Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Temelín

Temelín je obec v Jihočeském kraji, 6 km jihozápadně od Týna nad Vltavou. Zaujímá rozlohu 50,41 km² a v 11 místních částech má celkem 757 obyvatel. PSČ zdejší pošty je 373 01.

Historie
Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1381. Temelín byl zmiňován i v 15. století (Šíma… z Tajna [tedy Týna nad Vltavou] vymluvil z práva ze vsi Temelína Václava Kolmánka, písaře).

Temelín dokonce zmiňuje Petr Chelčický v Sieti viery pravé: "…domněním kuzedlníkuov a hadačuov hledajie [postižení lidé] v času pokušení svých, túž vážnost kúzedlníkóm majíce v té při jako k svatým, též do Kyjova k matce boží, do Temelína k kúzedlníku…, ktož by koli polehčil."

Původ jména

Jméno obce zřejmě vzniklo z doloženého osobního jména Temel (či Temele) (ves byla patrně Temelovým vlastnictvím).

Lze předpokládat, že jméno Temel je odvozeno archaickou koncovkou -el od obecného (nedoloženého) slova znamenajícího zřejmě základ, zakládat, čemuž napovídá výskyt ještě dnes používaných slov temelj, temeljiti, temeljan (základ, zakládat, základní) v chorvatštině i obdobného, i když dnes už zastaralého) temel v bulharštině.

Jaderná elektrárna Temelín
V jihovýchodním sousedství Temelína (asi 2 km od něj) se na místě, kde stávala vesnice Temelínec, nachází rozsáhlý areál Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Chladící věže elektrárny tvoří dominantu celého okolí a jsou vidět ze vzdálenosti 50 km, pára nad nimi potom až ze 70 km vzdálenosti.

Doprava
Do obce vedou autobusové linky z Českých Budějovic. V roce 1985 se dokonce uvažovalo i o výstavbě trolejbusové linky, která by obě města spojovala a dopravovala zaměstnance JETE, z tohoto záměru však sešlo.

Místní části:
- Březí u Týna nad Vltavou
- Knín
- Kočín
- Křtěnov
- Lhota pod Horami
- Litoradlice
- Podhájí
- Sedlec
- Temelín (Kaliště, Temelín)
- Temelínec
- Zvěrkovice (Záluží, Zvěrkovice)

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA