Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Příchovice

Jen jeden kilometr na jižní stranu od Přeštic se nachází obec Příchovice.

Historie
První písemná zmínka o tvrzi a vsi se připomíná již v roce 1328, Deuhomilem z Příchovice. V erbu pánů Příchovských z Příchovice byly tři husí krky se zlatými zobáky na červeném štítě. Tento rod zde sídlil až do roku 1575.

Z pozdějších vlastníků Příchovského panství je nutno uvést Antonína Jindřicha Henigara ze Seeberka, který v letech 1717 - 1719 nechal postavit význačným architektem Jakubem Augustinem krásný barokní zámek. Posledním významným rodem na panství byl rod Schönbornů.

Přelomovým rokem pro obec byla parcelace v roce 1926, která proběhla podle zákona č. 215 sbírky ze 16. 4. 1919. Byla rozprodána zemědělská půda ve výměře 260 ha a bývalé panské hospodářské objekty. Začala také výstavba malých rodinných domků a přibylo malých zemědělských usedlostí.

V roce 1952 byla založeno v Příchovcích Jednotné zemědělské družstvo a došlo ke scelování pozemků. V obci se svépomocí postavil kulturní dům, hostinec a prodejna.

Současnost
Pro snadnou dostupnost blízkých Přeštic o Plzně je obec Příchovice lukrativním místem pro další výstavbu rodinných domů. K rozvoji obce napomáhá i technická vybavenost - plynofikace, ČOV, vodovod, mateřská škola i pracovní uplatnění v místních firmách.

Pod správou Obecního úřadu Příchovice spadají obce Kucíny a Zálesí, které mají svoje zastupitele v radě i obecním zastupitelstvu.

Památky

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Je z roku 1883, zasvěcena sv. Janu Nepomuckému. Dal ji postavit Karel Schönborn. Je ve slohu novorománském.

Socha sv. J. Nepomuckého
Pochází z 1. poloviny 18. stol. Interiér kaple zdobí nad oltářem obraz sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti. Nejvzácnější je „ukřižování“ – dřevořezba neznámého autora, která po restaurování je vystavena u Domu historie Přešticka. Jedná se o dílo ze 17. až 18. stol., které bylo vyhlášeno kulturní památkou.

Zlatý potok
Příchovický nebo historicky Zlatý potok pramení u Skašova na severovýchodních svazích lesního komplexu Luh v nadmořské výšce téměř 600 m. Zhruba 15 km severozápadně odtud se v Příchovicích “u Vohradských“ vlévá v nadmořské výšce asi 350 m zprava do Vhlavy. S ní jeho vody plynou do Radbuzy, Berounky, Vltavy, Labe a Severního moře.

Největším přítokem je Potok Kucínský, sestávající ze dvou zdrojnic. Jedna pramení u samoty Agnes jižně od Plevňova, druhá - vydatnější - odvodňuje polesí Dolcko. Kucínský potok se do Zlatého vlévá zprava mezi Radkovicerni a Příchovicemi ve známé lokalitě “U přepadu“. Za zmínku stojí ještě další pravostranný přítok pramenící nad Vjezdem a ústící nad Vytůňským rybníkem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.prichovice.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA