Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Habří

Obec Habří se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 89 obyvatel.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1264.

Pamětihodnosti

Habří - zřícenina kostela svatého Víta
Místo romantické až tajuplné a přitom vybízející k zastavení a rozjímání, to je zřícenina kostela svatého Víta v Habří na úpatí Kluku (741 m n. m.). Kostel je důkazem toho, že se stavělo i na konci třicetileté války, protože je datován do let 1644 až 1647.

Do dnešní doby z něj ale zbyla pouze jižní část lodi - vysoká kamenná zeď se třemi gotickými okny. Jakoby uvnitř zbořeného kostela na vás čekají dřevěné lavičky a stolky, takže kdysi svaté prostory jsou dnes ideálním místem pro odpočinek nebo piknik. O hlavní zeď jsou ještě opřeny zdi vedlejší a k té přední byla koncem devatenáctého století přistavěna kaple sv. Víta. Kaplička je udržovaná a ony stolky s lavičkami slouží jednou za rok i návštěvníkům tradiční pouti.

Habří - bývalá tvrz s pivovarem
Obec Habří, o níž se píše už roku 1264, bývá označována za vstupní bránu do chráněné krajinné oblasti Blanský les. Ještě než vstoupíte, zastavte se na haberské návsi. Část dnešního statku číslo popisné 3 totiž bývala středověkou tvrzí. V hospodářském dvoře jsou dobře patrné mohutné patrové budovy bývalé renesanční tvrzi. Opravený komplex tvrze bezprostředně navazuje na renovovanou budovu bývalého pivovaru, který k tvrzi patřil. I tady si můžete za jasného počasí zkontrolovat, jak přesné bývaly v renesanci sluneční hodiny.

Turistické zajímavosti

Vstupní brána do chráněně krajinné oblasti Blanský les na úpatí horského masivu Kluk. Nejstarší doklady osídlení z mladší doby kamenné a starší doby železné. Přímo z obce pocházejí také ojedinělé doklady raně středověkého osídlení. Písemně připomínána k 1264.

Bývalá tvrz č. p. 3 z 15. stol., později přestavovaná, má dochované klenby ve sklepě a přízemí. Její mohutná patrová budova dnes tvoří součást hospodářského dvora u návsi. Kaple sv. Jana Nepomuckého je datována 1867. Nedaleko vsi byla 1644 až 1647 postavena zajímavá stavba kostela sv. Víta, z nějž se zachovala jen jižní část lodi. Při presbytáři byla 1890 postavena Kaple Nejsvětější Trojice, kde se každoročně konají poutě. Část bývalé výzdoby kostela se nyní nachází v boršovském kostele. Na zdi bývalého pivovaru u tvrze jsou malované sluneční hodiny.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mujkraj.cz/universal.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA