Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Kněžeklady

Horní Kněžeklady jsou obec v okrese České Budějovice. Ke 3.7.2006 zde žije 112 obyvatel. Obec najdete asi 6 km jihovýchodně východně od Týna nad Vltavou. Obec Horní Kněžeklady tvoří tři malé osady - Horní Kněžeklady, Dolní Kněžeklady a Štipoklasy. Leží šest km jihovýchodně od Týna nad Vltavou.

Historie
Historie jejich správy se často lišila, ale ve vzdálené minulosti se často vzájemně proplétala. Jak Štipoklasy tak Kněžeklady byly sídlem vladyckým a první dochovaná zmínka se datuje rokem 1318, kdy Kněžeklady tvořily jedno panství spolu se Žimuticemi. V průběhu staletí se pak páni mnohokrát měnili, sňatky a prodejem vesnice připadaly k Žimutickému nebo Bezskému panství až posléze v roce 1661 byly pohlceny Schwanzenberky a byly připojeny k Třeboňskému panství.

Po zrušení poddanství roku 1849 byly tyto tři vesnice sloučeny do jedné obce pod názvem Štipoklasy. Příslušely pod správu Okresního soudu v Týně nad Vltavou. Obce spravovalo obecní zastupitelstvo. Jednotlivé osady měly také osadní zastupitelstva, osady vlastnily lesy, ve kterých hospodařily, dále pak pole, která pronajímaly menším hospodářům. Těžba z lesů se prodávala ve veřejných dražbách, rovněž pole byla pronajímána formou veřejné dražby, což bylo často zdrojem nesvárů ve vsích.

Tento stav trval i během Československé republiky do roku 1939, kdy došlo k německé okupaci. Po válce v roce 1945 byly voleny Národní výbory ve stejném rozsahu jako bývalé obce, osadní správa však zanikla. V padesátých letech došlo ke sloučení Národních výborů Štipoklasy a Modrá Hůrka, posléze také Žimutice a Pořežany. Tak vznikl správní celek, do kterého spadalo 17 vesnic – Pořežany, Tuchonice, Pořežánky, Modrá Hůrka, Bzí, Štipoklasy, Horní a Dolní Kněžeklady, Třitim, Dobšice, Předčice, Smilovice, Bečice, Krakovčice, Žimutice, Sobětice a Hartmanice pod MNV Žimutice.
Po pádu komunistického režimu se naše tři vesnice osamostatnily a po dohodě vznikla obec pod názvem Horní Kněžeklady.

Naše malé vesničky se měly vždy čile k světu. V roce 1914, kdy se připravovaly v celé České zemi vzpomínkové oslavy pětistého výročí upálení mistra Jana Husa, přišli studenti – místní rodáci s nápadem vystavět Husův pomník. Byla provedena sbírka a zdejší rodák akademický sochař Václav Švec, který přijel z Ruska, kde v té době působil, pomník podle vlastního návrhu se svými nadšenými pomocníky postavil. K jeho odhalení však nedošlo, protože vypukla 1.sv válka, před kterou profesor Švec ilegálně ( když dostal mobilizační rozkaz ) uprchl přes Halič do Ruska, kde posléze vstoupil do čs.legií. K odhalení pomníku došlo až po skončení války v roce 1921.

V roce 1916 byla postavena na Kovářském vršku v Horních Kněžekladech kaplička a v roce 1939 i v Dolních Kněžekladech v místě, kde v již zmíněném roce 1318 stála dřevěná tvrz chráněná vodním příkopem. Je umístěna na pěkném místě, kde z části vodního příkopu byla zbudována vodní nádrž, ve které se kaplička zhlíží.

V Horních Kněžekladech byl po okupaci postaven „svépomocí“ kulturní dům s obecní knihovnou a hasičskou zbrojnicí, za který by se i větší obce nemusely stydět. V roce 1992 byl rekonstruován.

Turistické tipy
Je zde krásná příroda, lesy – ráj houbařů. Asi 5 km směrem na Týn nad Vltavou je nově zbudovaná na Vltavě Hněvkovická přehrada. V letním čase zde jezdí výletní parníček z Hluboké nad Vltavou na přehradu a zpět. Autobusové spojení je 5x denně na trase Č.Budějovice – Týn nad Vltavou.

Pojede-li cyklista proti toku Vltavy z Týna nad Vltavou po pravém břehu, dovede ho silnice přes pole a lesy Poněšickou oborou na Hlubokou, kde si může prohlédnout zámek – honosné sídlo bývalé šlechty, dále pak Lovecký zámek se zoologickou zahradou. Odtud může jet přes „Zbudovská blata" do starobylých Netolic a může navštívit zámek Kratochvíle se stálou výstavou animovaných filmů.

Odbočí-li v Pořežanech na Ševětín a na Mazelov, dojede do kraje Krčínových rybníků do Třeboně. Při odbočení v Horních Kněžekladech na Štipoklasy, Modrou Hůrku, Bzí, Sobětice a Hartmanice, přijede v Zálší na „Veselská blata“ s přírodovědnou naučnou stezkou. Může navštívit Bechyni a přes starý Podolský most ve Stádlci přijede do husitského Tábora.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/vltava/svazek/horniknezeklady/horniknezeklady.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA