Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čížkov

Historie
První historická zmínka o obci pochází z roku 1237, kdy ves byla kladrubským klášterem směněna s Havlem Markvarticem. Roku 1310 byla v držení Budislava, syna Protivy z Rožmitálu. Roku 1347 se Čížkov dostal spolu s polovinou Rožmitálu do majetku pražského arcibiskupství. Pak byla ves majetkově rozdělena - jeden díl do vlastnictví Jana z Vítence a od roku 1558 do vlastnictví města Rokycany.

Druhý díl získal Mauric Chanovský z Dlouhé Vsi, a ten svou část později prodal opět městu Rokycany, v jehož majetku byl Čížkov až do konce feudalismu. Dle berní ruly zde bylo 11 sedláků, 3 chalupníci a 5 zahradníků. Ze dvou statků vznikl v roce 1708 díky církvi poplužní dvůr zvaný Na podlesí. V polovině 18. století žilo v obci 19 hospodářů, krčmář, kovář, pastýř, a jedna židovská rodina. Roku 1788 je doloženo v Čížkově 55 domů, v roce 1838 již 71 domů s 480 obyvateli. V roce 1890 zde bylo 81 domů, 612 obyvatel, škola a pošta. V roce 1991 obývalo ves se sídlem obecního úřadu trvale 144 obyvatel ve 38 domech.

Památky
Dominantou obce je původně gotický farní kostel s. Jana Křtitele, barokizovaný v letech 1727-1735. V roce 1873 byla přistavena věž s jehlancovou střechou. Jedná se o rozlehlý jednolodní objekt s pravoúhle zakončeným presbyteriem, se sakristií na severní straně a s věží před západním průčelím. Fasády jsou členěny lesénovým řádem, okna jsou sklenuta segmentem. Interiér je zaklenut valeně s výsečemi a pasy vybíhajícími z pilastrů s římsovými hlavicemi. Do valené klenby sakristie vnikají pětiboké výseče. V patře nad sakristií byla zřízena oratoř. Zařízení interiéru pochází převážně z doby barokizace.

Proti kostelu stojí fara z roku 1680, upravená v 19. století do stávající podoby. Zajímavými stavbami jsou usedlosti č. p.4 na návsi nad kostelem, kde se uchovala stará roubená chalupa, a č. p. 28, kde je roubený špýchárek. U kostela roste mohutná lípa srdčitá, stará přes 250 let, s výškou 24 m a obvodem kmene téměř 4 m.

Nedaleko vsi ve směru na Přešín se nalézají pozůstatky středověkého hrádku zvaného Strašná skála. Roubené jádro bylo založeno na dvou skaliskách, kde se dochovaly zbytky založení dvou budov. Stavba vznikla po polovině 13. století zřejmě k ochraně okolních rudných dolů, a byla po asi sto letech opuštěna.

V obci je známý hostinec "U českého lva" a prochází zde cyklotrasa č. 2039 ze Spáleného Poříčí na Mladý Smolivec.

Zajímavost
Zajímavostí Čížkova je místní recesistická Republika Čížkov (www.republika-cizkov.zde.cz) se svým prezidentem a vládou, díky níž se zde během roku konají zajímavé akce - zabijačka, závody na kolečkových sáních aj.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=685, na kterém naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA