Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Měcholupy

Historie
První písemná zmínka o Měcholupech spadá do konce 13. století. Dále, před rokem 1332 pobíral vyšehradský kanovník Jan Olbramovec poplatky ze svého majetku v Měcholupech. Deset let se majitelé Měcholup často měnily. Například král Vladislav, rod Sekerů ze Sedčic, hraběnka Rosa z Kolovrat-Libštejnská, kněžna Helena z Lobkovic.

V roce 1860 koupil Měcholupy velkoprůmyslník Antonín Dreher. Dreherové byli vlastníky až do roku 1948. Byl postaven nový pivovar, přestavěn zámek a opraven mlýn. V roce 1900 měli Měcholupy skoro 1200 obyvatel, hlavně německé národnosti. Byli zde 3 pekaři, 3 řezníci, 5 hospod, 2 holiči, 7 obchodů se smíšeným zbožím, 3 obchody s uhlím, 6 ševců, 3 krejčí, 2 kováři, 1 obchod s textilem, drogerie, kameník, krejčová, cukrář, sklenář a kolář.

Současnost
Jaký se naskýtá pohled na Měcholupy dnes? Obec leží v krásném údolí říčky Blšanky v nadmořské výšce 253 m. Vede zde železniční trať Chomutov - Praha, rovněž tak autobusová linka Žatec - Velká Černoc - Praha. Měcholupy jsou ryze zemědělská obec. Školní statek Střední zemědělské školy v Žatci se sídlem v Měcholupech obhospodařuje 650 ha půdy. Hlavní pěstovaná plodina je chmel, jehož kvalita je vynikající. Dále statek pěstuje obiloviny, je zaměřen na výrobu mléka, chov skotu a výkrm prasat.

V obci je obecní úřad, základní a mateřská škola, základní a zvláštní škola pro děti s vadami řeči, která je umístěna na zámku, středisková knihova, obvodní, dětský, ženský a zubní lékař a soukromé obchody a provozovny: průmyslové zboží, potraviny, řeznictví, kadeřnictví a 2 hospody. K Měcholupům patří obce Milošice, Velká Černoc a Želeč s celkovým počtem obyvatel 1033.

Kdysi měli Měcholupy více obyvatel, obec byla výstavnější. Sice se postavila škola panelové domy, školka, ale je tu stále spoustu starých domů, které potřebují opravit, hodně zanedbaných prostranství, stará, nevyhovující kanalizace. Většina obyvatel, včetně obecního zastupitelstva věří, že se dá vše do pořádku. Nebude to snadné, ale když lidé chtějí, dokáží mnoho udělat proto, aby jejich domov i okolí vypadalo hezky. Aby, když vyjdou na stráň a podívají se do údolí na svou ves, mohli spokojeně říct: "Tady jsme doma a jsme tu rádi."

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.mecholupy-sc.cz, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA