Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tojice

Tojice, malá ryze zemědělská obec, se nachází 3 km severovýchodně od Nepomuku v nadmořské výšce 344 m. Na severu sousedí s Vrčení, na severozápadě s Dvorcem, na východě s Čmelíny, na jihu se Želvicí, na jihovýchodě s Mohelnicí a na jihozápadě s Třebčicemi.

Historie
První písemná zmínka o obci Tojice pochází z r. 1371, kdy je v listině zmiňována řeka pod statkem Togicz. Prvotní tvar byl nejspíše Stojice – ves lidí Stojových. Stoja pocházel pravděpodobně z moravského šlechtického rodu, neboť na listině z roku 1218 je mezi svědky z moravské šlechty uváděn Dobezstoy. Když se časem zapomnělo na původ jména, byla počáteční sykavka pokládána za předložku „z“, a tak vzniklo jméno Tojice.

Na sklonku 14. století rostla v kraji opozice poddaného lidu proti klášteru. Bylo to nejen proto, že i v cisterciáckém řádu docházelo k porušování původní přísné kázně, nedodržování regulí řádu, ale také pro zvyšující se útisk ze strany kláštera. V neposlední řadě k tomu přistupoval ještě převážně cizí německý původ osazenstva kláštera.

Sakrální památky v Tojicích
K drobným sakrálním památkám nacházejících se v Tojicích patří kaple sv. Vavřince, pamětní kříž před kapličkou, boží muka při cestě z Tojic do Vrčeně a kříž u cesty z Tojic do Dvorce.

Kaple sv. Vavřince
V prostoru návsi silnicového typu stojí nevelká kaple zasvěcená sv. Vavřinci. Kaplička byla postavena pravděpodobně v 2. pol. 19. stol., kdy došlo k největšímu rozmachu výstavby návesních kaplí na území severovýchodního Klatovska. V jednotlivých obcích tak postupně vznikaly zděné kaple, které většinou nahradily původní dřevěné zvoničky. Stavebníkem byla vždy příslušná obec, která také stavbu financovala, někdy za pomoci majitele místního velkostatku. Pomoc jednotlivých obyvatel obce spočívala především v poskytování potřebných potahů na dovoz stavebního materiálu, nádenických prací případně při pořizování některých  částí inventáře těchto kaplí. V mnoha případech musela obec opatřit potřebné finanční prostředky dokonce odprodejem části obecních pozemků.

Kaple v Tojicích byla postavena asi jako stavba nějaké soukromé osoby. Nemáme o ní žádných písemných zpráv. Před opravami v r. 2000, kdy bylo žádáno o dotaci na opravu kaple, vyšlo najevo, že kaple není v evidenci Památkového úřadu ani není majetkem církevním. Nyní je již majetkem obce.

Kaple má polygonální půdorys a jehlancovou střechu, vrcholící sanktusníkem. Interiér je sklenut kupolí. Fasáda i okna mají pseudogotický charakter. Před kaplí stojí pamětní kříž. Dvě dřevěné sošky – soška sv. Anny a soška Panny Marie, které zdobily kapli, byly v r. 1988 zcizeny. V neděli 6. srpna 2000 byla kaple slavnostně vysvěcena nepomuckým vikářem Františkem Cibuzarem za účasti asi stovky lidí. K výzdobě kaple byla zapůjčena vitráž Plzeňské Madony od plzeňského akademického malíře Stanislava Staňka, který v říjnu tuto vitráž přemaloval přímo na čelní zeď uvnitř kaple.

Boží muka
Zprávy o těchto „božích znameních“ uvádí již Václav Hájek z Libočan ve své Kronice české, vydané roku 1541. Budované byly jednak jako dar a poděkování bohu za odvrácení nebezpečí (např. moru nebo války), nebo jako upomínka na neštěstí, které se v těchto místech stalo (mord, zabití stromem, bleskem, pádem z koně, utonutí).

Boží muka u Tojic pochází z r. 1886. Dle vyprávění pamětníka byly postaveny na paměť tragické události, kdy při sklízení sena spadla z vozu žena a zabila se.

Kříže
Kříže jsou umístěny jak uvnitř sídel samotných, většinou v těsné blízkosti návesních kaplí, kde přetrvaly jako jejich předchůdci, tak i v jejich okolí. Zde se nachází především u cest spojujících jednotlivá sídla. Někdy hned při výjezdu ze vsi, jindy na hranicích katastru obce. Jejich vznik byl v minulosti podmíněn různými vlivy. Vznikaly na paměť tragických událostí nebo jako poděkování bohu za odvrácené neštěstí. Jejich zřizovateli byli jak jednotliví občané, tak také opět obce.

Původní dřevěné kříže byly v minulosti postupně nahrazovány trvanlivějšími materiály. Převažujícím materiálem pro tyto kříže je žula, ze které je zhotoven podstavec, do něhož je zasazen různě zdobený litinový nástavec vlastního kříže s tělem Ukřižovaného. K největšímu rozšíření těchto sakrálních památek dochází stejně jako u kaplí od poloviny 19. stol. a vývoj je ukončen v 1. třetině 20. stol., jak dokládají dochované datace na některých z nich.

V Tojicích můžeme nalézt dva kříže. Pamětní kříž před kapličkou, který je starší datace než kaplička a kříž při výjezdu ze vsi.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.tojice.cz, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA