Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Omlenice

Obec Omlenice se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 434 obyvatel. Části obce Omlenice tvoří Blažkov, Omlenička, Stradov a Výnězda.

Charakteristika obce
Území obce leží na dvou širokých náhorních plošinách rozdělených uprostřed souvislým pásem lesních porostů. Východní část území je orientována k údolí řeky Malše a poskytuje z mnoha míst široké výhledy do okolní krajiny až ke vzdáleným Novohradským horám. Lesní porosty zaujímají souvislejší plochy také na severozápadním okraji území.

Omlenička
Sídlo samosprávy – se nachází při severním okraji území obce. Návsi přibližně čtvercového tvaru dominuje na jižní straně kostel a stavba rozsáhlého panského sídla, které je delší dobu bez jakéhokoliv využití a ve špatném stavebním stavu. Z rohů návsi vymezené různorodými historickými objekty hvězdicově vybíhají jednotlivé komunikace, kolem kterých jsou situovány objekty původní zástavby. V Omleničce se nachází objekty občanské vybavenosti – obecní úřad, prodejna potravin, pohostinství, kostel a fara, hasičská zbrojnice.

Stradov
Je situován v údolí Stradovského potoka. Většina objektů se nachází okolo rozlehlé oválné návsi. Kromě hasičské zbrojnice není ve Stradově žádná občanská vybavenost.

Omlenice
Sídlo se rozkládá v centru území obce, v současné době zde není žádná občanská vybavenost. Výhodou sídla je dostupnost železniční trati s železniční stanicí.

Blažkov
Malé sídlo bez občanské vybavenosti.

Výnězda
Drobné sídlo na úpatí vrchu Poluška (919 m) bez občanské vybavenosti.

Vracov, Horšov, Podolí, Malý Stradov, Michničky
Malá sídla polosamoty podél stávajících komunikací.

Historie
Ves Omlenice zmiňována od poloviny 16. století. Severozápadně od obce je památník 64 obětí transportu smrti, který tudy projížděl v lednu roku 1945. Ves Omlenička náležela původně ke zboží hradu Pořešína.

Poprvé je zmiňována v r. 1358. Přibík z Pořešína ji prodal v r. 1363 Ješkovi z Voděrad a již následujícího roku ji koupí získal Oldřich z Drochů. Ve vlastnictví vladyckého rodu Drochovců zůstala Omlenička až do r. 1465. Drochovci vystavěli v Omleničce tvrz, neboť nový majitel Přibík Žibřid z Mostků získal v r. 1465 Omleničku s dvorem a tvrzí. Vladykové z Mostků hospodařili na tvrzi do r. 1546, kdy ji prodali Divišovi Malovci z Libějovic. Tento ji ale již v r. 1548 prodal Petrovi Sudkovi z Dlouhé. Jeho potomci a příbuzní vlastnili Omleničku i v následujícím 17. století. Rozkvět Omleničky nastal poté, co ji v r. 1709 koupil hrabě Jan Antonín z Nützu a později, když přešla na jeho nástupce a příbuzného Josefa Gundakera, hrabě z Türheimu.

Již během 17. století byl považován pramen vyvěrající nedaleko Omleničky za léčivý a jeden z tehdejší majitelů Omleničky Jan Bedřich z Weidlingenu zřídil v r. 1656 u pramene malý lázeňský dům. Jan Antonín Nütz lázeňský dům rozšířil a později zde byla postavena i kaple. Lázně byly hojně navštěvovány obyvateli jižních z Čech i sousedního Rakouska, léčili se zde různé neduhy. Ve 2. polovině 19 století lázně již k léčbě nemocí nesloužily, ale nadále byly využívány jako klimatické lázně.

V roce 1727 byl v Omleničce na místě staré tvrze postaven nový barokní zámek. Po velkém požáru v r. 1829 byl stavebně upraven. Od r. 1722 existoval v Omleničce nově postavený barokní kostel jako filiální kaplického farního kostela. Na farní byl kostel v Omleničce povýšen v r. 1739 a zároveň při něm postavena také fara. Od r. 1883 přešla správa fary i kostela na vyšebrodský cisterciácký klášter. Věž kostela byla silně poškozena při požáru v r. 1829. Hřbitov u kostela byl v r. 1787 zrušen a přeložen na nové místo.

V roce 1778 koupil Omleničku i se statkem, tj. malým panstvím, které k ní náleželo, od Marie Dominiky z Türheimu vyšebrodský klášter.

Ves Stradov (Velký Stradov, Malý Stradov) je poprvé uvedena v historických pramenech v r. 1358. Až do r. 1398 patřila ves k majetku pořešínského hradu, potom byla prodána. Pravděpodobně v 15. století zde byla vystavěna tvrz. Od r. 1447 je již v písemnostech jmenován také Malý Stradov. Od r. 1484 vlastnil obě vsi Jindřich Drochovec z Pláně a jeho potomci. Na konci 16. století se novými majiteli tvrze a příslušného majetku stali Ojířové ze Římova. Posléze byl Velký i Malý Stradov připojen k panství Český Krumlov.

Ves Výnězda – Vracov: ve Vracově původně stála tvrz s dvorem a k ní příslušná ves. V r. 1312 sídlil na tvrzi vladyka Jan z Vracova, který zastával úřad purkrabího na pořešínském hradu. V majetku tohoto vladyky byla také ves Výnězda a Sviníhlavy. Po r. 1601 je tvrz uváděna již jako pustá, k majetku patřil kromě vsi i pustý mlýn a další mlýn pod Omlenicemi. Při prodeji z roku 1650 je uveden i pivovar.

Pamětihodnosti

Společný hrob transportu smrti, u lesa

Omlenička - kostel svatého Jana Nepomuckého
Barokní kostel z roku 1722, opraven roku 1890.

Omlenička - tvrz původně dřevěná
Později kamenná, byla počátkem 17. století přestavěna na renesanční zámek, roku 1727 spojen patrovým barokním křídlem s kostelem.

Příroda
V okolí obce a také v údolí nedaleké řeky Malše, se nacházejí smíšené lesy, které lákají k příjemným procházkám i dalším sportovním aktivitám.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.omlenice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA