Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohdalovice

Obec Bohdalovice se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 283 obyvatel. Části obce tvoří Kaliště, Slavkov Slubice, Suš a Svéraz.

Památkové objekty v obci
Tvrz Slavkov - kostel sv. Bartoloměje z roku 1313, tvrz z roku 1350, přírodní Slavkovský chlumek.

Suš - dochované zemědělské statky.

Svéráz - kaple Navštívení Panny Marie, kostel sv. Petra a Pavla z roku 1774, hřbitov a fara.

Bohdalovice - boží muka

Tvrz Slavkov
Tvrz Slavkov se nachází 7 km jihozápadním směrem od města Českého Krumlova.

Původ názvu - Slavkov (německy Lagau) vznikl z vlastního jména majitele, má význam "Slávkův dvůr".

Slavkovská tvrz je jednou z mála staveb, kde se zachoval původní vztah jednotlivých složek venkovského šlechtického sídla. Je to příklad o to vzácnější, že jde o celek dobře historicky dokumentovaný.

Nejdůležitější stavbou zemanského sídla byla čtvercová věž, která má dnes kromě přízemí ještě dvě patra a zděnou část pod střechou. V roce 1791 byla přestavěna ve zvonici a opatřena hodinami. Na západní straně sousedí s věží obytné stavení, ze kterého vedl ve výši druhého patra padací můstek k hrotitému portálku, dosud zachovanému ve zdivu věže. Panské sídlo obklopoval v minulosti čtverec hospodářských budov, uzavřený kamennou hradbou se střílnami a kostelík.

Historie
První zmínku o Slavkově, který se původně jmenoval Louka, nacházíme v roce 1311, kdy Bušek ze Slavkova lokalizoval obec Smědeč na Brložsku, asi 2 km od Kuklova. Ve druhé polovině 15. století drželi ves Slavkov Odolénové z Komařic, jejichž původním sídlem byly Komařice u Borovan. Po nich se na Slavkově vystřídala řada majitelů, příslušníků drobné feudální šlechty.

Roku 1584 odkoupil tvrz, dvůr a ves spolu se vsí Mezipotočí od bratrů ze Šonova Vilém z Rožmberka. Jeho nástupce Petr Vok prodal Slavkov v roce 1596 svému osobnímu lékaři, který však zemřel bez potomků. Slavkov tak připadl právem odúmrtí císaři Rudolfovi II. Habsburskému, který roku 1599 postoupil tvrz se vsí Václavu Berkovi z Dubé. Posledním majitelem bylo město Český Krumlov, které Slavkov koupilo roku 1607.

V areálu tvrze byla kdysi jednotřídní škola, kapacitně však nevyhovovala a tak byla roku 1893 ve Slavkově postavena škola nová. Poslední renovace areálu byla provedena roku 1967.

V blízkosti Slavkova se nacházely i menší zemanské dvory. Tyto usedlosti v Cipíně a Mezipotočí, přesto že byly obývány drobnou šlechtou a požívaly určitého práva samostatnosti, nikdy nedospěly k výstavbě samostatné tvrze.

I přes nálezy tuhy a železné rudy u Slavkova nebyl zde nikdy rozvinut průmysl. Roku 1934 zahrnovala obec Slavkov s osadou Mezipotočí 582 ha, 77 domů a 371 obyvatel. Téměř polovina domů a obyvatel sídlila v Mezipotočí.

Příroda
Nedaleko se nachází přírodní památka Slavkovský chlumek s nalezištěm bramboříku evropského.

Pamětihodnosti

Kaple Velislavice

Boží muka na začátku vesnice

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_bohdal.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA