Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rožmberk nad Vltavou

Město Rožmberk nad Vltavou se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 2. 10. 2006 zde žilo 361 obyvatel. K místním částem patří také Přízeř.

Znak obce
Jako znaku městečko užívalo znamení své vrchnosti, pánů z Rožmberka. Znak se tedy patrně vyvinul z pečeti s panským erbem.

Popis
Na stříbrném štítě je červená pětilistá růže se zlatým středem a zelenými kališními lístky.

Historie
Obec Rožmberk byla založena v polovině 13. století. Ležela na obchodní cestě vedoucí z Českého Krumlova přes hraniční průsmyky do Lince a dále na jih. Je spojena s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří osídlili obec a okolí a svými aktivitami přinesli kraji prosperitu, o čemž svědčí statut města, který byl Rožmberku v minulosti udělen. V roce 1620 připadlo rožmberské panství francouzské aristokracii Buquoyů. Ti pokračovali v rožmberských tradicích hospodářských i kulturních.

Pamětihodnosti
Synagoga
Kostel Panny Marie na náměstí
Kostel svatého Mikuláše
Kaple svaté Anny
Židovský hřbitov
Boží muka
Socha svatého Jana Nepomuckého na náměstí
Kašna na náměstí
Most přes Jenínský potok
Fara
Přádelna

Hrad Rožmberk
Hrad Rožmberk se skládá z pozůstatků horního hradu založeného ve 13. století, který připomíná pouze gotická věž Jakobínka, a z mladšího dolního hradu, zbudovaného ve 14. století a později upravovaného v 16., 17. a 19. století. V průběhu 19. století také došlo k výstavbě nových obytných a hospodářských budov, situovaných přibližně do míst původního horního hradu.

Dolní hrad přístupný návštěvníkům je tvořen dvoupatrovou budovou nepravidelné dispozice s obdélným uzavřeným nádvořím. Na jižní straně se nachází původní palác, severní strana je tvořena dlouhou Křižáckou galerií, na východní vstupní straně je situován příčný trakt s jehlancovitou věží v severovýchodním nádvoří. Celý objekt uzavírá úzké západní křídlo s vysokou hranolovitou věží, zakončenou novogotickým cimbuřím, která tvoří dominantu celého hradu. Vnější i vnitřní fasády jsou nečleněné, pokryté sgrafitovou výzdobou. Přístup do hradu umožňuje z východní strany most nad hlubokým příkopem.

Legendy a vyprávění
Jako na jiných hradech a zámcích patřících Rožmberkům, tak i na Rožmberku se zjevuje Bílá paní, která za nocí prochází hradem a podle barvy svého oděvu oznamuje blížící se události. Černý šat znamená tragické zvěsti, naopak bílá barva přináší zprávy dobré.Naposled prý byla Bílá paní spatřena v době II. světové války, kdy svojí přítomností vyjádřila nesouhlas s nacistickou vlajkou umístěnou na věži. Předobrazem Bílé paní je Perchta z Rožmberka (1429-1476), dcera Oldřicha II. z Rožmberka, která se utrápila v nešťastném manželství.

Příroda
Obec Rožmberk leží v malebném údolí Vltavy, 10 km od rakouských hranic a 25 km od Českého Krumlova. Nedotčená příroda, nádherná pasáž toku řeky Vltavy a historické zázemí obce jsou velkými lákadly pro turisty z celého světa. Poblíž se též nalézá přírodní rezervace Dolní Jílovice se zbytky bukojedlového přirozeného lesa.

Zajímavosti a osobnosti
Rožmberk je jedním z hlavních míst děje Smetanovy opery „Čertova stěna" na text E. Krásnohorské. Karel Leger sem umístil děj románu „Planá růže pětilistá". V roce 1929 se v Rožmberku nad Vltavou narodil akademický malíř Ladislav Rektoris.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rozmberk.cz a
http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/histor/i_hraroz.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA