Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobrná

Historie
Původně se obec jmenovala pouze Dobern (oproti pozdějšímu Hochdobern). Význam jména obce vyjadřuje osídlení na vrchu, kde vyvěrá mnoho pramenů. Obec byla založena kolem roku 1230 na místě keltsko-starogermánském osídlení. Střední nadmořská obce činí 400 metrů nad hladinou Jaderského moře. Celková rozloha obce činí 640 hektarů a 90 arů.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1467. V roce 1486 byla naše obec přičleněna farnímu okrsku Benešova nad Ploučnicí. Proto byla zřízená tzv. „Kněžská cesta“, která obcházela obec Ovesnou a byla nejkratším spojením naší obce s Benešovem nad Ploučnicí. Po pravé straně od cesty se na návrší nacházel morový hřbitov. V roce 1525 byl zřízen obecní mlýn, který stál na stejném místě jako soukromý mlýn mlynářského mistra Fritze Mehnera v roce 1946. V letech 1590 - 1594 byl Lorenz Korn obecním rychtářem. Dědičné rychtě se již tenkrát říkalo starý soud.

Od vypálení a dobytí města Benešova nad Ploučnicí husity dne 9. května 1426 byl po 300 let držen zvyk tzv. „Dne pokání a modlitby“.

Za třicetileté války (1618 - 1648) obec Dobrná opět velmi strádala. Roku 1631 vtrhli do obce Švédové a Sasové, kteří se jali plenit a vypalovat obec. Ti také způsobili nevyčíslitelné škody, když při hledání ukrytých pokladů si svítili loučemi a takto zapálili obecní mlýn, v němž byly uschovány i soudní skříně, ve kterých byly uloženy nenahraditelné soudní knihy.

Za časů rodu Salhausenů bylo obyvatelstvo obce celých sto let (1523 - 1624) luterského vyznání. Za vlády hrabat z Thunu následovala v roce 1624 protireformace, neboli opětné nastolení katolické víry.

Tou dobou bylo v Dobrné pouhých 24 domů. Obyvatelstvo se dělilo do třech stavů: sedláci, zahradníci a domkaři. Obecní rychtář měl právo šenku, právo porážky a právo pečení.

Ne všichni rychtáři byli majitelé hospodářství č. p. 1. V roce 1714 byl na místě ruiny zničeného obecního mlýna postaven mlýn nový. Jeho nájemci byli prvními učiteli dobrnské improvizované školy, která byla zřízena roku 1722.

V roce 1747 byla ve středu obce na místě zvaném „Owand“ postavena a farářem města Benešov nad Ploučnicí vysvěcena kaple Svatého Jana Nepomuckého, která byla později několikráte přestavována.

Teprve v roce 1771 došlo k zavedení domovních čísel. V roce 1772 propukl tyfus z hladu, kterému padlo za oběť 91 lidí. V roce 1785 došlo prostřednictvím obecního rychtáře k prvnímu vyměření pozemků.

Za vlády „Lidového císaře“ Josefa II. spadla Dobrná opět k farnímu okrsku Huntířov. První škola (srub) byla roku 1795 postavena za působení rychtáře Johanna Doerreho na místě č. p. 1. V roce 1811 řádila v Dobrné úplavice. Této nákaze padlo v Dobrné 42 lidí za oběť.

V huntířovském farním okrsku byl v roce 1811 poprvé a poté pravidelně vždy 14. února slaven svátek zamilovaných – den Svatého Valentýna. Roku 1812 byl zřízen u hospodářství č. p. 4 pamětní kříž.

V roce 1820 byla postavena okresní silnice do Huntířova. Obecní část Samota (die Folge) byla založena roku 1826. Pustošící krupobití zničilo v roce 1843 veškerou úrodu. Tentýž rok proběhla druhá výměra pozemků císařským polním geometrem. V roce 1848 byla v Dobrné zřízena občanská garda, jejímž hejtmanem byl Franz Paudler, který žil v domě č. p. 4. V témže roce opustili první vystěhovalci svou domovinu, aby hledali štěstí v daleké Americe. K tomuto činu je vedla nouze a touha po svobodě.

V roce 1854 založil syn sedláka Florian Ritschel z č. p. 35 továrnu na výrobu kamenáčových knoflíků v č. p. 47. Roku 1860 zřídil majitel hospodářství č. p. 4 první bleskosvod v obci. Za obecních představených Franze Paudlera a Augustina Parsche byla v roce 1865 - 1866 postavena v pořadí již druhá školní budova z kamene na místě staré selské chalupy č. p. 45. Roku 1865 byla postavena okresní silnice do Ovesné a Benešova nad Ploučnicí.

Manželé Florian a Theresie Ritschelovy zřídili roku 1866 kamenný kříž na školním náměstí. Stavitel Josef Ringel z č. p. 101 se stal prvním velitelem dobrovolného hasičského sboru, který byl založen v obci roku 1885. Roku 1886 byla řídícím učitelem Josefem Muellerem zřízena trojtřídní škola. První dub byl před školní budovou zasazen u příležitosti padesátého výročí vlády císaře Františka Josefa I. O deset let později byl zasazen u příležitosti šedesátého výročí vlády císaře dub druhý.

V roce 1893 byla postavena okresní silnice na Folknáře. V roce 1901 byla postavena okresní silnice na Brložec. Roku 1908 bylo původně malé klempířství klempířského mistra Franze Heinzeho předěláno na výrobu železných komponentů pro výkladní skříně apod. Po 1. světové válce byla tato výrobna ještě rozšířena a vyráběla nejrůznější zařízení pro výlohy a obchody.

Obec byla přejmenována roku 1912 na Hochdobern. Z Heřmanovic u Liberce pocházející Adolf Dittrich zřídil na místě továrny na barvy Franze Paudlera v letech 1919 - 1920 koželužnu a barvírnu. V letech 1919 - 1923 byla postavena dobnským údolím okresní silnice do Březin. V roce 1820 bylo do dobrné zavedeno elektrické světlo.

O Svatodušních svátcích v roce 1921 byl předán svému účelu nový zvon do kaple. Svatý zvon byl roku 1917 kapli odňat a musel posloužit pro válečné účely. Roku 1922 byla postavena silnice na Samotu (Folge). V roce 1923 se stará škola opět dvoutřídní.

V roce 1925 bylo zavedeno elektrické pouliční osvětlení. Roku 1929 byla postavena tzv. „Folgenstrasse". V roce 1932 proběhla stavba a vysvěcení pomníku padlých v 1. světové válce. Roku 1935 se obecní škola stala opět trojtřídní. Dne 3. října 1938 přišly do Dobrné německé jednotky a Sudety byly včleněny do Německé říše. Více než šestileté strádání obce skončilo 8. května 1945 pádem Německé říše a vyhnáním sudetských Němců. V roce 1939 žilo v obci celkem 879 obyvatel.

Turistické cíle

Rozhledna
Rozhledna se nachází na kótě 506 m n. m.
Výška věže je 50 m a vyhlídková plošina je ve výšce 31,5 m.

Vyhlídka
– poloha části Brložec skýtá výhled na Markvartice, Horní a Dolní Habartice, Českou Kamenici, Huntířov i Kamenický Šenov. Opačnou stranu vyhlídky (Děčín a okolí) poskytuje výhled z letiště. Na Brložci se nachází rybník výhodný ke koupání.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dobrna.cz , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA