. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž samoty.

Čerpáno www.petroviceususice.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA