Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přední Výtoň

Obec Přední Výtoň se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 200 obyvatel.

Obec Přední Výtoň leží na pravém břehu Lipenské přehrady. Pod správní území obce, které téměř celé leží v Chráněné krajinné oblasti Šumava, spadají osady Pasečná, Svatý Tomáš a Frýdava a dále tři hraniční přechody do Rakouska.

Obec se v současné době stala výchozím bodem pro turisty a především pro cyklisty k výletům do okolní krajiny na pravém břehu Lipna a na rakouskou stranu Šumavy. Dominantou kraje a nejčastějším cílem turistů je zřícenina Vítkova Kamene nad osadou Svatý Tomáš. Zřícenina hrádku byla v roce 2004 nákladem 11 mil korun opravena a v hrádku byla vybudována vyhlídková plošina ze které je nádherný výhled po okolí. Za příznivého počasí je k vidění například i celý masiv Alp.

K podpoře turismu přispěla stavba Areálu letních sportů, která byla uvedena do provozu v roce 2001. Areál byl postaven s pomocí přispění z fondu EU Phare. Vzniklo tak kvalitní koupání na pravém břehu Lipenské přehrady s kompletním zázemím. V posledních letech se postavilo několik nových penzionů, a tak stále více lidí zde tráví dovolenou, a to nejen o letní sezóně.

Pamětihodnosti
Kostel svatého Filipa a Jakuba
Škola
Hrad Vítkův kámen

Příroda
Okolí Přední Výtoně nabízí vynikající přírodní terén pro turistiku a příležitost poznat nedotčenou krásu přírody, kterou si zachoval pravý břeh jezera, po dlouhé roky díky železné oponě nepřístupný. Je zde nástupní místo na červeně značenou trasu KČT.

Lipenské jezero
V létě zde můžete prožít bezpočet příjemných, ale také velmi vzrušujících okamžiků při vodních sportech a jiných atrakcí na hladině největšího jezera ve střední Evropě. Při dobrých přírodních podmínkách lze provozovat jachting a windsurfing, milovníci opalování a koupání mohou navštívit místní pláž s mělkým přístupem do vody nebo využít půjčovny lodí.

Na své si přijdou také rybáři. Lipenské jezero je právem nazýváno “šumavským mořem” a po zásluze mu patří i přívlastek jihočeský rybářský ráj. Zaujímá první místo mezi významnými rybářskými revíry, dají se zde chytat prakticky všechny druhy ryb a přístupy k vodě jsou ideální.

Lipno, svými úctyhodnými rozměry: délka 42 km, největší šířka skoro 8 km, plocha 4 870 ha, největší jezero v České republice, již po řadu let láká mnoho českých i zahraničních turistů. V letní sezóně nabízí mnoho možností pro provozování vodních sportů: jachting, surfing, koupání, rybolov.

Je nejkvalitnějším jachtařským revírem v České republice a díky přírodním podmínkám plně vyhovuje pro pořádání vrcholných světových soutěží typu Mistrovství světa nebo Mistrovství Evropy, které se zde konaly v letech 1991, 1994 a 1998. Olympijské tratě pro regaty sportovních plachetnic lze postavit nejméně ve 4 lokalitách. O bezpečí uživatelů vodní plochy se starají 3 záchranářské organizace.

Výlety do okolí
Obdivovatel kultury a historie si přijde na své při výletech do okolí Přední Výtoně.

Český Krumlov
Okresní město, zapsané do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, městská památková rezervace, dvě národní kulturní památky; státní hrad a zámek ze 13. století (jeden z největších zámeckých komplexů ve střední Evropě s unikátním barokním divadlem z 18. století, maškarním sálem, bohatým mobiliářem) a gotická kostel Sv. Víta z poč. 15. století, Mezinárodní kulturní centrum Egona Schieleho expozicí originálů, Slavnosti pětilisté růže.

Benešov nad Černou
Obec na úpatí Novohradských hor, městská památková zóna, renesanční radnice z 16. století, barokní kostel, socha sv. Jana Nepomuckého, národní přírodní rezervace z roku 1838 – Žofínský prales.

Bujanov
Obec s malým muzeem národní kulturní památky – koněspřežní dráhy České Budějovice – Linz, nejstarší ze 13. století, morový sloup, pranýř.

Horní Planá
Rodný dům s muzeem spisovatele a malíře Adalberta Stiftera, pomník A. Stiftera, gotický kostel, barokní kaple, nejvýše položený rybník v Čechách – Olšina, technická památka Schwarzenberský plavební kanál.

Lipno nad Vltavou
Hráz Lipenského přehradního jezera o rozloze téměř 5 000 ha a délce 44 km, přístav vyhlídkových lodí, vodní elektrárna 160 m pod zemí, lyžařský areál Kramolín.

Rožmberk nad Vltavou
Z hradu ze 13. století se zachovala věž Jakobínka, ve 14. století založen tzv. Dolní hrad, přestavěn v 16. století renesančně a v 19. století v novogotickém stylu, městská památková zóna, gotický kostel, zbytky městských hradeb ze 14. století, bývalá přádelna z poč. 19. století.

Vyšší Brod
Městská památková zóna, národní kulturní památka – gotický cisterciácký klášter zal . roku 1259 s unikátní knihovnou o 70 000 svazcích, Poštovní muzeum, nedaleko národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč, varhaní koncerty.

Zlatá Koruna
Cisterciácký gotický klášter – národní kulturní památka, roku 1785 zrušen, nyní expozice Písemnictví v jižních Čechách.

Zimní sporty
Zimní sezóna nabízí možnost bruslení po zamrzlé hladině Lipenského jezera. Pro sjezdaře a běžkaře jsou nedaleko Přední Výtoně připraveny kvalitní sjezdové tratě Kramolín (8 km), Churáňov Šumava (90 km), Hochficht (Rakousko – 60 km) a lyžařské běžecké stopy (celkem 45 km) Kramolín, Svatonina Lhota, Náhlov, Frymburk. Stopy jsou upraveny strojově (sněžná rolba a sněžný skútr s vytlačovačem stop).

Historie
Heuraffl je první písemně doložený název dnešní Přední Výtoně a v němčině je tento název používán dodnes. Různí autoři kladou příchod poustevníků do Heurafflu již do roku 1357. V té době začalo intenzivní osidlování pravého břehu Vltavy, o čemž svědčí urbář z roku 1379, kde je poprvé písemně připomínána většina osídlení na území dnešní obce Přední Výtoň. Pan profesor August Sedláček píše: “Rožmberkové založili několik klášterů na panstvích svých, dva v Krumlově a třetí pro poustevníky sv. Pavla na poušti Vítkova Hrádku blízko Frymburka na Výtoni (Heuraffel) slove…”. Všimněme si výrazu “na poušti Vítkova Hrádku”, což znamená na pusté části tohoto panství. Také německý historik Přední Výtoně Oswald Sonnberger píše o pusté krajině.

Německý název “heuraffl” znamená lesní chýše a poustevnický řád sv. Pavla vedl zcela nenáročný život v naprosté odloučenosti od ostatního světa. V každém případě v roce 1384 založil Jan a Petr z Rožmberka v lesích pod Frymburkem šest cell a kapli pro poustevníky sv. Pavla, kde se říkalo Heuraffl, a dali k tomu plat dvou kop z rychty a cla z městečka Frymburk”. Encyklopedie českých klášterů upřesňuje: “Bratři Petr a Jan z Rožmberka darovali roku 1384 eremitům kapli sv. Pavla a šest cell, ležících na odlehlém místě v šumavských hvozdech. Nadání potvrdil roku 1389 pražský arcibiskup Jan z Jenštejna”.

Ve slovníku řádů a kongregací jsem se dověděl, že “Remité, Eremitae S. Pauli jako řád vznikl v roce 1250 sloučením starších skupin uherských poustevníků. V Čechách vznikaly již v době předhusitské jednotlivé poustevny a poustevnické osady, hlásící se ke vzoru prvních eremitů, z nichž nejvýznamnější byla v Přední Výtoni čili Hejrově”.

Řádovým oděvem eremitů byl hábit (oděv, který sahá až ke kotníkům) z bílého sukna, škalpulíř (pruh látky, který se navléká na hábit) s cingulem (provaz, kterým se stahuje hábit) a kapucí (pokrývka hlavy) téže barvy. Ne každý eremit dodržoval požadavek plnovousu. Znakem eremitů jsou dva lvi, opírající se předními tlapami o palmu, na které sedí havran. Řádovým sídlem byl klášter sv. Vavřince u Budína a řád postupoval proti proudu Dunaje a od této řeky také se vší pravděpodobností byl uveden v Heuraffl. V tomto řádu byli nejen poustevníci kněží (clerici monachi), ale i laičtí bratři.

Když se vrátíme k pojmu “cell”, pak se jedná o obytnou část určenou poustevníkovi. Šest cell tedy znamená, že zde bylo od počátku šest poustevních mnichů eremitů. Jak jsem se dočetl v knize Heuraffl im Böhmerwald, “Petr II. z Rožmberka byl proboštem svaté kaple na pražském hradě a zemřel 16. listopadu 1384. Jeho bratru Janu leželo blaho mladé poustevny, která se nacházela v jeho lesích, na srdci”.

Základní sídelní jednotky:
Jasánky
Pasečná
Předmostí
Přední Výtoň
Svatý Tomáš
Zadní Výtoň

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.prednivyton.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA