Bynovec
Historie
Bynovec je původně německá osada "Rodungssiedlung", jejíž založení by mělo připadat na období 13. století. Přibližně jako vznik ostatních vsí na vrchovině. Svědčí o tom jednak výhodná poloha obce na staré "české silnici", vedoucí z Děčína do Bautzenu, dále blízkost farní obce Arnoltice a rozloha ( původně 12 statků ) a již relativně ranné pojmenování obce (v roce 1385).
Název "Binsdorf " je pravděpodobně odvozeno od křestního jména Albin (zkráceně Binz) a přiděleno nejspíš podle zástupce majitele pozemků, který v obci působil. Dříve předpokládané spojení obecního názvu s jménem pána von Bünau ("Bünausdorf ") je nesprávné, jelikož tento rod do oblasti děčínska dorazil až v 16. století a Bynovec nikdy neobsadil.
Bynovec spolu se zbytkem obcí vrchoviny patřil staršímu panstvu Schafersteinů. Při dělení statků, roku 1562 došlo k rozdělení, z něhož později vzešlo panství Bynovec a v té podobě roku 1612 bylo připojeno k panství Kamenice (Kamnitz), pozdějšímu vlastnictví rodu Kinských. Komplexní správu panství Bynovec dokazuje přítomnost polesného (r. 1605), purkrabího (r. 1622), případně obecního hejtmana (r. 1625).
Krátce po zabavení panství v roce 1634 byla obec přiřčena polnímu maršálovi Johanu von Aldringen jako náhrada za jeho užitečné služby proti zaplacení 10 000 kop míšenských a postoupení statků Lipna Velikého a Tuchořic císaři. Ve vlastnictví rodu Clary-Aldringen zůstal Bynovec až do rozpadu zakladatelů panství.
Podle Schlegelské kroniky města Benešov ( z 16. století) Bynovec existoval již od roku 1385. Ovšem písemnosti z té doby nebyly dochovány. Dle podkladů z roku 1713 bylo v Bynovci 11 hospodářů a 21 stavení (celkový počet domů tedy 32). Obyvatelé se většinou živili nádeničinou, či tkaním látek. Zlepšení přineslo až sjednocení Claryjských majetků po celé vrchovině v roce 1700. Podobně jako výstavba zámku v letech 1703 - 1709. Od zámku byla tehdy vedena alej a to až ke 4 km vzdáleném Belvederu.
Roku 1790 vyhořela hlavní hospodářská budova. Již zmiňovaný pivovar (r. 1602) byl v provozu až do roku 1910. Dle podkladů z roku 1756 byla produktivita pivovaru 1044 a 1/6 sudu, což je přibližně 2 500 hl, v roce 1875 cca 2 400 hl. V roce 1883 byl pivovar uzavřen. Na začátku 1. světové války sloužil už bývalý pivovar jako sladovna Claryjského pivovaru "Turn" v Teplicích. V roce 1846 byl zbořen zámek po té, co byl poškozen požárem. Na jeho místě byl vystavěn nový panský úřad, v kterém se roku 1850 usídlila Claryjská lesní správa a finanční úřad. Původně se Bynovečtí občané pohřbívali na hřbitově v Arnolticích. Roku 1893 byl založen hřbitov na okraji Bynovce.
Současnost
Obec Bynovec leží severovýchodně od Děčína v nadmořských výškách 382 - 390 m n. m. v údolí Bynoveckého potoka. Celé území obce spadá do CHKO Labské pískovce, CHOPAV Severočeská křída a na východ od obce je přírodní rezervace Čabel. V obci se nachází tři vodní nádrže - rybníky. Obec Bynovec je členem mikroregionu České Švýčarsko a organizace SESO.
Památky
Kaple - (nazývaná zvoničkou) z roku 1788. Pozdně barokní kaple, obdélná, s polokruhovým odsazeným závěrem a šestibokou zvonicí s jehlancovitou střechou. Průčelí s nárožními lizénami, obdélným portálem a trojúhelníkovým štítem s postranními pilířky a střední nikou. Uvnitř fabionový strop a obraz Nejsvětější trojice z konce 18.století.
Socha panny Marie - pieta z roku 1734 (patřící k domu č. p. 49). Pieta - ikonograficky ustálené (zejména v gotické plastice) zpodobení P. Marie, na jejímž klíně spočívá tělo Krista sňatého z kříže.
Dům č. p. 74 - starší lidový dům s kombinovanou stavební technikou (zdivo, roubení, hrázdění).
Boží muka - kamenný kříž z roku 1764 (u domu č. p. 41)
Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bynovec.cz , na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA