Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bujanov

Obec Bujanov se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 583 obyvatel.
K částem obce patří Skoronice, Suchdol a Zdíky.

Pamětihodnosti

Boží muka Sviní Hlavy, u vesnice

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Historie
První písemná zmínka o obci Bujanov je z roku 1347. Obec vznikla za doby německé kolonizace. Do roku 1945 byla obydlena jen německými občany a čítala přibližně 82 popisných čísel. Po roce 1945 při osídlování českého pohraničí byl Bujanov přidělen převážně občanům z Ločenic a okolí, osadu Suchdol osídlili občané z Chotěbořska, osadu Nažidla občané z Třeboňska a Svinihlavy dosídlili občané z Českých Budějovic.

Památkové objekty v obci


Budova přepřažní stanice koně-spřežné dráhy (Bujanov - č. p. 20). Nyní ZŠ.

Násep koněspřežní stanice se zbytky pilíře propustku

Zříceniny hrádku Louzek
Založen koncem 13. století nebo na počátku 14. století Benešem z Michalovic při staré zemské stezce, vedoucí z Budějovic do Rakous. Roku 1488 přešel do majetku Rožmberků, od roku 1541 pustý.

Příroda
V okolí obce a také v údolí nedaleké řeky Malše, se nacházejí smíšené lesy, které lákají k příjemným procházkám i sportovním aktivitám.

Zajímavosti a osobnosti

V bývalém strážním domku bylo v roce 1995 otevřeno Muzeum koně-spřežné dráhy v Bujanově, které úzce spolupracuje s muzeem v rakouské obci Kerschbaum za účasti českobudějovické nadace Hereditas.

Bujanov působí ve svazu obcí, které se zabývají přeshraniční spoluprácí. Jsou to například Euroregion Šumava, Freistadt - Český Krumlov, Svazek obcí regionu Pomalší. Dále je obec zapojena ve Svazu měst a obcí, Svazu obcí Českokrumlovského okresu, v Elektrárenském a plynárenském sdružení obcí Jižních Čech a v programu Obnova vesnice.

Pověsti a legendy

Hrádek Louzek
Na strmé skále nad Malší jsou trosky hradu Louzek, jehož majitelem byl zlý a krutý rytíř. Jednou přišel na hrad poutník z Jeruzaléma a varoval ukrutného hradního pána před spravedlivým trestem. Rytíř nedbal a vsadil nebohého poutníka do hradního sklepení, kde ho sužovali hadi, štíři, netopýři, mloci, ropuchy a krysy. Když vězeň zemřel, rozlezla se tahle odporná havěť po celém hradu. Zděšení obyvatelé uprchli a krutého pána ti jedovatí tvorové zaživa ukousali. Od té doby byl hrad neobydlen a poslednímu majiteli, který s nářkem a kvílením prochází v noci rozvalinami, už není pomoci. Jednou na Štědrý večer ze selského dvora pod hradem utekli z vepřince vepři a pasák se rozběhl za nimi. Ztracené stádo nebylo k nalezení, až zase o vánocích se prasata i s pasákem objevila na dvoře. Hoch pak vyprávěl, že honil vepře v podzemních sklepeních Louzku; ovšem netušil, že to trvalo celý rok.

Ve zříceninách hradu sídlili strašliví loupežníci. Ze sklepů vedla podzemní chodba ke staré lípě a u ní lupiči natahovali v noci drát se zvonem. Když se zvon rozezněl, vyběhli z úkrytu a ubohého pocestného oloupili, zabili a zakopali pod kořeny lípy. Po rozpadu loupežnické tlupy zůstal v chodbách hradu poklad. Kdo by našel zbytek staré lípy a chodbu, může si poklad vzít, ovšem polovinu musí věnovat na zbožné účely.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_bujano.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA