Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velký Šenov

Současnost
V současné době žije ve Velkém Šenově skoro 1 935 stálých obyvatel. Jsou zaměstnáni v místních podnicích:
- Stap, a. s., Vilémov (vznikl 4. května 1948 z řady závodů zabývajících se výrobou stuh a prýmků), dnes je ve Velkém Šenově závod 02 s výrobou technických stuh a šněrovadel;
- Železárny, s. r. o., dříve spojené ocelárny a válcovna, které vznikly z majetku německých firem Hillů a Müllerů. Hlavním produktem je výroba páskové oceli galvanicky pokovené;
- Veseko, a. s., (drůbež a zvěřina);
- Tratec-CS, s. r. o., (strojírenský závod);
- Centroflor (výroba umělých květin).

Většina lidí však dojíždí do okolních měst. Přesto je zde vysoká nezaměstnanost. Ve městě je mateřská škola a základní škola, kterou navštěvují i děti z okolních vesnic. Zásobování potravinami zajišťují celkem čtyři obchody. Najdete zde kadeřnictví, prodejnu domácích potřeb, obchod s ovocem a zeleninou, cukrárnu, květinářství, papírnictví, prodejnu textilu, nákupní středisko, stavebniny.

Obyvatelé mají zajištěnu celkovou zdravotní péči na zdravotním středisku s ordinacemi pro dospělé, pro děti a dorost, ordinuje zde ženský lékař, zubní lékařka, rehabilitace. V místě je i výdejna léků a lékařská pohotovost.

Pro nejstarší obyvatele byl postaven Dům s pečovatelskou službou. Ve městě dobře funguje Klub seniorů. 

Církevní život se v podstatě omezuje na pravidelné návštěvy bohoslužeb věřícími. Kostel je spravován šluknovskou farností.

Stávající Dům mladých, který je v současné v rekonstrukci, bude sloužit jako víceúčelové zařízení, kde bude k dispozici kinosál a prostory pro divadelní představení.

Pro sportovce a příznivce sportu je připraveno zajímavé vyžití ve fotbalových oddílech SK Velký Šenov, byla vybudována dvě fotbalová hřiště (travnaté a škvárové). Mezi tenisty na velice kvalitních tenisových kurtech se Vám bude jistě také líbit a nebo zavítejte mezi stolní tenisty. Velkým Šenovem procházejí cyklotrasy , které spojují turistické přechody do SRN Sohland, Sebnitz a Hinterhermsdorf, které jsou v CHKO Labské pískovce. Pro milovníky koupání je připraveno nádherné lesní koupaliště.Odpočinek nabízí i okolí Černého rybníka v Leopoldově nebo Liliový rybník.

Velký Šenov má vlakové i autobusové spojení se všemi okolními obcemi i s krajským městem.

Památky 

Původní renesanční kostel sv. Bartoloměje, přestavený v 18. století

Barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého z roku 1728 od J. Riedla

Bronzová socha ,,Raněný“
Od akademického sochaře Opitze (žáka Myslbeka) z roku 1929 věnovaná padlým z 1.světové války, byla instalována 13. července 1930 a v jejím podstavci je uložen pergamen s textem v německém jazyce.

Křížová cesta
V roce 1855 ji vybudoval litoměřický biskup Ambrož Hille – čtrnáct kamenných zastavení zhotovil šenovský sochař Karl Otto, obrazy vytvořil jiřetínský malíř J. Birnbaum.

Jírovec maďál
Význačnou památkou je i starý strom, jírovec maďál, který byl dle tradice vysazen sedláky v roce 1848 na počest vydání císařského patentu o zrušení roboty. Strom stojí před kostelem.

V obci lze ještě dnes na některých místech obdivovat stavby, které jsou dokladem někdejší lidové architektury tohoto kraje. Jsou to domy s podstávkou, nalezneme je při Vilémovském potoku. Podobné stavby lze spatřit i v horní části Velkého Šenova a v místních částech města na Janovce a na Knížecím.

Město Velký Šenov udržuje kontakty s polským Městem Lwowkem Szlązskim. Probíhají výměnné návštěvy v oblasti kultury, samosprávy a hasičů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.velkysenov.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA