Žinkovy
Osídlení Žinkovska ve starší době kamenné není, stejně jako jinde na Plzeňsku a okolí, dosud doloženo. Nebyly nalezeny žádné stopy, že by se pravěký člověk dostal do pralesů a bažin, které se v našem regionu rozkládaly na konci období při ústupu diluviálního jezera z Plzeňska.
Důkazem přítomnosti Slovanů v dnešních Žinkovech je nález ze střední doby hradištní stavba kravína 1963, nálezci Jan Blažek, Zdeněk Šilhavý). Jde o několik střípků tzv. pražského typu a zbytek ohniště.
Do doby mladohradištní lze datovat řadové pohřebiště u Radochov. Objev byl učiněn v roce 1912, při stavbě silnice do Vojovic. Nálezy byly odeslány panem Adolfem Šléglem, takto významným regionálním badatelem té doby, do klatovského muzea. Východně od žinkovického dvora (proti parcele Na Mlýnku) byly nalezeny při sondě geologického průzkumu v roce 1965 malé zlomky keramiky, pocházející z 10. století. V Partolticích, v roce 1913, na zahradě tehdejší usedlosti u Sedláků byla při kopání jam pro stromy nalezena nádobka s popelem a kůstkami. Nález z konce doby mladohradištní byl předán rovněž do klatovského muzea.
Památky
Žinkovský zámek
V druhé polovině 17. stol. vznikl v místech původní tvrze raně barokní zámek, který byl v r. 1897 přestavěn do pseudorenesanční podoby vídeňskými architekty H. Helmerem a F. Fellnerem. U zámku se rozprostírá park a velký Žinkovský rybník. Po r. 1948 sloužil zámek jako odborářská zotavovna, v současné době veřejnosti nepřístupný, vstup do parku a vnější prohlídka možná a stojí za to!
Romantický žinkovský zámek je z každé strany jiný. Jakoby se jednalo o různé objekty, a přece jsou jednotlivé části harmonicky spojeny.
Kostel sv. Václava v Žinkovech
Na vyvýšeném místě na návsi v Žinkovech, tam, kde stojí dnes kostel sv. Václava, byl v době stavby hradu Potenštejna gotický kostelík. Je pravděpodobné, že pod gotickou stavbou stával kostel z dob ještě předchozích. (V jiných obcích, v místě doložené tržiště zpravidla provázela stavba kostela, spíše dřevěného, s kamennými základy).Doklady bychom mohli najít u severozápadní zdi dnešního kostela, kde byla v roce 1912 vykopána jáma k hašení vápna pro bílení a na jejím dně bylo nalezeno zdivo asi 75 cm široké, do jámy vstupující a z ní pokračující.
V písemnostech pražského arcibiskupství se konstatuje, že v městysi Žinkově, za panování císaře a krále Karla IV., stojí zděný gotický kostel. Patrony tohoto kostela byli v roce 1396 Bavor ze Žinkova a Jindřich, opat kláštera Pomuckého. Kostel přestál bez úhony dobu husitských bouří. Avšak, dne 15. července 1684, kdy shořela velká část celého městečka Žinkov, vzal za své celý kostelní krov. Oheň zničil i zvony. Byl na nich např. nápis : Die Glocke zuffern dess Gottes Haus S.Wenzel in Zinkau … Leander Low A.D.1647.
Sv. Jan Nepomucký
Až do roku 1695 byla věž beze zvonů. V uvedeném roce byl zavěšen nový zvon s nápisem:
Skrze znameny swateho krzize od neprzatel nassich wiswobod nas Pane Boze nass we gmenu Otce Syna y Ducha swateho amen. Tento zwon z ginich zwony kteří skrze ohen na sw.Wita dne 15. iuni leta 1684 skazy prissli s pomoci ginich dobrodincuw WVPP Wylima Frantiska ste rimske risse Hrab z Klenowiho swobodneho P. z Janowicz P. na Zinkowech a Ratkowicich. Zvon zdobily reliéfy ukřižovaného Krista s Pannou Marií a Janem. Na podstavci byl obraz svatého Václava a svatého Ondřeje. Výška zvonu byla 0,76 m, průměr 0,94 m. V roce 1720 přibyl zvon druhý opatřený nápisem: Honori sanctae Theresiae virginis Fusa Clatae A.D.1720. V roce 1724, zvon třetí s nápisem : In Honoram Sancta Theresia Virginis fusa est., A.D. 1724. Čtvrtý zvon se objevil na věži v roce 1838 (poledňák), a to od zvonaře Wenzela Pernera z Plzně, o hmotnosti 369 kg. O mších od roku 1879 zvonil pozdvihováček o 12 kg hmotnosti, od zvonaře Juránka z Plzně. Ještě před několika léty zvonil jediný zbylý.
V roce 1768 vytvořil sochař Lazar Widemann, šest kamenných soch: svatých - Jana, Pavla, Vendelína, Donáta, Thekly a Notburka. Náměstí zdobí jeho znamenitý mariánský sloup. Výška chrámové lodi je 18 m, nad ní se zvedá ještě 12ti metrová kupole. Kostel zdobí čtyři oltáře: hlavní, s obrazem svatého Václava od malíře Františka Horčičky (1776 - 1856), který byl zasazen 26. září 1820. Po levé straně je dřevěná socha sv. Havla, vpravo, sv. Ignáce. Nad obrazem sv. Václava je obraz Nejsvětější Trojice od klatovského autora Františka Scherera z roku 1833. Svědčí o poděkování Bohu za uchránění Žinkovska od epidemie cholery. Na levém oltáři je obraz rodiny Kristovy a Františka Xaverského.
Pravý oltář zdobí originály od Augustina Tomaischla z roku 1821, představují sv. Isidora a sv. Františka. Na oltářní mense nalezneme Pannu Marii žinkovskou. Na východní straně je oltář sv. Jana Nepomuckého z roku 1738 s postranními sochami sv. Šebestiána a sv. Rocha. Nad oltářem je obraz sv. Jana Nepomuckého a pod ním zasklená rakev s ostatky ležícího sv. Theodora, které obdržel od papeže Klementa XII. darem hrabě z Wrtby. Obraz téhož světce je od neznámého autora a je datován rokem 1785. Části starší výzdoby, byly dle pamětníků, pro svou zchátralost (včetně částí vyřezávaného Betléma a na prknech malovaných postav) spáleny na fařišti v devadesátých letech 19. století. Podobně skončily v roce 1966 dvě ze tří barokových kapliček postavených v letech 1751 - 1770.
Jedna kaplička, v jižní části náměstí, přenesená tam pracně v 19. století od č.p.19, byla odstraněna v zájmu soukromé novostavby, druhá, zasvěcená sv.Jiří, ustoupila dostavbě záchodků dnešního hotelu u Zlatého Jelena (mezi č. p. 28 a 29). Poslední z nich dodnes zdobí východní stranu náměstí. Za své vzala i dlážděná, jeden metr široká cesta, která vedla od kostela po jeho východní straně, po pravé straně ulicí k mostu, přes něj po celé hrázi, lipovou alejí kolem dnešního Domu klidného stáří, školy až k zámku. Byla funkční ještě v roce 1910. Z písemných pramenů vyplývá, že fara byla v Žinkovech již v roce 1352, za arcibiskupa Arnošta z Pardubic. V roce 1365 je znám farář Martin, po něm pak kněz Electus. Další zmínka je až z roku 1563, kdy písemnosti vypovídají, že na faře zemřel Pater Stanislav. V roce 1573 byla fara neobsazena a obyvatelstvo převážně vyznání „podobojí“. Tento stav je zmiňován ještě v roce 1616. Po Bílé Hoře se stav rekatolizací změnil. V roce 1650 založil farář Tomáš Matriku narozených. V té době měla farnost 703 „duší“.
Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/zinkovy, na kterých naleznete další informace o obci.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA