Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hranice

Obec Hranice se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Obec leží asi 20 km severně pod Novohradskými horami. V současné době žije v obci 240 obyvatel.

Obecní úřad sídlí v bývalé budově rakouské školy, do r. 1995 byla v obci škola. V 70. letech si občané svépomocí postavili kulturní dům s hezkým sálem.

Nejpočetnější a zároveň nejaktivnější organizací v obci jsou dobrovolní hasiči Vitoraz - Hranice.

Historie
V roce 1788 přistoupilo buquoyské panství k vysoušení Červeného blata mezi obcemi Hrdlořezy a Byňov. Na této odvodněné ploše byla roce 1790 založena osada, jejíž obyvatelstvo pracovalo v lese. Osadu postavilo a zalidnilo zprvu 43 rodin ponejvíce z Třeboňska a nejbližšího okolí.

Původní název byl Julienhain. České  pojmenování Hranice u Nových Hradů se začalo používat od roku 1901. Obec patří do krásného koutu jižních Čech - Novohradska.

Současnost
Součástí obce je osada Trpnouze. Původně tato osada patřila do panství fürsternberského, tehdejšího Vitorazska.

V současné době žije v obci 240 obyvatel. Obecní úřad sídlí v bývalé budově rakouské školy, do r. 1995 byla v obci škola. V 70. letech si občané svépomocí postavili kulturní dům s hezkým sálem. Většina obyvatel dojíždí za prací do okolních obcí.

Výraznou dominantou obce je kaple sv. Antonína z roku 1869 a budova české matiční školy.

Zajímavostí je památný trojhranný kámen, zemský bod č. p. 19 v Trpnouzi, kde každá strana představuje znak panství - schwarzenberského, fürsternberského a buquoyského. Nedaleko obecního úřadu stojí památník padlých v 1. světové válce.

Hezkým lidovým zvykem v obci je masopustní koleda a každoročně Bartolomějské posvícení s koulením v kuželkách.

V nedalekém okolí se nachází rozsáhlá rašeliniště, kde lze vidět borovici blatku, rojovník, brusinky, opilky či vlochyni.

Obec patří do krásného koutu jižních Čech - Novohradska.

Podnikání v obci je zaměřeno na zemědělství. Je zde možno vidět pasoucí se stáda ovcí, hovězího dobytka a koně. Je zde také pohostinství - soukromá restaurace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obechranice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA