Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolany

Historie a současnost
Název Dolany původně Dolane či Dolena, vznikl asi podle povahy půdy a značil obyvatele údolí. Dolany byly samostatný v zemských deskách zapsaný statek. Poprvé jsou připomínány v r. 1245 jako sídlo pánů z Rýzenberku a z Dolan.

V té době již byla v Dolanech tvrz, která původně sloužila pouze k hospodářským účelům. Teprve o několik let později byla přistavena obytná část. Objekt byl obehnán vodním příkopen, jenž byl ještě v r. 1885 funkční a který byl napájen vodou svedenou dřevěným potrubím z horní části obce „Ovčín“, kde pramenil místní potok. Dle berního rejstříku kraje plzeňského z r. 1389 byly Dolany zapsány jako „villa plurimorum“ což značí, že ves náležela více pánům.

Ve 14. a 15. století byl majiteli Dolan již zmiňovaný rod Rýzenberků, který tvořil jednu z četných větví Drslaviců, z nichž odvozují svůj původ i páni Černínové z Chudenic.

Na sklonku 15.stol. (od r. 1492) stal se držitelem Dolan Radek Měsíček z Výškova, který po celou dobu svého vlastnictví (zhruba do r.1631) žil v dolanské tvrzi. Po jeho smrti se vlastníci dolanského statku rychle střídali, přičemž jedním z posledních byl řád jesuitů, který zde působil od r.1679 až do r. 1773, kdy byl zrušen. V 18.století byla dolanská tvrz s přilehlými pozemky postupně rozprodána mezi místní usedlíky.

V srpnu 2002 byla naše obec postižena povodněmi, kdy byly zatopeny těžce 3 obce: Svrčovec, Dolany a Malechov. Další 2 obce byly postiženy přívalovými dešti.

V současné době spadá pod obvod Obecního úřadu Dolany 9 částí - Andělice, Balkovy, Dolany, Komošín, Malechov, Řakom, Sekrýt , Svrčovec a Výrov.

Obec je členem mikroregionu Běleč, v rámci kterého byl zpracován projekt cyklotras realizovaný v r. 2001. Cykloturisté i ostatní návštěvníci mohou navštívit nově zrekonstruované koupaliště v Dolanech, kde jim bude po dokončení II. etapy nabídnut bezbariérový přístup do bazénu i sociálního zařízení včetně převlékacích kabin. K dispozici jsou rovněž volejbalová hřiště, hřiště na basketbal atd.

Památky a turistické zajímavosti

Kostel sv.Petra a Pavla 
Místní kostel sv. Petra a Pavla připomíná se ve starých záznamech „librierectianum“ již v roku 1384. V době, kdy byl kraj spustošen od Švédů, bylo obyvatelstvo nuceno hledati záchranu v hlubokých lesích. Po uzavření míru Vestfálského r. 1648 vraceli se zbytky zuboženého lidu do spustošených vesnic. něžstvo byla veliká nouze a proto nemohla býti obsazena fara Dolanská.

Zámek - TVRZ
Zámek je starobilá budova, která od nepamětí sloužila pánům z Dolan za sídlo. Jak bývala budova rozdělena není patrno, až za dob jesuitů jsou nám známi podrobnosti.

Hřbitov
Kolem starého kostela býval hřbitov č. k . 26, výměra 209 m2, který byl zrušen asi r. 1796 než se rozbořil starý kostel a vystaven nový hřbitov č.k. 232 o výměře 1917m2, a to pouze dolejší část asi polovina nynějšího hřbitova, který byl tvaru nepravidelného. V roce 1857 byla celá zeď okolo hřbitova znovu nově vystavěna a cíp hořejší od západní strany přistavěn, čímž nabyl tvaru čtverhraného. Nová část vyla dostavěna 8. listopadu téhož roku a za přítomnosti mnoha kněží vysvěcena. Téhož dne byl svěcen Svrčovský zvonek. Starý hřbitov nazývá se zádušní, spravoval ji patronál, místa a veškeré záležitosti obstarávaly se na faře. Roku 1859 byl postaven velký kříž na hřbitově a vysvěcen biskupem Janem Veleriánem.

Sv. JAN
Na návsi v Dolanech stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Má se za to, že socha sv. Jana Nepomuckého byla postavena za doby jesuitů v Dolanech a to buď na jejich náklad a nevo podnět. Řád jesuitský byl v Dolanech majitelem statku v letech 1679 až do r. 1773 Jan Nepomucký byl prohlášen za svatého 19.3.1729 a lípa u sv. Jana k západu byla v letech 1890 již přes 100 roků stará, takže je pravděpodobně možno tvrditi, že sovcha pochází z let 1729-1773 z doby, kdy Jan Nepomucký byl již prohlášen za svatého a kdy jesuité byli majiteli statku v Dolanech. Socha sv. Jana Nepomuckého byla snad dříve umístěna na mostě nad příkopem do zámku mezi usedlostí č.p. 3 (Hrabík) a zámkem, teprve později byla přemístěna na náves a kolem opatřena zdí.
V roce 1837 byla socha přemalována malířem Krásou z Klatov za 18 zl. a zeď opravena: Peřina za práci zednickou obdržel 440 zl. a cihli 180 zl., písek, vápno, tašky 350 zl. kováři Tichotovi od dvířek 2 zl., jiné výlohy 77 kr. V r. 1996 byla socha zrestaurována Obecním úřadem Dolany.

Kampelička
V roce 1896 byl v Dolanech založen peněžní ústav „Kampelička“ po vzoru Kampelíka u Raiffaisenova. První ustanovující valná hromada byla konaná 27.9.1896.

Poštovna
Za dřívějších dob byla donášena pošta do Dolan zvláštním poslem (listonošem), který ji po obci roznášel. Balíky musel si každý odnést do Klatov na hlavní poštu. Později, když projížděla přes Dolany chudenická pošta s historickým krytým poštovním vozem, taženým párem koní do klatov a zpět do Chudenic, byla zřízena v Dolanech v r. 1907-1908 poštovna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-dolany.cz , na kterých naleznete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA