Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olešník

Olešník je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 712 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 2349 ha. K místním částem patří také Chlumec a Nová Ves.

Historie

Olešník
Leží 7,5 km severozápadně od Hluboké nad Vltavou. Nejstarší zmínka o něm je z roku 1409 v Popravčí knize pánů z Rožmberka. Zván též Volešníkem. Patřil stále k hlubockému panství. Okresním zřízením zemským se obec osamostatnila. Farou i školou patřila k Zahájí. Spadal pod správu Okresního soudu Hluboká nad Vltavou.

Roku 1840 měl 31 domů a 213 obyvatel, v roce 1921 65 domů s 595 obyvateli.

Chlumec
Je ves ležící 7 km severozápadně od  Hluboké nad Vltavou. Příslušela v letech 1850 až 1948 pod správu okresního soudu Hluboká nad Vltavou.

První zmínka o něm jest z roku 1423 v popravčí knize pánů z Rožmberka, a to již s jeho dnešním názvem. Patřil stále k hlubockému panství. Dále je též zakreslen v podrobné mapě jihočeské cisterciáckého opatství, která je uložena ve Vyšším brodě.

Obecním zřízením zemským v roce 1849 se obec osamostatnila. V roce 1943 byly sloučeny obce Chlumec a Nová ves v jednu obec s názvem Chlumec. Posledním ze starostů, kteří se vystřídali ve správě obce byl František Šilhavý až do r. 1945 kdy byly v obcích vytvořeny místní národní výbory. Původně byl přiškolen k Purkarci, kam spadal i farou a školou.

Roku 1840 měl 28 domů s 265 obyvateli, v roce 1921 39 domů a 393 obyvatel.

Nová Ves
Rozprostírá se asi 10 km severozápadně od Hluboké nad Vltavou. Do 1. 1. 1887 patřila k okresnímu hejtmanství Týn nad Vltavou, a tímto dnem přešla k okresnímu hejtmanství v Českých Budějovicích. Do roku 1880 tvořila část místní obce Kočín.

První zpráva o ní je spjata s rokem 1598. V tomto roce  Bohuslav Malovec na Dřítni koupil od Jáchyma z Hradce hlubocké panství s příslušenstvím, mezi nimiž bylo uvedena i "Nová ves Nevděkov" Jmenovala se tehdy Nevděkov, ale již v roce 1617 bylo užito jejího dnešního názvu.

Obecním zřízením zemským v roce 1943 byly sloučeny obce Chlumec a Nová ves v jednu obec s názvem Chlumec, kde setrvala až do roku 1945.

Původně školou patřila k Dřítni. Teprve v roce 1919 byla zřízena škola. Farou patří k Purkarci. Roku 1840 měl 22 domů a 179 obyvatel, v roce 1921 23 domů s 146 obyvateli.

Zajímavost
V blízkosti obce se nachází bývalá chemická úpravna uranových rud Mape.

Kultura
Ve vlastní obci je střední kulturní vyžití. Pracuje zde obecní místní knihovna, kterou v Olešníku navštěvuje 110 čtenářů, kteří si vybírají z 4 500 svazků, které jsou každoročně doplňovány. V obci je obecní hospoda s velkým sálem, ve kterém se v průběhu roku konají různé kulturní akce pořádané obcí a dalšími organizacemi. 

V obci je možno provozovat poměrně velkou škálu sportovních aktivit. Sportovní aktivity jsou obci velkou měrou podporovány nejen v Olešníku, tak i v obcích pod obec spadajících. V Chlumci a v Nové vsi byly zrekonstruovány kurty a fotbalové hřiště je hojně využíváno celé léto. Velkou tradici má v Olešníku fotbal, který je zde zastoupen Tělovýchovnou jednotou Olešník. V současnosti má dvě družstva mužů, dorost, žáky, kadety a přípravku.

V letní sezóně lze navštěvovat místní tenisové kurty. Hřiště bylo minulý rok  zrekonstruováno, a zájemcům jsou k dispozici 2 antukové kurty, které se nacházejí hned vedle fotbalového hřiště.

V obci je v letním období otevřen velký plavecký bazén s menším dětským bazénem a se skluzavkou, který je po celou letní sezónu dle počasí hojně navštěvován nejen místními občany, ale díky čisté vodě příjemnému prostředí a přijatelným cenám, si získal návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.olesnik.cz/zajima.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA