Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blovice

Historie – od pravěku po druhou světovou válku.
Dějiny pravěkého osídlení našeho kraje se dělí na několik časových etap: dobu kamennou, bronzovou, železnou a nástup Slovanů. Osídlení starších dob (paleolitu a mezolitu) není u nás zatím prokázáno.

Nejstarší nálezy jsou z mladší doby kamenné - neolitu: v oblasti blovického regionu (Spálené Poříčí, Šťáhlavy, Nezbavětice, Únětice, Bzí, Žákava), ale i přímo v Blovicích byly nalezeny kamenné broušené nástroje, a to sekery, mlaty, motyčky a škrabadla.

Starší doba kamenná - eneolit: z důvodů obranných vznikají sídliště na vyvýšených místech, skalních hřebenech apod. (Bzí a Lopata u Šťáhlav, Srby, Velký kámen u Srb, v Kamensku skála "Na Polance" a nad Vlkovem, Čertovo břemeno u Únětic a skála v lese Borku u Prádla).

První písemnou zprávu o Blovicích máme z r. 1284, kdy byly trhovou vsí, patřící cisterciáckému klášteru v Pomuku. Podle této zprávy svoluje král Václav II., aby lupiči a zločinci chycení na území opatství nebyli volání k soudu jinam, ale aby byli souzeni na stanovených místech, totiž v trhovém městě Pomuku a v Blovicích. Dle písemných zpráv z konce 14. stol. jsou Blovice uváděny jako městečko. V r. 1420 byly Blovice zastaveny světským držitelům zelenohorského panství - pánům ze Švamberka. Po smrti Bohuslava ze Švamberka se uvádí jako držitel Blovic Jaroslav z Javora a po něm Vilém z Netunic.

Dne 26. července, na sv. Annu, byla vydána mobilisační vyhláška, která do čtyřiadvaceti hodin svolávala příslušníky 8. a 9. armádního sboru v Čechách. Záhy po vypuknutí války došlo k rozsáhlému zdražování potravin a dalšího zboží. Na poli válečném se zatím mimo jiné z popudu T. G. Masaryka tvořily legie, které se jako nové formace postavily a bojovaly proti Rakousku a Německu

Po porážce německých vojsk ve Francii a rozvratu rakouské armády v Itálii byla roku 1918 světová válka ukončena a 28. října téhož roku vyhlášena samostatnost československého národa. Nejstrašnějším okupačním rokem pro Blovice byl rok 1942, kdy došlo k hromadnému zatýkání. Hned na počátku tohoto roku 15. a 22. ledna bylo gestapem zatčeno 25 blovických židů, včetně dětí. Byli odvezeni do Plzně a poté do židovského ghetta v Terezíně nebo do Osvětimi. Nikdo z nich se po osvobození nevrátil.

Dne 10. června 1942, tj. v den vyhlazení Lidic, došlo k zatčení 26 občanů, pravděpodobně na udání. Zatčení byli vězněni v Plzni na Borech, odkud se postupně do konce roku vrátili. K zatýkání docházelo i v dalších letech.

Památky

Kostel sv. Jana Evangelisty
Na místě gotického kostela ze 14. století byl v letech 1760 - 67 postaven nynější barokní kostel sv. Jana Evangelisty, který byl v r. 1844 opraven. V následujícím roce bylo do jeho průčelí umístěno šest soch českých patronů od E. Maxe. Kolem kostela býval hřbitov a zde v r. 1833 byla postavena kaple s hrobkou kolovratů a Pálffyů.

V Blovicích stávala na jižním konci náměstí také kaple sv. Markéty, dnes již neexistuje.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Na náměstí stojí pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1707. Patří mezi nejstarší sochy tohoto světce u nás, vytvořena ještě před jeho svatořečením (r. 1729).

Sousoší sv. Kříže
Na zalesněném návrší nad řekou Úslavou stojí pískovcové sousoší s Ukřižovaným z r. 1727.

Socha sv. Michala
V téže lokalitě, jako sousoší sv. Kříže, stojí pod kopcem pískovcová socha archanděla Michaela z r. 1748.

Židovský hřbitov
Založen v r. 1683, leží východně od města při Jiříkovském potoce. Dosud zachovány náhrobky z 18. - 20. stol. a pomníček obětem za 2. světové války.

Zámek a park Hradiště
V r. 1704 byl postaven v místech bývalé tvrze zámek, který byl v r. 1775 upraven a v r. 1873 přestavěn do dnešní podoby v pseudogotickém slohu. Vjezd do zámku byl upraven v témže slohu až v r. 1921. Při zámku se nachází anglický park, kterému věnoval pozornost až v r. 1853 Hanuš Kolovrat. Dnešní podoba parku je z r. 1873. Kromě zámku a parku jsou památkově chráněny též hospodářský dvůr, mlýn, dům zahradníka a dům důchodního.

Budova úřadu města
Původní sídlo muzea byl jednopatrový dům měšťanský dům ve slohu biedermaieru. Nad hlavním vchodem štuková rozvilina s domovním číslem. V tomto památkově chráněném objektu bydlel ředitel místních škol František Raušar, který zde od r. 1913 shromažďoval sbírky a založil muzeum.
Muzeum nyní přestěhováno do zámku Hradiště.

Měšťanské domy č. p. 23 a 24
Štítové domy z období pozdního klasicismu.

Pomník Mistra Jana Husa
je umístěn před Základní uměleckou školou v Husově třídě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.municipal.cz/blovice, na kterých najdete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA