Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mazelov

Mazelov je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 193 (stav k 1. 5.2 007) obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 855 ha.

Obec, jejíž jádro je vesnickou památkovou rezervací, najdeme v Třeboňské pánvi, na západním okraji rozsáhlé soustavy velkých rybníků mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. Jméno toho nejbližšího - Krčín - připomíná známého rožmberského regenta, který většinu těchto vodních ploch, důmyslně propojených stokami, vybudoval a proměnil tak nehostinné bažiny v dnešní kulturní krajinu.

Historie

Ves, ležící ve starém sídelním území, se poprvé v písemných dokladech připomíná v r. 1396. Dochovalo se tu několik svébytných prostorů s kvalitní a slohově čistou architekturou. Výtvarné řešení domů je výmluvným dokladem toho, jak silný byl vliv blízkého území veselsko-soběslavských blat a jak typické prvky tamních staveb pronikaly i dál do širokého okolí. Zdejší statky působí úpravně a honosně, i když jejich pojetí není tak bohaté jako v samotném centru blat. K nejcennějším patří např. č. p. 1, č. p. 3, č. p. 10, č. p. 11, č. p. 41 a další.

Současnost
Obec Mazelov je nestřediskové sídlo trvalého významu s obytnou a částečně se zemědělskou a rekreační funkcí. Obec leží ve starém sídelním území - Třeboňské pánvi - a v historických pramenech je poprvé zmiňována v r. 1396. Obec se nachází v oblasti cestovního ruchu a jako vesnická památková rezervace s dochovanými soubory lidové architektury byla MK ČR v r. 1995 za řazena do vybraného seznamu měst a obcí, která vyžadují památkovou ochranu. Urbanisticky náleží Mazelov mezi celistvě dochovaná vesnická sídla středověkého původu, pocházející z 19. až 20.století, s prvky lidového baroka, typickými pro blatské oblasti jižních Čech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mazelov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA