Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ves Touškov

Ves Touškov leží v rovinatém terénu 4 km severozápadně od Stoda. Obec se nachází v nadmořské výšce 336 metrů. Na území žije 315 obyvatel.

Historie obce
Obec je poprvé připomínaná v roce 1243 jako vladycké sídlo. Roku 1290 je koupil chotěšovský klášter, který někdy v první polovině 14. století uskutečnil emfyteutické vysazení obci. Berní rula uvádí ve vsi k roku 1654 celkem 15 selských dvorů. Počet hospodářů se k roku 1713 zvýšil na 31. K roku 1788 bylo ve vsi 40 domů, jejichž počet v průběhu dalších 150 let stoupl na 146, v nichž žilo 543 obyvatel. Německé obyvatelstvo, které kraj osídlilo v období po třicetileté válce, bylo odsunuto po roce 1945.

Mimořádně rozlehlou a v mnoha směrech pozoruhodnou náves vymezují velké statky se stavební výbavou převážně z 19. a 20. století. Koncepčně založené půdorysné uspořádání návsi je velice podobné nedalekým obcím Lochousice a Uherce (okres Plzeň - sever).

Památky
V místech někdejší fary č. p. 1, patrové stavby z přelomu 18. a 19. století, stojí dnes nevzhledná správní budova zdejšího zemědělského družstva. V prostoru návsi stojí dosud řada hodnotných lidových domů, např. č. p. 25, 26 a 39. Ves byla v listopadu 1995 prohlášena Ministerstvem kultury České republiky za památkovou zónu lidové architektury.

V severozápadní části návsi stojí kostel sv. Markéty, který se jako farní uváděl již v roce 1352. Kostel byl roku 1846 v lodi prodloužen a doplněn kruchtou a věží. Fasády jsou novogotické z poslední velké opravy z konce 19. století. Fasáda byla naposledy rekonstruována ve druhé polovině 90 let 20. století. Kostel je jednolodní orientovaná stavba s věží na západní straně. K pětiboce uzavřenému gotickému presbyteriu, přiléhá z jižní strany sakristie.

Interiér lodi je plochostropý, upravený během velké empírové přestavby, tehdy byla zřejmě odstraněna i žebrová klenba v presbyteriu. Během poslední rekonstrukce fasády byl ve stěně lodi objeven a přiznán původní vstup do objektu s hrotitým gotickým portálem.

V prostoru před kostelem stojí pamětní kříž a pomník obětem 1. světové války. V blízkosti školy stojící na návsi je umístěna barokní socha svatého Jana Nepomuckého.

Při cestě ze vsi na nedaleký hřbitov stojí na sloupku s hlavicí a volutami poškozená socha Panny Marie Immaculaty. Sokl nese vročení do 18. století a text.

Čerpáno z oficiálních stránek http://www.mik-radbuza.cz/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=18, na kterých najdete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA