Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Srubec

Srubec je obec se 1 200 obyvateli v okrese České Budějovice, v bezprostřední blízkosti krajského města, v jihovýchodním směru. Jeho katastrální území má rozlohu 6 km², a je situované v svažitém terénu Lišovského prahu, který se zvedá výrazně nad úroveň Českobudějovické pánve. Do Srubce zajíždí českobudějovická městská hromadná doprava. K obci dále náleží místní část Stará Pohůrka.

Obec Srubec se nachází 510 m nad mořem, přibližně 8 km jihovýchodním směrem od jihočeské metropole – města Českých Budějovic. Tato obec s celkovým počtem 1 107 bydlících obyvatel (stat. údaje roku 2003) leží v turisticky přitažlivém přírodním prostředí s nádhernými panoramatickými výhledy na město České Budějovice a jeho okolí.

Turistika a kultura
Okolní krajina je v letních měsících přímo předurčena k pěší turistice či cykloturistice po vyznačených stezkách či mimo ně. V přilehlých lesích si přijdou na své i milovníci houbaření. V zimním období (při vhodných sněhových podmínkách) je pak tato lokalita vyhledávána k turistice na lyžích.

Ke sportovnímu vyžití slouží zejména sportovní areál místní TJ Slavoj Srubec a volně přístupná víceúčelová plocha s asfaltovým povrchem. V obci je k dispozici obecní knihovna a svou činnost zde již dlouhodobě provozují tři zájmové organizace : TJ Slavoj Srubec – oddíl kopané, Sbor dobrovolných hasičů Srubec a Myslivecké sdružení Srubec.

Pro nejmenší obyvatele obce byla nově postavena mateřská školka se zahradou. Gastronomické služby jsou nejen pro místní občany,ale i pro turisty či návštěvníky obce připraveny v restauraci „Na vyhlídce“, která je využívána i k pořádání různých rodinných či společenských akcí.

Historie
Historie obce Srubec s veškerými nejdůležitějšími informacemi z jednotlivých časových období je sepsána v obecní kronice, která byla založena obcí roku 1928. Z těchto pramenů lze vyčíst, že první usedlíci přicházející do lokality současné obce byli pravděpodobně havíři, hledající zde drahé kovy.
 
Citace uvedené kroniky říká: „Poněvadž havíři měli ve zvyku přenášeti svoje sídlo na jiné místo, když kovů dále nenalézali, nestavěli trvanlivých příbytků. Stavěli jen chaty ze dřeva sroubené - sruby, od čehož dostala později vesnice své jméno. Vesnice Srubec byla Erhartů z Urtvinovic. Pak byla v držení pánů ze Vztuh. Tito páni ji prodali k městu Budějovicům roku 1539. Koupi tuto však pan Jan Erhart z Urtvinovic roku 1540 nařídil zrušiti.“

Nejstarší chalupa v obci byla vystavěna před rokem 1539 a jednalo se o stavení č. 1 v zatáčce u nynějšího obchodu, kde dříve bydlel Daniel Rys, pan Dána a nyní pan Němec. 

Historické památky
V obci Srubec se nachází několik historických památek.
Přímo na návsi obce byla roku 1908 postavena kaplička zasvěcená Panně Marii, jejíž rekonstrukce s následným vysvěcením proběhla roku 2002.

K roku 1919 je datováno slavnostní odhalení pomníku 15 občanům obce padlým v 1. světové válce. Tento pomník byl zhotoven sochařem Ervínem Schopenhauerem z Dobré Vody.

Na počest kanadského pilota Bobbyho Witha sestřeleného 11. 4.1 945 nad obcí Srubec byl 28. 9. 1945 zhotoven pomník připomínající tuto oběť 2. světové války.

Z historického hlediska stojí zcela určitě za připomenutí skutečnost z nedávné minulosti, jež se váže k datu 8. října 2003. V tento den byl předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zástupcům obce Srubec slavnostně předán dekret o udělení znaku a praporu obci.
 
Popis znaku:
V modrém štítě palisáda uprostřed s roubenou věží s cimbuřím a zavřenou branou, vše zlaté. V patě štítu zelený hrot, v něm kosmý mlátek křížem přeložený želízkem, obojí stříbrné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce
http://www.srubec.cz/mis/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=2,
na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA