Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jetřichovice

Historie obce 
Ves Jetřichovice, ležící při potoku Jetřichovická Bělá, vznikla koncem 14. století v souvislosti s hradem Falkenštejnem, postaveným na ochranu České silnice, která spojovala Čechy se Saskem a Lužicí a její část vedoucí ke státní hranici je dnes oblíbenou turistickou trasou.

Obec dnes tvoří čtyři, dříve samostatné vesnice, od 18. stol. se společnou duchovní správou, které převážně patřily čtyřem českým šlechtickým rodům Michaloviců, Berků z Dubé a Vartenberků. Po Bílé hoře se vlastníkem stal rod Kinských. Při pruském vpádu roku 1778 vojáci i zběhové obec vydrancovali. Zdrojem obživy obyvatel bylo zemědělství a domácí tkalcovství, nějaký čas se dařilo klimatickým a minerálním lázním.

Památky
V roce 1752 byla postavena kaple Jana Nepomuckého. V letech 1787-91 byla kaple přestavěna na kostel. Roku 1828 byla přistavěna věž (zvon s nápisem a datem 1506 byl původně v Litoměřicích). Zařízení je převážně z 19. století. Zpovědnice pochází z doby kolem roku 1799, asi o 70 let starší je cenná barokní socha P. Marie. Kolem kostela je hřbitov, nejstarší náhrobník nese datum 1797. Při silnici stojí tepaný kříž z doby kolem roku 1800.

V okolí obce lze spatřit výklenkové kaple 19. století tesané ve skále. Kostel po 2. světové válce zchátral. V roce 1993 byl opraven a znovu vysvěcen. Škola z r. 1889 slouží, po úpravách v nedávné době, dosud. Energie obcí protékajících potoků se používala k náhonu mlýnů. U Grohmanova mlýna (tzv. Dolský mlýn) na Jetřichovické Bělé byl již v roce 1722 doložen lis na olej. Na Chřibské Kamenici, v Pavlínině údolí, byl před r. 1843 postaven Griesselův mlýn a později továrna na nítě (dnes škola v přírodě).

V první pol. 19 stol. začali Kinští zpřístupňovat hluboké lesy a romantické skalní útvary. Nechali stavět cesty a mosty. Na Mariánskou skálu, Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen - útvary jsou pojmenovány po členech rodu Kinských - byly zřízeny schody, lávky a na jejich vrcholech altány. V roce 1927 je na úpatí Jetřichovických skal otevřena dětská zotavovna (z finančních důvodů byla, bohužel, v říjnu 2005 uzavřena).

Rynartice
Součástí Jetřichovic je i náhorní ves Rynartice. V roce 1697 je skalní kaple zřízená u cesty z Rynartic na Chřibskou rynartickým sklářem F. Weidlichem a následně obnovena péčí Spolku přátel Čes. Švýcarska v r. 1993.

Památkovou péčí je chráněna tzv. Trpasličí skála u silnice na Jetřichovice, do které v roce 1833 místní občan vytesal schody a reliéfy trpaslíků. Čtyři kilometry severně, v hlubokých lesích Na Tokáni, byly v letech 1843-51 postaveny sruby pro potřeby loveckých společností. Po požárech začátkem tohoto stol. doznaly dnešní podoby.

Všemily
K Jetřichovicím patří také údolní ves Všemily (1381), při dolním toku Chřibské Kamenice. Dosud stojí objekt školy doložené již v roce 1785, do skály vytesané kaple, nad jejímž vchodem je letopočet 1760 a na Folkách v posledních letech obnovená kaplička.

Vysoká Lípa
Poslední vsí patřící dnes k obci Jetřichovice Vysoká Lípa (1387) pravděpodobně slovanského původu. Patřila k držbě Michalovců, pak Berků z Dubé. Nedaleko vsi, poblíž České silnice, byl v 15. stol. vybudován skalní hrad Šaunštejn. Po Bílé hoře se Vysoká Lípa dostala do majetku Clary-Aldringenů, kde zůstala až do roku 1945. Ze zajímavých a dochovaných objektů najdeme v intravilánu obce několik památkově chránených chalup.

Již koncem 19. a zač. 20 stol. s postupným objevováním krás tohoto kraje, vznikaly ve jmenovaných vesnicích penziony. Poskytování ubytování a občerstvení turistů se stalo jedním ze zdrojů obživy zdejších lidí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-jetrichovice.cz  , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA