Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jiříkov

Severočeské město Jiříkov se nachází ve Šluknovském výběžku. Leží bezprostředně na hranici SRN a sousedí s městy Friedersdorf, Ebersbach a Neugersdorf, což prospívá příhraniční turistice. Jiříkov byl znám a zapsán do podvědomí jako kamionový přechod, který je v současnosti odkloněn na nový hraniční přechod v Rumburku.

Historie i současnost
Přes Jiříkov vedla již ve středověku obchodní cesta do Budišína. Zachována je i v dnešní době, ale omezena hranicí se sousedním Německem. Nyní je využívána jako turistická stezka.

Samotné město leží v idylickém údolí s příjemnou přírodou a mírnými vrchy Lužického pohoří, které vybízí k pěším nebo cyklistickým výletům do okolí. Zdejší četné rybníky dodávají přírodě poetická zákoutí a ráj pro milovníky rybolovu.

Město působí jako velká zahrada, kde si návštěvník najde místo k odpočinku v příjemných hospůdkách, které zde vyrůstají hlavně v posledním období. Z bohaté historie města se zachovalo i poměrně velké množství historicky zajímavých a hodnotných soch a sousoší. K většině z nich se váže zajímavá pověst.

V Jiříkově najdete různorodé stavby, a to panelovou výstavbu, nové rodinné domky, až po dobře udržované obvazcové domy, které stojí většinou podél Jiříkovského potoka. Na náměstí lze vidět honosné stavby rozkvětu minulého století, s původními klenoty lidových staveb, tzv. hrázděných dřevěných domů.

Památky a historické stavby

Kaple
Zajímavou perlou je stavba kaple v Londýnské ulici, zasvěcena srci Ježíšově s původním obecním špitálem. Nově upravené koryto Jiříkovského potoka, protékající přes náměstí, mu dodá nový a ojedinělý vzhled.

Radnice a barokní kostel
Dominantou jsou původní radnice v klasickém slohu a barokní kostel zasvěcený Svatému Jiří z roku 1728 až 1729. Oltářní obraz namaloval D. J. Kindermann, rodák z nedalekého Šluknova. Mezi kostelní zdí a radnicí stojí barokní sousoší z roku 1769. Za zmínku stojí začínající tradice Staročeského Jiříkovského jarmarku konajícího se na náměstí.

Kostel ve Filipově - Basilika Panny Marie Pomocnice
K turistickému ruchu nemálo přispívá poutní pseudogotický kostel ve Filipově - Basilika Panny Marie Pomocnice. Byl vysvěcen 11. října 1886 a v roce 1926 obdržel titul "Basilica Minor". Papež Pius XI., který toto rozhodnutí učinil přispěl ke slávě chrámu, neboť tento byl ve 30. létech minulého století nejnavštěvovanějším kostelem ve střední Evropě. Filipovská pouť konající se koncem května má svojí tradici a je pro svojí atraktivnost vyhledávána turisty z Čech a sousedního SRN.

Turistické zajímavosti
Tradicí průmyslu bývalo plátenictví. Později se rozvinul textilní a strojírenský průmysl, ale i více jak stoletou tradici zde má výroba hudebních nástrojů August Főrster, nyní Petrof a nově další, Seidl a syn.

Příroda okolo Jiříkova má svojí hodnotu hlavně ve zdravém ovzduší, vzácností některých kultivarů stromů a poměrně bohatých lesů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jirikov.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA