Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ždírec

Historie
Nynější obec Ždírec se skládá ze 3 částí a sice Ždírec - Myť, Ždár a Smederov. Tyto části se jako správní celek propojily v r. 1960, tehdy pod MNV Ždírec. Nyní se počet obyvatel obce pohybuje kolem 420. Nejdříve se historické dokumenty zmiňují o Ždáru, jehož počátky jsou z let 1326, kdy zde byl také postaven gotický kostel sv. Václava. Ždírec je zhruba o 50 let mladší a Smederov, kde nejdříve vyrostla rytířská tvrz, se datuje od r. 1654.

V r. 1789 se ke Ždírci začala připojovat druhá polovina zvaná Myť, neboť název zřejmě pochází od slova mýtiti. Dnes je Myť největším satelitem naší obce, která se tak nachází na obou březích řeky Úslavy. V 17. století se zde také těžila železná ruda, neboť názvy přilehlých osad Huť a Vilémov (Hamry) dávají tušit , že se zde i ruda zpracovávala. Protože tento ruch se nepřenesl do novější doby, láká dnes obec spíše rekreanty, kteří využívají zdejšího klidu a dobrého spojení do obce. Přes léto obec dosahuje někdejšího počtu obyvatel, kdy se číslo pohybovalo ve výši 650 obyvatel.

Současnost
Nyní se počet obyvatel stabilizoval a zdá se, že bude spíše přibývat. Zastupitelé schválili v uplynulých 5 letech na naše poměry velké investice do infrastruktury pro stavební parcely a to se odráží ve výstavbě v obci. Je zde i další výhled, abychom v tomto trendu pokračovali. Preferujeme individuální bydlení před nájemními byty, i když nebráníme jiným podnikatelům tento druh bydlení realizovat. I v dalším rozvoji obce preferujeme nejdříve orientaci na domácí zdroje a teprve poté hledáme ekonomicky výhodnější spolupráci v našem regionu. Jsme zapojeni, jak do mikroregionu Nepomucko tak Úslava, který má sídlo v Blovicích. Je snahou plošně rozvíjet obec, i když tato metoda má úskalí ve velké rozpracovanosti a projekty tudíž musí být stavebnicové.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.obec-zdirec.cz/, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA