Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Heřmaň

Obec Heřmaň se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 157 obyvatel.
Heřmaň je vesnička na kopci nad Malší. Lze se do ní dostat z Vidova, nebo z Plava, další cesta odtud vede už rovněji do Nové Vsi nebo Střížova. Stará zástavba obce tvoří vlastně jen jednu krátkou ulici. Fasády jsou mnohde novodobé, ale tvary zůstaly a někde i výzdoba. Poblíž jednoho stavení stojí krásná kamenná Boží muka, ale neví se, zda je to jejich původní místo.

Historie

Heřmaň je starobylá osada s dominantním kostelem sv. Jiljí, který se připomíná již v roce 1254 jako farní. V roce 1330 byl tento původně pozdně románský kostel převeden z královského majetku na královskou kapitulu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Heřmaň bývala kdysi městečkem. V roce 1640 byla velmi poničena švédským vojskem, že se stala pouhou vesnicí.

Roku 1433 byla Heřmaň, spolu se Štěticemi a Humňany v majetku Smila z Kremže. Od něho pak roku 1444 přešla v zástavu a potom v majetek Oldřicha z Rožmberka a připojena ke hradu Zvíkovu. Sídlo Rožmberků bylo v Krumlově. Jejich erb můžeme najít z vnější strany hřbitovní zdi u kostela sv. Jiljí v Heřmani.

V roce 1508 je jako majitel jmenován Lev Malovec z Libějovic.Ten pak zboží prodal Kryštofu ze Švamberka, od jehož potomka Jana Viléma městečko Heřmaň koupilo město Písek, včetně okolních vesnic, za 10 tisíc kop grošů. V jeho majetku městečko zůstalo až do bitvy na Bílé hoře. Roku 1621 byl zastaven dvůr v nedalekých Humňanech Martinu Huertovi, císařskému veliteli v Písku.

Kostel sv. Jiljí, byl podle obecní kroniky založen na počátku 13. století. Po zpustošení Heřmaně třicetiletou válkou se stal filiálkou fary v Bílsku, roku 1786 expositurou a později, v roce 1853 zde byla zřízena fara. Stojí uprostřed vesnice a kolem něj je hřbitov.

Památka

Heřmaňský kostel
Pochází z období pozdně románského, patří k nejstarším v okolí. Historická zmínka činí se o něm již ve 13. století jako o farním chrámu. Král Jan Lucemburský, jemuž heřmaňský kostel náležel, daroval jej kapitule vyšehradské, která z něho učinila svou prebendu.

Farní obec obsahovala tehdy Heřmaň, Skály, Budičovice, Kloub, Pohorovice, Albrechtice, půl Drahonic, Sedliště, Štětice a Ražice. Prvním držitelem prebendy heřmaňské byl Tobiáš, kanovník. Později obohatil statky heřmaňské také rytíř Ivan. Ten vystavěl u Heřmaně mlýn a kostelu jej daroval. Král to obdarování také potvrdil.

Pozdější husitské války způsobily v poměrech kostela velké změny. Přívrženci Husovi volili raději vzdálenou horu Tábor, kam docházívali k společným pobožnostem (jak vypravuje Vavřinec z Březové) a opomíjeli tím domácí kostel. Katolický farář musel ustoupit kazateli husitskému. O století později nacházíme zde již faráře protestantského.

Po bitvě na Bílé hoře vypověděl Ferdinand II. všechny protestantské kněze z Čech, a tím pádem kostel osiřel, protože katolických kněží bylo tehdy velmi málo. Proto tehdejší držitel Heřmaně Kryštof Dionis Radkovic, pán nad Drahonicemi, přivtělil kostel a faru v Heřmani faráři Bílskému. Kostel heřmaňský pozbyl tím své důležitosti.

Tyto neutěšené poměry trvaly až do roku 1786, kdy z rozkazu císaře Josefa II. byl ustanoven pro osadu heřmaňskou samostatný duchovní správce. Neměl však ještě vlastní faru. Teprve v roce 1853 byla zřízena nová fara.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://selskebaroko.unas.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA