Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kašperské Hory

Vznik a historie města
Kašperské Hory vznikly ve 13. století jako Hory Rejštejnské Horní a Dolní. Již ve 14. století byly bohatým městečkem s doly na zlato, při výnosné stezce z Bavor. Postupně získaly řadu výsad (například povinnost vozků nocovat ve městě, výroční trh) přinášející místním měšťanům pravidelné příjmy. Při rozprodeji panství blízkého Kašperka, koupilo městečko v roce 1584 několik vesnic. Tehdy byly také Rejštejnské Hory povýšeny na královské horní město a po koupi hradu roku 1617 se ujalo jeho nynější jméno. Zlaté doly prosperovaly až do Třicetileté války, od té doby upadaly. Náhradou za ně byly užitky z rozsáhlých lesů, ovšem velmi slabou. Město ve svém vývoji ustrnulo a jeho pozvolný pokles nezastavily ani pokusy o zavedeni sirkařské výroby, ani zřízení státních úřadů v roce 1850. Městský statek měl před 1. světovou válkou rozlohu 5484 ha.

Stopy po dolování
V okolí města a v celém Pootaví jsou sejpy, což jsou pískové kupy a zasypané jámy z dob rýžování a dolování zlata.

Archeologické nálezy
Před rokem 1891 byl nalezen neznámý počet zlatých keltských mincí, jedna z nich byla osminka statéru takzvaného mušlového typu. V roce 1981 byla při hloubení základů pro budovu zdravotnického střediska objevena keramika, pocházející z doby od počátku 14. do 2. poloviny 15. století. Nález obsahoval několik celých nádob a množství zlomkové keramiky.

Budovy ve městě
Z doby největšího rozkvětu města pochází většina dosud zachovalých stavebních památek. Město nebylo nikdy opevněno, mělo však brány, které byly v 19. století zbořeny. Na náměstí je kašna se sousoším.

Renesanční radnice na náměstí byla pro svůj účel upravena roku 1597 ze dvou domů, později byla opatřena třemi barokními štíty s vížkami a hodinami. Na pravém štítu je městský erb, na levém orel s nápisem z roku 1698.

Arciděkanský kostel sv. Markéty, původně sv. Linharta, vznikl v 2. polovině 14. stol. Je to gotická stavba, přestavěná roku 1883 po požáru v roce 1863. Tehdy byla postavena zejména nová věž. Kostel vymaloval roku 1898 F. Heiserer, vnitřní zařízení je barokní z počátku 18. století. Patří do něj gotická kamenná křtitelnice, dřevěná soška Panny Marie ze 16. století, náhrobníky ze 16. až 18. století. V monstranci jsou hrudky zlata těženého kdysi v okolí.

Hřbitovní kostel sv. Mikuláše byl postaven v době kolem roku 1330 a je v půdorysu v podstatě shodný s kostelem farním. Stavebně byl upravován v letech 1700 a 1776. Z gotického období se zachovaly fresky v lodi a presbytáři (1332), sedile, portál, sanktuář a několik oken. Dřevěný strop lodi vymaloval roku 1700 V. A. Groff (narozený v roce 1635), jehož dílem je i hlavní oltář. Ostatní zařízení je barokní. Náhrobník je z roku 1347.

Hřbitovní kostel sv. Anny má vnitřní vybaveni z konce 17. a poloviny 18. stol., jinak nemá žádné charakteristické slohové znaky. Freska z roku 1757 je dílem J. Hagera (1726 - 1781).

Poutní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena v létech 1850 - 1867 v pseudorománském slohu, ze sbírek občanů. Část hlavního oltáře je zbytkem gotické archy z konce 15. století.

Muzeum Šumavy se sbírkami přírodovědnými, lidových umění a řemesel, cenná sbírka skla z okolních, dnes již zaniklých skláren, zvláště secesního skla z Klášterského Mlýna.

Turistické cíle a památky

·    Bohoslužby, poutě a procesí
·    Kino, Baarova 132
·    Muzeum Šumavy
·    Muzeum historických motocyklů
·    Koncerty duchovní hudby, festivaly
·    Renesanční radnice z roku 1597 s barokními štíty
·    Arciděkanský kostel sv. Markéty
·    Hřbitovní kostel sv. Mikuláše
·    Hřbitovní kostel sv. Anny
·    Poutní kaple Panny Marie Sněžné
·    Barokní poutní kaple "Grantl"
·    Gotická boží muka v zahradě u čp. 437
·    Kamenný pranýř z roku 1630
·    Litinová plastika sv. Jana Nepomuckého
·    Mlecí kameny ze středověkých úpraven zlaté rudy
·    Stopy staré důlní činnosti (štoly, šachty, pinky)
·    Sklárna z 18. století (Huťská hora)
·    Historické domy čp. 11, 14, 17
·    Hrad Kašperk - 3 km od města


Čerpáno z oficiálních stránek obce www.retour.cz/mesta/kasperske-hory, na kterých naleznete další informace. 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA