Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mojné

Obec Mojné se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 208 obyvatel.

Části obce Mojné tvoří také Černice a Záhorkovice.

Vývoj názvu obce:
1315 – Mlýn
1375 – Moyny
1521 – Mojné
1654 – Moyne
1720 – Mogne
1789 - Mognie, Moyne

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1315. Obec po dlouhý čas náležela ke zboží zlatokorunského kláštera. V pozdější době pak byla samostatnou obcí, do roku 1960 k ní náležela Skřidla, zatímco Černice patřila k Rájovu. V roce 1960 byla Skřidla připojena k Velešínu a Černice k Mojnému. V této podobě pak obec trvala do 17.12.1971, kdy byla přes protesty obyvatel připojena ke střediskové obci Dolní Třebonín. S obnovou samosprávného zřízení se opět osamostatnila.

Památkové objekty

Gotický kostel Svaté Máří Magdalény
V Černici se hřbitovem a dochovanou ohradní zdí.

Zemědělská usedlost (č. p. 3)
V Záhorkovicích, která je dnes využívána potomky posledních hospodářů jako rekreační objekt.

Příroda
Blízko obce leží území Chráněné krajinné oblasti Blanský les a také navržené přírodní rezervace: Rohanova stráň a Čertova stráň u Čertyně se zachovanými přirozenými smíšenými porosty.

Kultura a spolky současnosti
Postupně se daří obnovovat tradiční kulturní život vesnice. V roce 1996 se poprvé po více než třiceti letech podařilo znovu uspořádat původní mojenský masopust „Koníček". Za pomoci pamětníků byl znovu sepsán ojedinělý scénář, průběh masopustního průvodu a představení se od masopustu v okolních obcích značně odlišuje.

Tradice stavění máje, pouti při svátku Máří Magdalény v Černici a Havelského posvícení v Mojném nebyla naštěstí nikdy přerušena.

V obci působí myslivecké sdružení a sdružení dobrovolných hasičů, které v roce 1998 oslavilo 100. výročí založení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_mojne.htm, na kteých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA