Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mokrý Lom

Mokrý Lom je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 66 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 355 ha. K místním částem patří Lahuť a Polžov.

Historie
Osada Mokrý Lom patřila do r. 1387 k velešínskému panství, od tohoto roku připadla Rožmberkům. Roku 1362 ji dali jako zástavu Bohuslavovi z Mirkovic. Roku 1474 zastavil osadu Jindřich z Rožmberka Janu z Bohušic za 20 kop a 46 grošů činže. Velešínské farnosti patřila osada až do r. 1786. Od r. 1786 patří pod farnost ve Svatém Jánu.

Osada Polžov
Osada Polžov (starší názvy: Pojžov, Plžov, Spolzov) patřila pánům z Velešína do r. 1387. Toho roku přešla na Rožmberky. Roku 1418 převzal rožmberské dominium Oldřich z Rožmberka. Roku 1419 jsou Mokrý Lom, Polžov, Ločenice a další blízké vesnice jmenovány v souvislosti s ukončením tzv. „odúmrtí“ - to je práva šlechticů dědit majetek, pokud rod nemá přímého dědice. Roku 1459 ji prodal Jan z Rožmberka Mikuláši z Holkova za 2 kopy, 48 grošů. V roce 1553 v Polžově žili 4 usedlíci: Ambrož, Jakub Jírovec, Jan Mikeš, Linhart Mráz. Platili ročně 4 kopy, 96 grošů a za robotu 6 grošů. Roku 1541 zapsána v zemské desce pro panství Nové Hrady. Od roku 1611 majetek pánů ze Švamberka a od r. 1620 majetek hrabat Buquoyů.

Podle ústního vyprávění rodáků byla pole (Soudná pláň, jinak Soudňáky) na rozhraní s Mokrým Lomem v době hladomoru prodána za 7 bochníků chleba sedlákům z Polžova. Později sedláci z Mokrého Lomu vyvolali soud, který však pole potvrdil Polžovu, protože tehdy tuto cenu měla.

Po prvé světové válce měla obec 72 obyvatel, pokud byli počítání kromě usedlíků i sloužící chasníci a děvečky. Ve vsi byli 4 sedláci, jejichž pozemky byly vždy vedle sebe a vznikly zřejmě dělením na 4 díly. Usedlost č. 1 vlastnil Snížek (později Kožant). Usedlost na č. 2 a č. 3 - podle chalupy Jírovců - vlastnil Florian František (později Florian Josef). Po roce 1880 zůstal statek Jírovců bez dědiců - blesk zabil 3 děti, které se schovaly na peci. Statek koupila rodina Florianova. Usedlost č. 4 - podle chalupy Janů - patřila rodině Farků. Čtvrtým sedlákem byl Mráz - v padesátých létech byla rodina sídlící zde 400 let vystěhována - jejich statek byl přebudován na objekty JZD a postupně zde pracovali 4 rodiny dosídlenců ze Slovenska. Usedlost s pozemky koupil p. Gruber žijící v Německu.

Osada Lahuť
Roku 1361 obdržel farář z Velešína vydržováním dvou vikariátů dar - vesnici Lahuť. V roce 1387 přechází vrchní panství na Rožmberky. Jindřich z Rožmberka dal faráři z Velešína roku 1410 povolení, aby vzdálený dvůr prodal. Prodej se uskutečnil téhož roku v den svatého Michala a kupcem byl Pešek Lahodka z Ločenic za 22 kopy a roční činže: 2 kopy pražských grošů, 2 čebry žita a 2 čebry ovsa.

Novodobá historie
Současná obec Mokrý Lom byla založena 28. února 1924. Původní obec se skládala z osad: Branišovice, Kladiny, Lahuť, Mokrý Lom, Polžov, Sedlce, Hrachové Hory, Úlehle, Zahrádka a samoty Benák a Babka. Starosta obce byl Václav Hamberger z č. 4 v Mokrém Lomu.

Návrh na rozdělení obcí byl podán dne 23. ledna 1919, novými volbami, ve kterých zvítězili sociální demokraté bylo dělení zamítnuto. Novým starostou se stal Josef Beran ze Sedlce. V Mokrém Lomě vzniklo osadní zastupitelstvo v čele s Františkem Pártlem, které opětně žádalo rozdělení obce. Několikrát neúspěšně, naráželi na odpor obcí Sedlce a Branišovice. Největším problémem bylo rozdělení majetku Sboru dobrovolných hasičů, který byl založen r. 1889. 19. srpna 1923 Sedlce kapitulovala a 28. února 1924 byl určen jako rozlučovací den.

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA