Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Boršov nad Vltavou

Boršov nad Vltavou je obec v Jihočeském kraji, ležící na řece Vltavě asi 6 km jihozápadně od Českých Budějovic. Má 299 domů, 921 obyvatel a jeho katastrální výměra činí 996 ha. Vlastní Boršov jako část obce má PSČ 373 82. Do Boršova zajíždí budějovická MHD.

Obec s kostelem ze 13.století, se zachovanými prvky původní vesnické architektury. Řeka Vltava zde ústí meandrem u osady v Březí z kopcovitého Pošumaví do Budějovické pánve. Boršov a zdejší tábořiště jsou často cílovým místem vodáků před vjezdem do Českých Budějovic - na železniční zastávku je od mostu v Boršově asi 1 km. Boršov je také východiskem cykloturistických tras.

Obec Boršov nad Vltavou je tvořena částmi Boršov a Poříčí a do její správní působnosti též spadají osady Jamné a Záhorčice. Zapomenout nesmíme ani na část katastru Březí bez osady (osada Březí spadá správou pod Kamenný Újezd), kam patří především komplex mlýnu a těstárny firmy Bratři Zátkové, a.s. a několik okolních domů.

V současné době žije v Boršově asi 1120 obyvatel, kterým slouží obecní úřad s matrikou, základní a mateřská škola, fotbalové hřiště, poštovní úřad a dvě veřejné telefonní stanice. V obci též sídlí obvodní oddělení Policie České republiky. Průměrný věk obyvatel je 38,9 roku. V obci působí též různé společenské organizace, například rybářský svaz, farní charita, obec baráčníků, sbor dobrovolných hasičů nebo Sokol. Obec na meandru řeky Vltavy a zdejší tábořiště bývají častým cílem vodáků a cykloturistů.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1261. Okolí obce bylo osídleno již od staršího pravěku, svědčí o tom zachované mohylníky, jeden vedle nové silnice České Budějovice - Český Krumlov, asi 500 m jižně od středu obce, druhý Na Černodubu, u železniční trati do Černého Dubu. Jižně od vsi jsou dobře rozeznatelné zbytky zaniklého hradu, založeného kolem poloviny 13. století. Hrad, uváděný poprvé k roku 1261, byl založen na oválném půdorysu o velikosti asi 37 x 22 metrů. Opevnění tvořila soustava valů a příkopů hlubokých 8 m a širokých až 13 m. Představuje jeden z mála dochovaných šlechtických hradů nejstaršího stavebního horizontu v Čechách. Kostel sv. Jakuba je připomínán již roku 1290, pozdně gotická podoba pochází z konce 15. století. V presbytáři i lodi jsou dobové gotické nástěnné malby, z téhož období pochází kamenná křtitelnice. Kaple sv. Jana Nepomuckého a kaplička byly vystavěny v 18. století. Na Vltavě je v provozu boršovský mlýn.

Březí
Původní mlýn v Březí byl po požáru r. 1869 Hynkem Zátkou rozšířen a zmodernizován. Při něm 1884 vystavěli Vlastimil a Dobroslav Zátka největší průmyslovou továrnu na výrobu těstovin v Rakousku-Uhersku. Mlýny a těstárny firmy Bratři Zátkové, a.s. patří dnes k předním středoevropským výrobcům značkových těstárenských výrobků.

Jamné a Záhorčice
V Jamném a v Záhorčicích spatříte lidové selské usedlosti a výklenková boží muka.

Poříčí
 V Poříčí najdete barokní trojkřídlý jednopatrový zámek s konírnou ze 17. stol., byl přestavěn z původní tvrze doložené již v roce 1562. Dnes jsou v něm zařízeny byty. Neudržovaný park je osázen zajímavými dřevinami. Kaple sv. Jana Nepomuckého v Poříčí pochází z počátku 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.borsovnvlt.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA