Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Besednice

Městy Besednice se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 867 obyvatel. K místním částem patří Malče.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1395. Písemné doklady o Besednici jsou již ze 14. století. Za vlády Václava IV. Patřila Besednice do majetku velešínského. V roce 1387 přešla Besednice do majetku Rožmberků. Roku 1395 daroval Jindřich III. z Rožmberka Besednici a okolí farnímu kostelu sv. Víta ve městě Český Krumlov. Od toho času patří téměř celá Besednice krumlovské prelatuře, a to až do roku 1848. Ještě v roce 1910 vlastnili preláti rozsáhlé polnosti a lesy v besednickém katastru.

Památkové objekty

- Dochované skupiny štítových statků na náměstí, jejichž průčelí jsou vzájemně propojena sjednocovacím prvkem, který vytváří průběžná profilovaná římsa.

- Budova radnice, budova fary, kostel sv. Prokopa, slovanské mohyly

- Opravená návesní kaplička se sochou svatého Jana Nepomuckého

Příroda
Obec Besednice se nachází v líbezné krajině na pomezí okresů Český Krumlov a České Budějovice, na severním úpatí Soběnovské vrchoviny, lidově zvané Slepičí hory. Přírodní rezervace Vysoký kámen a Přírodní rezervace Ševcova hora.

Zajímavosti a osobnosti
V blízkosti obce se nachází Přírodní památka Besednické vltavíny.

V minulosti byla obce významná svou těžbou a zpracováním žuly a kvalitními cihlářskými výrobky. V Besednici žije dodnes jeden z posledních jihočeských cihlářů Jan Laštovička.

Obec Besednice se umístila v letech 1996 a 1997 na třetím místě v soutěži Jihočeská vesnice roku a zároveň získala v roce 1996 Modrou stuhu - ocenění za společenský život.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Prokopa

Kaplička svatého Jana Nepomuckého na návsi

Boží muka

Mohylník, archeologické naleziště

Sýkorův hamr

Fara

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_besedn.htm, na kterých najdete ostatní informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA