Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Těchlovice

Obec Těchlovice leží na pravém břehu řeky Labe v nadmořské výšce 130 - 500 m. Od města Děčína jsou vzdálené 14 km na jih. Těchlovice, nazvány také Tyechleuicz (1363), Tyechlovicz (1368), Czechlewicz (1402), Tychlowicze (1654) a Tichlowitz (1787).

Historie
Počátky osady Těchlovice spadají až do staroslovanského osidlování v 10. nebo 11. století. Název Těchlovice se zřejmě pojí až ke jménu „Techla“. Tak se mohl jmenovat zakladatel středověkého usídlení, tak se dostáváme až k místu lidí „Techly“. Průkazný název se však vyskytuje až ve 14. století. V tu dobu zde sídlila zámožná vladycká rodina Těchlovci z Těchlovic.

V držení Těchlovic následoval Jan z Těchlovic, který koupil další vesnice od pánů z Vartenberka roku 1374. V roce 1391 také koupil Dražkovice a později vystupuje jako patron kostelů v Těchlovicích, Rychnově a Nebočadech. Jeho vliv a jmění rostlo. Vybudoval na svém pozemku hrad, jemuž se říkalo nejprve Vrabník, později Vrabinec. Od roku 1404 měl na tomto hradě své sídlo. Po roce 1413 začal vliv Jana upadat a jeho statky, stejně jako jeho sídlo, se začaly zadlužovat.

Později byl nucen Vrabinec s rozsáhlými pozemky prodat. Roku 1414 vše koupil Zikmund z Vartenberka, avšak již roku 1417 byl na tomto majetku pan Jindřich Lefl z Lažan. Po něm pak vlastnil Těchlovice Mikuláš z Lobkovic a z Hasištejna. Teprve roku 1425 nabyla usedlost Anna von Sternberg jako dědička po Janu z Těchlovic. Anna přenesla tento majetek do svého třetího manželství se Zikmundem z Vartenberka. V roce 1534 nabyli panství rytíři von Bünau. V kupní smlouvě byla i usedlost Těchlovice. Na začátku 16. století byl Vrabinec pustý. K panství Děčín s jeho měnícími majiteli (Trczka, Salhausen, Bünau a Thun) zůstala přidělena oblast kolem Těchlovic až do roku 1850.

V druhé polovině 19. století se zvýšil počet obyvatelstva na 355, v roce 1869 na 472 a v roce 1910 na 661. Rozhodující pro tento rozvoj byl rozkvět plavby parníků po Labi, zřízení loděnice, export ovoce a stavba rakouské severozápadní železnice. V roce 1930 bylo dosaženo nejvyššího počtu obyvatelstva - 735 obyvatel, který byl do značné míry ovlivněn příjezdem českých úředníků dráhy, pošty a četníků.

Farnost v obci je zmiňována až rokem 1360. V obci je kaple Utrpení matky boží. Kostel byl zde postaven z postupných přestaveb kaple v letech 1284 až 1885.

Škola v Těchlovicích vznikla už v předhusitské době. V 16. století je zmiňována v místní kronice, 1858 - dvoutřídka, 1900 - trojtřídka. Roku 1926 zde vznikla lodní škola pro zkoušky kormidelníků a kapitánů. V České republice to byla doposud jediná střední škola zaměřená na lodní dopravu.

Obec rovněž žila bohatým spolkovým životem. Např. Tělovýchovný spolek, Cyklistický sbor pracujících, Dobrovolní hasiči, Horský spolek, Spolek přátel přírody, Spolek loďařů, Pěvecký sbor apod. Tělovýchovný svaz pořádal pravidelné cvičební podívané na hřišti, také divadelní představení, bál, zpěv a přednes básní.

Do tohoto společenského růstu však násilně a citelně zasáhl nacionalismus, později v podobě německého nacismu, který pohřbil veškeré naděje ve slibnou budoucnost soužití. Druhá světová válka přinesla obci nemálo strádání a útlaku ze strany Němců. Po skončení válečných let a po Benešových dekretech nastal odsun Němců z českého území. Velmi radikálně se tak změnila společenská a politická struktura obce a s tím i počet obyvatelstva.

Po nadějném poválečném vykročení se po roce 1948 nástupem komunismu naděje obce zhroutily. S komunismem je nastoleno centrální řízení země a obec je řízena městkým národním výborem. Vesměs všechny kroky těchto let vedly k postupné ekonomické a společenské deformaci.

Současnost
Až po dlouhých letech v roce 1989 a po svobodných volbách navázala obec Těchlovice na demokratické principy první republiky. Má tak v dnešní době jedinečnou možnost rozhodovat o svých věcech příštích.

V roce 1996 proběhlo referendum o vzniku obce Těchlovice. Na základě výsledků rozhodlo Ministerstvo vnitra ČR o vzniku obce Těchlovice s účinností od 1. 1. 1997. Obec se odtrhla od města Děčína. Po dlouhých 651 let obec neměla znak ani pečeť. Přesně dne 12. 2. 2003 Poslanecká sněmovna schválila znak obce.

V srpnu roku 2002 postihly Těchlovice obrovské povodně, které zde zatopily a poničily 25 domků. Obec poskytla svým obyvatelům veškerou pomoc. Např. byla v provozu kuchyně mateřské školy, která vařila pro postižené obyvatele zdarma. Obec také zajistila ze svých finančních prostředků prohlídky objektů statikem. Během povodní denně vydávala povodňový zpravodaj „Plaváček“, který informoval místní občany o veškerém dění v Těchlovicích. Díky finanční a materiální pomoci občanů, obcí, Ministerstva financí, soukromých firem, finančních sbírek aj. se obec velmi rychle vzchopila a nyní je opět plně k dispozici svým občanům.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sweb.cz/techlovice-obec/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA