Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čakov

Čakov je vesnice na kopci, zdaleka je vidět její gotický kostel (dřevěné sochy z něj v Alšově Jihočeské galerii na Hluboké). Ve vesnici samé je několik původních staveb. Jsou většinou soustředěny pod kostelem. 

Jednotlivé části obce jsou situované v krajině obklopené souvislým řetězcem rybníků. Z Čakova i Čakovce je po silnici asi 4 km do Holašovic, vesníce Světového dědictví UNESCO. Zdaleka je viditelná typická silueta Čakovského kostela.

V raně gotickém kostele sv. Linharta jsou náhrobek Jiřího Čakovce z Bohušic z r. 1529, dřevěné plastiky sv. Linharta, Korbiniána a Prokopa ze 16. stol. a starší plastiky Madony z 15. století.

Má-li podhůří Skalky a rybničnatá plošina kolem Dehtáře dominantu, pak jí je bezesporu bělostný a do dáli zářící, dobře udržovaný kostel svatého Linharta v Čakově. Raně gotický kostel z přelomu třináctého a čtrnáctého století jakoby nahlíží z úpatí Švelhánu (720) a Skalky (688) do široké rybníkářské pánve na západ od Českých Budějovic. V kostele najdeme náhrobek Jiřího Čakovce z Bohuslavic z roku 1529, za dřevěnými plastikami patrona kostela - svatého Linharta, Korbiniána a Prokopa ze šestnáctého století a plastikou Madony ze století patnáctého ale musíme kus dál na severovýchod - do Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou.

Dochovaly se barokní dvůr v Čakovci ze 17. - 18. stol. se zbytky gotické tvrze a statek ve slohu tzv. selského baroka z 19. stol. V lese 1500 m jižně od obce je skupina mohyl z doby halštatské a laténské (6.-4. stol př. n. l.).

Holubovská Bašta je lokalita na břehu rekreačního rybníku Dehtář, z kopce panoramatický pohled na Dehtář a rybník Posměch. Dochovaný špýchar s bránou je z 16. století, výklenková kaplička z 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu www.mujkraj.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA