Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kasejovice

Město Kasejovice se nachází asi 40 km od Plzně směrem na Písek na silnici 1/20. Pod svou správou sdružuje dalších sedm obcí Chloumek, Kladrubce, Podhůří, Polánka, Přebudov, Řesanice a Újezd.

Kasejovice jsou malebné město s bohatou historií a množstvím památek. Velké investice do infrastruktury v nedávné minulosti výrazně zlepšily kvalitu života ve městě (kanalizace, plynofikace, rekonstrukce náměstí, chodníků a další).

Kasejovice jsou také centrem kulturně-společenského života. Je zde muzeum, kino, fungují různé spolky, pořádají kulturní akce. Dále je možné využít velký sportovní areál pro 11 druhů sportu.

Pro nejmladší je zde Mateřská škola. Senioři mohou využít Dům s pečovatelskou službou. Velkou změnu, díky rozsáhlé rekonstrukci, doznala Základní škola, kterou v současnosti navštěvuje více než 240 žáků.

Pracovní příležitosti zajišťuje nejenom několik firem v místě, ale díky poměrně dobrému autobusovému a vlakovému spojení mohou místní občané pohodlně za prací dojíždět.

Kasejovicemi prochází několik cyklistických a turistických tras. Turisté navíc budou od příštího roku moci využít informační centrum.

Památky

Kostel Církve československé husitské
Moderně přestavěný kostel na náměstí v Kasejovicích. Zde, na dobové fotografii můžete vidět, jak kostel vypadal v roce 1945.

Kaple sv. Vojtěcha - Kasejovice
Kaple sv. Vojtěcha "v Boučku" z roku 1760 u "zázračné" studánky. U ní byly v minulém století lázně, které rekvizicí měděných kotlů 1914 - 18 zanikly.

Barokní kašna - Kasejovice
Barokní kašna ve středu kasejovického náměstí.

Památník osvobození - Kasejovice
Na paměť osvobození obce 3. americkou armádou 6. května 1945 a příjezdu Čs. obrněné brigády 22. května 1945.

Památkově chráněný dům - Kasejovice
Dům č. p. 184 na náměstí. Původně zájezdní hostinec údajně postaven dědečkem p. Dietla. Přestavěn na sedm obecních bytů. V přízemí pošta.

Památkově chráněný dům - Kasejovice
Památkově chráněný dům č. p. 28 po levé straně silnice na Písek nedaleko náměstí.

Památkově chráněný dům - Kasejovice
Památkově chráněný dům č. p. 30 po levé straně silnice na Písek nedaleko náměstí.

Památkově chráněný dům - Kasejovice
Památkově chráněný dům č. p. 36 po levé straně silnice na Písek nedaleko náměstí.

Kaplička - Kasejovice
Kaplička u silnice směrem na Chloumek z roku 1741.

Památný strom - Kasejovice
Památný Akát u silnice na Chloumek. Obvod kmene 301 cm ve výšce 130 cm nad zemí.

Židovský hřbitov
Nejstarší písemná zpráva o židovském hřbitově v Kasejovicích na návrší „Na stráži" pochází z r. 1669.
V průběhu 18. stol. byl hřbitov několikrát rozšiřován. V r. 1808 byl hřbitov rozšířen i pro potřebu židů z širšího okolí, což dříve kasejovická obec i Inářská vrchnost zakazovaly. Posledního rozšíření se dostalo hřbitovu v r. 1855. Na zdejší židovský hřbitov byli pohřbíváni i židé z širšího okolí (Blatná, Sedlice, Nepomuk, Žinkovy, Hvožďany, Bratronice, Bezděkov, Mladý a Starý Smolivec). Márnice pochází z počátku 18. stol. O pohřby židů se staralo dobrovolné pohřební bratrstvo, které existovalo v Kasejovicích již v 18. stol.

Muzeum
Muzeum je umístěno v budově bývalé židovské synagogy. Od r. 1945 začal v této budově shromažďovat nejrůznější sbírky místní rodák Václav Mentberger (nar. v Kasejovicích dne 7. 1. 1886, zemř. v Plzni 15. 12. 1969), povoláním vrchní inspektor ČSD. Jeho zásluhou se podařilo shromáždit cenné uměleckoprůmyslové sbírky - cín, litinu, porcelán, fajáns, kameninu, sklo a dřevěné plastiky. Cizí provenienci dokládá keramika německá, francouzská, italská, španělská a orientální.

Z hlediska regionálního pak má význam sbírka, dokumentující místní hrnčířskou výrobu, výrobu dýmek „kasovek" a kasejovické výšivky. O prehistorii a zaniklé slávě po rýžování a dolování zlata na Kasejovicku nás informují archeologické nálezy, mince a minerály s různým obsahem zlata.

Kasejovice patří též k místům s nejlépe dochovalými archivními památkami. Zásluhou již zmíněného Václava Mentbergera se dozvídáme o nejstarší ověřené písemné zprávě o Kasejovicích , a to z 12. 5. 1264, o jejich povýšení na městečko kolem r. 1350, o staré kasejovické tvrzi, která stávala poblíž nynějšího kostela sv. Jakuba, o požárech a zhoubných nemocech, jichž nezůstaly ušetřeny ani Kasejovice.

Význam Kasejovic jako důležitého správního a hospodářského střediska v minulosti zdůrazňuje nejedná osobnost. V l. pol. 15. stol. to byla např. držitelka Kasejovic Anna Zmrzlíková ze Svojšína, která se stala stoupenkyní učení Mistra Jana Husa, a protože byla vzdělaná, radil se s ní i samotný král Václav IV. V r. 1752 zavedla hraběnka Marie Josefa Kuniglová na Inářském panství, kam patřily Kasejovice od 2. pol. 15. stol., češtinu.

Významná poloha Kasejovic na důležité obchodní cestě z Nepomuka do Písku znamenala rozvoj řemesel, živností a obchodu jak nežidovského, tak i židovského místního obyvatelstva. Svědčí o tom nejen celá řada výrobků a nástrojů zde vystavených, tak i nejrůznější fotografie a písemnosti. Školství, kulturu a spolky v Kasejovicích dokládají zejména fotografie a některé písemnosti. Vzhled různých zákoutí Kasejovic nám přibližují dobové pohlednice.

Židovská synagoga
Pozdně barokní synagoga, která v pozdější době prodělala několik stavebních úprav byla postavena ve středu židovského ghetta pravděpodobně v 2. pol. 18. stol.

Sloužila nejen k bohoslužebným účelům, ale také k vyučování a vykládání bible, a proto byla zvána též školou. V synagoze bylo umístěno 66 mužských a 45 ženských sedadel. Do synagogy vedly původně dva vchody s dřevěnými schody, odděleně pro muže a ženy.

Kasejovická radnice
Renesanční budova, po několika požárech přestavěna v roce 1868 do dnešní podoby. Roku 1704 byla dodatečně k radnici přistavěna ve dvoře šatlava. Ve vestibulu radnice se můžete seznámit s osazením kasejovických gruntů od 16. století. Také je zde umístěn kámen s vytesanou podobou obličeje. Jeho původ se ještě nikomu nepodařilo vypátrat.

Budova je vyhlášena kulturní památkou. V současné době slouží jako sídlo Obecního úřadu.

Kostel sv. Jakuba
První písemná zpráva o kostele sv. Jakuba v Kasejovicích pochází sice až z r. 1356, jeho historie však sahá ještě o jedno století dále do minulosti. Odborná literatura datuje vznik kostela do doby kolem r. 1270. Samotná kostelní budova se od většiny svých dobových venkovských protějšků lišila jen většími rozměry. Její dispozice však byla podobná. Kostel tvořila plochostropá obdélná loď (14,30 x 10,65 m), k níž přiléhal na východní straně jednou odstupněný téměř čtvercový presbytář (kněžiště 6,13 x 5,80 m) oddělený od lodi mohutným triumfálním obloukem a sklenutý jedním polem křížové klenby.

Klenební žebra jsou hranolová se zkosenými hranami a jejich přechod do stěn zajišťují konzoly dvojího druhu umístěné proti sobě úhlopříčně. Dvě jsou košovité a zdobí je dnes již nepříliš výrazný listový dekor. Druhé dvě konzoly mají pětiboký jehlancovitý tvar s trojúhelníkovými výžlabky v jednotlivých stěnách napodobujícími kružbovou výzdobu konzol ve zvíkovské hradní kapli. Klenba vrcholí kruhovým svorníkem s rostlinnou dekorací. Nejpůsobivějším pozůstatkem gotické výzdoby kostela však je bohatě profilovaný ústupkový portál hlavního vchodu se dvěma vloženými sloupky, jejichž hlavice jsou zdobeny révovými listy, které se podobají těm, jež dekorují košovité klenební konzoly v presbytáři. Kasejovický kostel je zasvěcen sv. Jakubovi, a proto by nebylo od věci věnovat také několik následujících řádek tomuto světci a zasvěcování (patrociniu) kostelu vůbec.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.kasejovice.cz, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA