Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mladý Smolivec

Území spravované obecním úřadem v Mladém Smolivci zasahuje na severu do souvislého zalesnění Brdského pohoří, až k návrší zvané Vrchy do výšky 700 m n. m. Smolivecké i radošické polesí je nakloněné jižním směrem. Ve výšce kolem 570 metrů lesy ustupují zemědělsky vyžívaným plochám.

Zhruba středem regionu protéká potok, který pod Mladým Smolivcem nese jméno Lomnice shodné s názvem mlýna zde stojícího. Prameny potoka vyvěrají v lesních plochách na západním svahu Třemšína, v oddělení Na Dlouhých, u chaty Moricka a pod svahy chráněného území Chynínské buky. Křišťálově čistý potok býval odedávna domovem ušlechtilých pstruhů, raků a vzácných mníků a mihulí říčních.

Západní část regionu tvoří pahorkatý hřbet o nadmořské výšce 600 m. n. m., kolem vsí odlesněný, táhnoucí se od severu k jihu. Na něm rozeznáváme les Voletín, návrší Na Skále nad Radošicemi, ves Dožice s Kamýkem, ves Budislavice, a dále mimo region hřbet pokračuje směrem na Chloumek a Kasejovice.

Jihovýchodní část Smolivecka je široce rozevřené údolí směřující k Blatné s korytem Lomnice uprostřed. Změna charakteru krajiny se nemění naráz. Mezi Radošicemi a Starým Smolivcem ještě vyčnívají výšiny Stráž a Hůrky. Příhodných vrcholků, odkud je krásný výhled, skýtá region několik

Historie
První zmínka o Mladém Smolivci je v historických materiálech roku 1414. Během 15. století Ml. Smolivec příslušel ke Kasejovicům. V roce 1551 patřila ves Chanovským z Dlouhé Vsi a v roce 1577 ji koupil Oldřich Strojetický ze Strojetic. V roce 1623 vlastnil mladosmolivecký statek Adam Pikhart ze Zeleného Údolí a v roce 1651 už patřil Mladý Smolivec opět Chanovským z Dlouhé Vsi. Nakonec od roku 1664 přísluší ves ke Lnářskému panství. V roce 1915 v 68 domech žilo kolem čtyř set obyvatel.

Ves patřila ke Kasejovicím, pak ke Lnářům. Roku 1551 jej získali Chanovští z Dlouhé Vsi. 1577 jej koupil Oldřich Strojetický ze Strojetic. R. 1664 byl připojen znovu ke Lnářům.

Roku 1654 napočítáno 8 gruntů osedlých, dva pusté a mlýn. 1695 pak devět gruntů, pět chalup a krčma. Při číslování domů 1770 označeno 36 čísel a mlýn.

Roku 1878 vyhořel místní dvůr velkostatku lnářského.Roku 1913 zde stálo 68 domů se 393 obyvateli. Školou i farou přináležela ves do Budislavic.

Památka
Zdejší kaple je zasvěcená sv. Vavřinci. Ve vsi bývaly dva mlýny, ale hořejší z roku 1432 (později řečený Siblíkův) patříval k panství oseleckému a byl vykazován ve Starém Smolivci. V daňových výkazech je proto ve vsi veden jen mlýn o němž je zmínka r. 1488 a je nazýván Lomice nebo také U Vůsí. Ke vsi náležely odedávna také dva domky stojící za vsí u lesa v Březinách. Ve třicátých až padesátých letech byly ve vsi dva hostince, krám a kovář.

Zemědělské družstvo založené v listopadu 1953 mělo schopné vedení a velmi dobře prosperovalo. K němu se postupně připojovaly okolní zemědělské celky. Byly zde vystavěny nové a rozsáhlé hospodářské a opravárenské provozy. Ves zaujala postavení hospodářského centra regionu a v roce 1960 bylo do Mladého Smolivce přeneseno i sídlo samosprávy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.mladysmolivec.cz, na kterých naleznete více informací o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA