Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střížov

Střížov je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 173 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 466 ha. Střížov je malá obec, vzdálená deset kilometrů na jih od Českých Budějovic.

Historie
První písemné zmínky o jedné z nejstarších obcí Doudlebska, která byla strážnicí na Vitorazské stezce, pocházejí z roku 1263. Pohled z širokého okolí upoutá kostel sv. Martina, v němž byl pokřtěn Jan Žižka z Trocnova. Kostel má gotické kněžiště s barokní přístavbou. Uprostřed návsi byla roku 1833 postavena škola, kterou v létech největšího rozmachu obce navštěvovaly téměř čtyři stovky žáků. Pohled na obětní mísu, pernici, dosud uchovávanou v kostele nás vrátí do doby, kdy se na tomto místě rozkládal posvátný háj obrovských dubů a lip.

Současnost
Obec žije svébytným kulturním životem, kterému dominuje dodržování tradic v čele s masopustní koledou. Každoročně si koledníci vyžádají povolení od starosty obce a za tónů "Červené růžičky" vycházejí ze Střížovské hospody, aby se tam mohli navečer opět vrátit.

Střížov nabízí krásné pohledy na Doudlebsko, budějovickou kotlinu, předšumavské pohoří a novohradské hory.

Z typických štítových statků si zaslouží největší pozornost statek Třetinů a statek Otrubů, č. p. 8, v jehož štítu byly ještě ve čtyřicátých letech dvě pozdně barokní sošky.

Památky

Kostel sv. Martina ve Střížově
O kostelu střížovském, jako kostelu sv. Martina, se mluví ve věnovací listině z r. 1460, kdy Beneš z Komářic dal kostelu roční plat 1 kopu za duši svou, svých předků a Oldřicha z Pašínovic.

Z listiny, psané v Čes. Budějovicích, kterou dal biskup kamenický Benedikt z Waldštejna kostelu odpustky, dovídáme se zároveň, že světil střížovský kostel v neděli po oktávě svátku Těla Kristova 10. června 1493.

Střížovský kostel stojí v severovýchodním rohu dosud dobře zachované téměř kruhové návsi, typické to slovanské okrouhlice a stával uprostřed hřbitova zrušeného roku 1772. Má starší ještě gotické kněžiště. Loď byla v 17. stol. nově upravena. V roce 1660 byla zaklenuta.

Na jižní straně přiléhá ke kostelu věž s cibulovitou bání a hodinami. Horologium (pozn. red. zastarale věžní hodiny) bylo dáno na ni již roku 1652. Má malé gotické okénko a byla do určité výše ozdobena sgraffitem, které se ukázalo i na venkovní zdi kněžiště. Touto věží se původně také jen procházelo do kostela síní otevřenou ven hrubým gotickým obloukem, kde nyní visí veliký kříž - patrně kříž, který dal zříditi Kristian Jiří David z Komařic. Samotný vchod do kostela má pěkně profilované gotické ostění.

Druhý vchod do kostela byl zřízen teprve v roce 1775, jak o tom svědčí tento letopočet, vtesaný do kamenného jednoduchého portálu.

Původně byla sakristie na severní straně kněžiště. Roku 1871 byla zbořena a téhož roku zbudována nová na straně jižní a proraženo na severní straně nové velké okno, které r. 1944 bylo ozdobeno novým malovaným skleněným oknem, představujícím bl. Anežku, jak posluhuje nemocnému, podle návrhu manželů Kotrbových (akad. malířka Vilma Vrbová-Kotrbová).

Kněžiště 7,85 m dlouhé, 5,43 m široké o jednom poli jest uzavřeno závěrem pěti stran osmiúhelníka. Má gotickou, křížovou klenbu, jejíž silná, žlábkem opatřená cihlová žebra vyúsťují do dvou kamenných svorníků; na jednom je hlava, která později asi pod vlivem znaku pánů z Dráchovských přeměněna na hlavu ušatce - znak tento nalézá se na zámečku v blízských Komářicích z r. 1565.

Manželka Jiřího Kořenského z Terešova, který byl ve Střížově pochován, Kristina z Dráchova - oba dobrodinci kostela střížovského - měla ve znaku zmíněnou hlavu s oslíma ušima. Na druhém svorníku byla při poslední opravě (před r. 1945) objevena pětilistá červená růže, s kterou se často setkáváme v jihočeských kostelech - např. hned v blízkých Doudlebech na malém postranním portálku.

Střížovský hřbitov
Původně byl hřbitov kolem kostela sv. Martina. Ten sloužil do roku 1773. Z někdejších 18 vesnic, zůstalo - po odloučení Ostrolovského Újezda, Záluží a Zborova v roce 1787 - při farnosti dodnes ještě 15 vesnic. Pokud bývalo nejvýše 40 pohřbů za rok, byli zemřelí ukládáni tak, aby je hřbitov mohl pojmout; hůře však bylo, když roku 1773 zemřelo 129 osadníků, kromě bezejmenných žebráků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strizov.cz/cze/obec/index/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA